Dziś mamy 29 lipca 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

25 lipca 2021 0

Wnioski o pomoc na refundację wydatków na bioasekurację. Co należy zrobić?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie# § 13e ust. 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn.zm.) informuje, iż od dnia 6.08.2021 r. do dnia 27.08.2021 r. producenci rolni, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, w którym utrzymywane są świnie – mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 50% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

(czytaj więcej)
24 lipca 2021 14

Kolejne ogniska ASF. Potrzeba więcej działań?

W ostatnim czasie znowu dochodzi do rozprzestrzeniania# się afrykańskiego pomoru świń. Konieczne jest zapobieganie występowaniu kolejnych ognisk, co w ostatnim czasie wydaje się być trudnym zajęciem. W kraju wybucha coraz więcej ognisk. W jaki sposób na terenie powiatu nakielskiego zapobiega się występowaniu tej choroby u trzody chlewnej?

(czytaj więcej)
22 lipca 2021 4

Odbudowa gospodarstw po ASF. Kolejne pieniądze trafią do rolników

O strategii programu odbudowy gospodarstw po ASF mówili# ostatnio podczas specjalnej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda oraz główny lekarz weterynarii Mirosław Welz.

(czytaj więcej)
14 lipca 2021 0

Ogólnopolski webinar. Dotacje dla rolników

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda wraz z Parlamentarnym Zespołem ds. Rozwoju i Wsparcia Przedsiębiorstw oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapraszają rolników do# udziału w darmowym internetowym webinarium, które odbędzie 15 i 16 lipca 2021 r o godz. 11.00.

(czytaj więcej)
12 lipca 2021 0

Płatności bezpośrednie i obszarowe. Ostateczny termin na złożenie wniosku

Dziś - 12 lipca - mija ostateczny termin na# złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe PROW za 2021 rok

(czytaj więcej)
12 lipca 2021 0

Wsparcie dla kół gospodyń wiejskich. Wystarczy promować szczepienia?

Zgodnie z projektowanymi przepisami Koła gospodyń wiejskich będą mogły# otrzymać z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc finansową na zorganizowanie akcji promocji szczepień oraz jej przeprowadzenie. Trwają ostatnie prace legislacyjne, które umożliwią ARiMR przekazanie środków na ten cel. Wnioski trzeba będzie złożyć do 15 września 2021 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR, a przedsięwzięcie trzeba będzie zrealizować do końca września. Jedno koło może zorganizować maksymalnie trzy wydarzenia.

(czytaj więcej)
06 lipca 2021 0

Pieniądze dla pszczelarzy. Wydłużono termin składania wniosków

Do 31 sierpnia 2021 r. został wydłużony termin składania wniosków o# refundację kosztów poniesionych w roku pszczelarskim 2021 w ramach działań: „Zakup pszczół” oraz „Zakup sprzętu pszczelarskiego”.

(czytaj więcej)
02 lipca 2021 0

Chcesz dostać pomoc z PROW? Uzupełnij braki w dokumentacji

ARiMR przypomina, że jeszcze tylko do# 14 lipca rolnicy, których wnioski o przyznanie pomocy w ramach PROW 2014-2020 pozostały bez rozpatrzenia z powodu COVID-19, mogą uzupełnić braki w dokumentacji. W przypadku niedochowania terminu, Agencja odmówi przyznania pomocy.

(czytaj więcej)
29 czerwca 2021 2

Wsparcie dla rolników. Wnioski o pomoc złożysz w biurach ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z końcem czerwca# zamyka 4 nabory wniosków o przyznanie pomocy finansowej. To ostatni moment, żeby ubiegać się o premie dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw, pomoc klęskową oraz pomoc dla pszczelarzy.

(czytaj więcej)
28 czerwca 2021 0

Pomoc dla pszczelarzy. Mało czasu na złożenie wniosku

Do Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa mogą składać wnioski o# pomoc finansową rolnicy, którzy: ponieśli straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi w 2020 roku lub prowadzą zarejestrowaną działalność pszczelarską.

(czytaj więcej)
24 czerwca 2021 0

Możesz liczyć na wsparcie. Pozostało mało czasu na złożenie wniosku

Niewiele czasu pozostało, by starać się o# wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na inwestycje w ekosystemy leśne, rozpoczęcie działalności rolniczej i restrukturyzację małych gospodarstw – w ramach dofinansowania z budżetu PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
23 czerwca 2021 0

Ostatnie dni na ubieganie się o pomoc. Koniecznie przeczytaj!

Niewiele czasu pozostało, by starać się o wsparcie# z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na inwestycje w ekosystemy leśne, rozpoczęcie działalności rolniczej i restrukturyzację małych gospodarstw – w ramach dofinansowania z budżetu PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
22 czerwca 2021 0

Wsparcie finansowe dla rolników. Można już składać wnioski

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o# wsparcie finansowe na "Modernizację gospodarstw rolnych", i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Wnioski Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje do 19 sierpnia 2021 r.

(czytaj więcej)
20 czerwca 2021 1

Rolniku! Do 30 czerwca br. możesz zgłosić szkodę rolniczą

Do końca czerwca br. producenci rolni, w# których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach rolnych mogą składać wnioski o pomoc.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2021 8

Krajowe Dni Pola w Minikowie. Ważne wydarzeniew skali kraju rozpoczęte!

Krajowe Dni Pola w Minikowie to wydarzenie, którego celem jest przede# wszystkim zaprezentowanie potencjału ponad 500 odmian roślin uprawnych, a także technologii uprawy, nawożenia czy sposobów wdrażania innowacji w uprawie roślin.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2021 3

Spotkanie kadry kierowniczej doradztwa rolniczego. Gościem była sekretarz stanu

Sekretarz stanu Anna Gembicka wzięła wczoraj udział w spotkaniu kadry kierowniczej doradztwa rolniczego.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2021 0

Materiał siewny, pomoc klęskowa, wsparcie dla pszczelarzy. Trwa przyjmowanie wniosków

Do Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa mogą# składać wnioski o pomoc finansową rolnicy, którzy: ponieśli straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi w 2020 roku, chcą skorzystać z kwalifikowanego materiału siewnego lub prowadzą zarejestrowaną działalność pszczelarską.

(czytaj więcej)
18 czerwca 2021 0

Kto nie zdążył złożyć wniosków do 17 czerwca? Będzie miał pomniejszone płatności

17 czerwca minął podstawowy termin na składanie# wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2021 rok. Kto nie zdążył złożyć takiego wniosku w tym terminie, będzie miał obniżone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Ostateczny termin na złożenie wniosków upływa 12 lipca br. Do 18 czerwca 2021 r. do godziny 8.00 wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 1,257 mln rolników.

(czytaj więcej)
12 czerwca 2021 1

„Nadal zdarzają się nieodpowiedzialni rolnicy”. Pszczelarze proszą o rozwagę

Pszczelarstwo w naszym kraju boryka się z wieloma problemami, jednak nadal # największym z nich są zatrucia pszczół opryskami chemicznymi. Praktycznie nie ma roku, by któregoś z pszczelarzy z naszego regionu nie dotknęła taka sytuacja. Tego typu działania, choć zazwyczaj czynione są nieświadomie przez rolników, często powodują kolosalne straty w pasiekach oraz w całym szeroko pojętym rolnictwie.

(czytaj więcej)
11 czerwca 2021 1

Ostatnie dni na ubieganie się o dopłaty. Biura będą czynne dłużej

17 czerwca mija podstawowy termin na składanie wniosków o# przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2021. W związku z tym od 14 do 17 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłuża godziny otwarcia swoich biur powiatowych.

(czytaj więcej)
0

Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Mamy na to kilka sposobów

Wakacje najczęściej kojarzą nam się z# wypoczynkiem w górach, nad morzem albo na wsi u rodziny. Nie każda rodzina jednak ma możliwość, by zapewnić swoim dzieciom tego typu rozrywkę. U niektórych jest to kwestia finansowa, a niektórzy rodzice po prostu nie mają na to czasu ze względu na pracę. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ również w mieście można zapewnić dziecku świetną rozrywkę pełną przygód i ciekawych doświadczeń. Co robić i o czym należy pamiętać, planując wakacje w mieście?

(czytaj więcej)
0

Martwisz się o swoje dziecko w sieci? Najważniejsza jest rozmowa

Co zrobi rodzic, żeby zapewnić swojemu dziecku# bezpieczeństwo? Odpowiedź jest prosta – wszystko. Tak samo powinno być w internecie. A jak najlepiej ochronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Polacy nie chcą rezygnować z mięsa dla dobra klimatu. Zmiana jest konieczna

Zdaniem ekspertów ograniczenie spożycia mięsa i nabiału to# jedno z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, by przeciwdziałać zmianie klimatu. Tymczasem, tylko niewielu z nas byłoby skłonnych do podjęcia takiego kroku w trosce o planetę – pokazują to wyniki najnowszego badania „Zmiana klimatu a produkcja żywności – badanie świadomości mieszkańców Polski” przeprowadzonego przez Upfield.

(czytaj więcej)
0

Ceny w górę, wydatki w dół. Oszczędzamy na przyjemnościach

Z danych GUS wynika, że w porównaniu z# pierwszą połową ub.r. inflacja w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 3,6 proc. Najbardziej wzrosły koszty transportu, utrzymania mieszkania i łączności czy edukacji. Znacząco zdrożała też oferta restauracji i hoteli oraz rekreacji i kultury. Ceny rosną, ale równolegle ponad 40 proc. Polaków, pod wpływem pandemii, chce ograniczać wydatki. Oszczędzamy głównie na przyjemnościach – książkach, kinie, usługach fryzjerskich czy jedzeniu na mieście. Tylko 3 proc. osób uświadomiło sobie w czasie pandemii, że trzeba korzystać z życia i mniej przejmować się pieniędzmi – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)