Dziś mamy 16 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:

Fakty

16 października 2021 0

Mieszkańcy zdecydowali. Staw zamiast lamp i dróg

Kilkanaście osób zadecydowało # o podziale funduszu sołeckiego dla wsi Królikowo. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na oczyszczenie stawu, chociaż okazuje się, że nadal potrzeba dróg i oświetlenia.

(czytaj więcej)
16 października 2021 1

Mieszkańcy Kowalewa o ostatniej sesji .Bez-radni...

Nie cichnie sprawa planowanej budowy ubojni i tego, że# na ostatniej sesji Rady Miejskie w Szubinie zdecydowana większość szubińskich radnych niejako zgodziła się na jej budowę, odrzucając wszystkie wnioski mieszkańców Kowalewa do zmienianego planu zagospodarowania przestrzennego. W tej sprawie do naszej redakcji trafiło stanowisko mieszkańców Kowalewa, które w całości publikujemy.

(czytaj więcej)
16 października 2021 3

Najnowsze dane o wirusie. W kraju ponad 3 tys. zakażeń

16 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 3 236 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 44 osoby, z czego 34 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
16 października 2021 3

Domu Dziecka nadal nie ma. Prace wystartują po ponad roku od zakupu

Minął rok, a Domu Dziecka w Paulinie nadal nie ma#. Dopiero niedawno powiat nakielski rozstrzygnął przetarg na prace, które trzeba koniecznie wykonać, aby dostosować budynek do działania placówki opiekuńczo-wychowawczej.

(czytaj więcej)
16 października 2021 0

Lider edukacji. Statuetka trafiła do Kruszwicy

Ilona Dybicz jest nauczycielem z dwudziestosześcioletnim stażem# pracy pedagogicznym i dyrektorem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy (powiat inowrocławski). W uznaniu zawodowych dokonań została dziś (15 października) uhonorowana tytułem Kujawsko-Pomorskiego Lidera Edukacji – najlepszego z najlepszych w tej profesji. Podczas gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia, w toruńskim Dworze Artusa wyróżnienia w ramach konkursu odebrało siedemnaścioro innych pedagogów. Wręczone zostały także nagrody zarządu województwa

(czytaj więcej)
15 października 2021 2

Dalej doświetlają swoją wieś. Mieszkańcy zgodnie podzielili fundusz

Lwią część funduszu sołeckiego mieszkańcy Szubina Wsi zdecydowali się# przeznaczyć na kolejny etap doświetlenia swojej miejscowości.

(czytaj więcej)
15 października 2021 7

200 lat, Pani Elżbieto! Każdy z nas może jej złożyć życzenia urodzinowe

110. urodziny. obchodzić będzie wkrótce pani# Elżbieta Rogala, pomorzanka spod Chojnic, oddana żona, dzielna wojenna matka, zaangażowana babcia i prababcia, najstarsza mieszkanka naszego województwa, świadek historii regionu. Życzenia urodzinowe dla pani Elżbiety można przesłać pocztą lub przekazać w internecie, na oficjalnym portalu facebookowym marszałka Piotra Całbeckiego, który jest inicjatorem akcji.

(czytaj więcej)
15 października 2021 2

Prawie sto nowych zakażeń w regionie. Zobacz piątkowy raport

15 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 2 771 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 49 osób, z czego 28 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W czwartek, 14 października w Szubińskim Domu Kultury odbyła się# uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022.

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

Niemal 15,7 mln osób ubezpieczonych w ZUS. Tak wynika z najnowszych danych

Składki na ubezpieczenia społeczne płaci już# 15,7 mln osób. Rośnie liczba tych, którzy wykonują umowy zlecenie, agencyjne oraz prowadzą własną działalność gospodarczą. Liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyła już 864 tys. osób.

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Program zyskuje na popularności

Pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej udzielane m.in.# osobom bezrobotnym i studentom ostatniego roku studiów to jeden z instrumentów wspierania przedsiębiorczości w ramach programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, realizowanego we współpracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Od początku programu zawarto już blisko 5,2 tys. umów pożyczkowych o łącznej wartości ponad 358 mln zł – podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

(czytaj więcej)
15 października 2021 3

Kamila Czechowska ponownie dyrektorem Muzeum Ziemi Szubińskiej

13 października 2021r. w Urzędzie Miejskim w Szubinie miała# miejsce niecodzienna uroczystość. Pani Kamila Czechowska została ponownie powołana na stanowisko Dyrektora Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Powołanie na siedmioletnią kadencję, która rozpocznie się 17 października 2021 r, odebrała w dniu 13 października 2021 r. z rąk Burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego. Powołanie nastąpiło bez przeprowadzania konkursu po zasięgnięciu opinii Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koła w Szubinie im. księdza Ludwika Sołtysińskiego i Rady Muzeum oraz po podpisaniu umowy w sprawie warunków organizacyjno – finansowych działalności Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.

(czytaj więcej)
14 października 2021 2

Wyróżnieni za szczególne osiągnięcia. „Ten rok był dla was wszystkich bardzo trudny”

W samo południe w Szubińskim Domu Kultury zorganizowana# została uroczystość związana z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Nie obyło się bez nagród dla najbardziej wyróżniających się.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Wspólnie świętowali Dzień Nauczyciela. Uczniowie przygotowali apel

13 października 2021 społeczność Zespołu Szkół im.# Prof. E. Chroboczka w Szubinie świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystego apelu Pani Dyrektor Alicja Jaśkowiak złożyła życzenia wszystkim Nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi, a następnie wręczyła Nagrody Dyrektora, które otrzymały 5 nauczycieli i troje pracowników administracji i obsługi.

(czytaj więcej)
14 października 2021 3

„Czwarta fala pandemii się rozwija”. Dane dot. szczepień nie są optymistyczne

W ciągu ostatnich tygodni epidemia koronwiarusa zaczęła# mocno nabierać tempa. Dziennie notowano nawet ponad 2 tysiące nowych przypadków zakażenia. Tymczasem liczba chętnych do przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi jest bardzo niska.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Doświadczasz przemocy w rodzinie? Zobacz, jaką pomoc możesz otrzymać

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 i# adresem e-mailowym niebieskalinia@kujawsko-pomorskie.pl działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami można się także spotkać od poniedziałku do piątku w Toruniu oraz w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów, w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
14 października 2021 5

Niepokojące dane z resortu zdrowia. Odnotowano 3 tys. nowych zakażeń

14 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 3 000 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 60 osób, z czego 46 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
14 października 2021 4

Co dalej z drogą wodną E-70? Nasuwają się pytania o opłacalność przedsięwzięcia

Drugi z paneli I Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku, które odbyło się w# poniedziałek dotyczył przyszłości drogi wodnej E-70, która łączy Bydgoszcz z Odrą, biegnąc przez samo centrum Bydgoszczy. Powrót barek z towarami wymagałby poszerzenia tylko w samym centrum koryta Brdy o 10 metrów, co wiązałoby się z wyburzeniami nabrzeży, dlatego ten wariant nawet nie jest traktowany na poważnie.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Bez ważnej legitymacji nie można korzystać z ulgi. Musisz o tym pamiętać

Tylko do 14 października 2021 r. studenci i doktoranci w# trakcie podróży pociągiem mogą posługiwać się legitymacjami, które ostatnie potwierdzenie ważności mają z semestru zimowego 2019/2020. Aby móc dalej podróżować transportem zbiorowym na podstawie ulgi studenckiej, konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie na legitymacji hologramu potwierdzającego status studenta lub doktoranta w danym semestrze bieżącego roku akademickiego.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Zajęcia z profilaktyki uzależnień. Młodość nie zwalnia z rozsądku

Czy młode osoby mogą uzależnić się od alkoholu lub# środków odurzających? Jaka jest różnica pomiędzy ryzykownym, czy szkodliwym spożywaniem substancji psychoaktywnych, a kiedy mówimy już o uzależnieniu? Co z tym wszystkim wspólnego mają emocje? Jak w sposób konstruktywny i świadomy sobie z nimi radzić? Na te i szereg innych pytań młodzież nakielskiej szkoły mogła znaleźć odpowiedź podczas zajęć poprowadzonych przez funkcjonariuszki Zakładu Karnego w Potulicach.

(czytaj więcej)
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)