Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

24 listopada 2022

Miesiąc podnoszenia podatków. Radni podjęli uchwały

Fot. screen z transmisji obrad

Fot. screen z transmisji obrad

Listopadowa sesja Rady Miejskiej w Szubinie została poświęcona przede wszystkim podwyżkom podatków lokalnych.

Radni postanowili obniżyć cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok 2023 do 68 zł za dt i na podstawie tej kwoty będzie obliczany podatek rolny w 2023 roku (Prezes GUS podał, że maksymalna kwota to 74,05 zł.) Przypomnijmy, że w tym roku kwota ta wynosi 56 zł. Wzrost ceny o 12 zł w stosunku do roku bieżącego oznacza, że rolników czeka wzrost podatku.

Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, to stawki od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, mieszkalnych lub ich części, od gruntów pod wodami powierzchniowymi oraz od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji ustalone zostały na poziomie maksymalnym, zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023. Pozostałe stawki podniesiono średnio o 12% w stosunku do roku 2022.

Bez zmian pozostają stawki podatku od środków transportowych. Jest to spowodowane tym, że są to jedne z najwyższych stawek w okolicy.

Radni podjęli także kilka innych uchwał, np. w sprawie wyboru Młodzieżowej Rady Miejskiej, wysokości i zasad udzielania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki na terenie gminy Szubin, określenia stawki za 1 km przebiegu pojazdu w gminie Szubin na rok szkolny 2022/2023. Tradycyjnie nie zabrakło zmian w budżecie i WPF.

Burmistrz Mariusz Piotrkowski poinformował, że od dziś ruszyły dostawy węgla do mieszkańców gminy Szubin. Ostateczna cena 1 tony to 1930 zł. W gminie jest już ponad 1000 wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie.

Sesja, podczas której radni będą dyskutować na temat budżetu gminy na rok 2023, odbędzie się 29 grudnia.

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Obywatel, w dniu 24-11-2022 14:51:05 napisał:

  Podnoście sobie.Zobaczymy kto zapłaci.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Sołtys, w dniu 24-11-2022 20:41:12 napisał:

  Kiedy była sesja? Czemu tak po cichu? Nikt nic nie wie a podatki w górę!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  DAar, w dniu 28-11-2022 09:12:26 napisał:

  Data sesji była podana do wiadomości publicznej ;) Według mnie dobrze. Więcej kasy do gminy na inwestycje m.in. na drogi

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)