Dziś mamy 26 lutego 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2022

Miesiąc podnoszenia podatków. Radni podjęli uchwały

Fot. screen z transmisji obrad

Fot. screen z transmisji obrad

Listopadowa sesja Rady Miejskiej w Szubinie została poświęcona przede wszystkim podwyżkom podatków lokalnych.

Radni postanowili obniżyć cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok 2023 do 68 zł za dt i na podstawie tej kwoty będzie obliczany podatek rolny w 2023 roku (Prezes GUS podał, że maksymalna kwota to 74,05 zł.) Przypomnijmy, że w tym roku kwota ta wynosi 56 zł. Wzrost ceny o 12 zł w stosunku do roku bieżącego oznacza, że rolników czeka wzrost podatku.

Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, to stawki od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, mieszkalnych lub ich części, od gruntów pod wodami powierzchniowymi oraz od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji ustalone zostały na poziomie maksymalnym, zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023. Pozostałe stawki podniesiono średnio o 12% w stosunku do roku 2022.

Bez zmian pozostają stawki podatku od środków transportowych. Jest to spowodowane tym, że są to jedne z najwyższych stawek w okolicy.

Radni podjęli także kilka innych uchwał, np. w sprawie wyboru Młodzieżowej Rady Miejskiej, wysokości i zasad udzielania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki na terenie gminy Szubin, określenia stawki za 1 km przebiegu pojazdu w gminie Szubin na rok szkolny 2022/2023. Tradycyjnie nie zabrakło zmian w budżecie i WPF.

Burmistrz Mariusz Piotrkowski poinformował, że od dziś ruszyły dostawy węgla do mieszkańców gminy Szubin. Ostateczna cena 1 tony to 1930 zł. W gminie jest już ponad 1000 wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie.

Sesja, podczas której radni będą dyskutować na temat budżetu gminy na rok 2023, odbędzie się 29 grudnia.

Oceń artykuł: 4 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Obywatel, w dniu 24-11-2022 14:51:05 napisał:

  Podnoście sobie.Zobaczymy kto zapłaci.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Sołtys, w dniu 24-11-2022 20:41:12 napisał:

  Kiedy była sesja? Czemu tak po cichu? Nikt nic nie wie a podatki w górę!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  DAar, w dniu 28-11-2022 09:12:26 napisał:

  Data sesji była podana do wiadomości publicznej ;) Według mnie dobrze. Więcej kasy do gminy na inwestycje m.in. na drogi

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)