Dziś mamy 24 stycznia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

20 stycznia 2020 0

Aktualna sytuacja w lasach. Kilka ważnych informacji od Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Szubin w ostatnim czasie dostaje wiele pytań na temat aktualnej kondycji # lasów... przede wszystkim ciągłego prowadzenia wycinki drzew, czy zalegających stosów drewna przy drogach leśnych.

(czytaj więcej)
19 stycznia 2020 3

Dopłaty do materiału siewnego. Zmienił się termin naboru wniosków

Zmienił się termin naboru wniosków o przyznanie dopłaty do zużytego do # siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

(czytaj więcej)
17 stycznia 2020 8

Najnowocześniejszy ośrodek badawczy w Polsce. Zajmie się uprawą pasową

W czwartek, 16 stycznia br. w Śmielinie w województwie kujawsko-pomorskim zostało #oficjalnie otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro-Środki-Technika-Technologia, którego misją jest kompleksowe pogłębianie wiedzy na temat pasowej uprawy roli. Twórcą i jednostką prowadzącą Centrum Badawczo – Rozwojowe w Śmielinie jest firma Agro-Land Marek Różniak, natomiast sama inwestycja powstała przy wsparciu udzielonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

(czytaj więcej)
14 stycznia 2020 0

"Rolnik Pomorza i Kujaw". Poznaliśmy laureatów konkursu

Rozwój sprzedaży bezpośredniej i detalicznej oraz produkcja żywności ekologicznej i # białka roślinnego – to szanse rozwoju gospodarstw rolnych, o których mówiono przy okazji gali finałowej Konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2020 0

Wsparcie dla hodowców krów i świń. Ustawa ma wejść w życie 15 marca

W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe # wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2020 0

Rozliczenie otrzymanego wsparcia. KGW mają czas do końca miesiąca

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że koła gospodyń # wiejskich, które w 2019 roku wykorzystały przyznaną pomoc, muszą ją rozliczyć do 31 tycznia 2020 r. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje konieczność zwrotu przyznanych środków.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2020 0

Inwestycje na obszarach Natura 2000. Wpłynęło blisko 700 wniosków

30 grudnia 2019 r. minął termin składania wniosków o przyznanie pomocy na # „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2020 0

Szereg zmian od 2020 roku. W życie weszły nowe przepisy prawne

Z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy prawne dotyczące m.in.: paliwa rolniczego, dopłaty do składek ubezpieczeniowych, maksymalnych sum ubezpieczenia, oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów.

(czytaj więcej)
31 grudnia 2019 0

Straty spowodowane klęskami żywiołowymi. Ostatni dzień naboru wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub # wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać do 31 grudnia 2019 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy.

(czytaj więcej)
29 grudnia 2019 1

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Rolnicy mogą składać wnioski

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. ARiMR przyjmowała będzie wnioski od # rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

(czytaj więcej)
29 grudnia 2019 0

Inwestycje na obszarach Natura 2000. Kończy się nabór wniosków

28 grudnia 2019 r. wypada termin zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy na # „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.

(czytaj więcej)
19 grudnia 2019 9

Ryszard Kamiński od dziś oficjalnie wiceministrem. Czym będzie się zajmował?

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał Ryszarda Kamińskiego na stanowisko# podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Akt powołania wręczył dziś, 19 grudnia nowemu członkowi kierownictwa resortu minister Jan Krzysztof Ardanowski.

(czytaj więcej)
11 grudnia 2019 0

Konferencja w KPODR. Tematem prawa i obowiązki podatnika

3 grudnia w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie #odbyła się konferencja pn. „Kontrola podatkowa – prawa i obowiązki podatnika”.

(czytaj więcej)
08 grudnia 2019 0

Grupy i organizacje producentów. Kończy się nabór wniosków

Od 28 października do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o # pomoc na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. To już szósty nabór tego typu w ramach PROW na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
07 grudnia 2019 0

Uwaga! Ktoś podszywa się pod pracowników ARiMR

Do ARiMR zgłosiły się osoby, którzy otrzymały e-maile będące rzekomo wysyłane przez # pracowników ARiMR.

(czytaj więcej)
04 grudnia 2019 1

Zaliczki na poczet dopłat. Na kontach rolników trafiło już 10,8 mld zł

Ponad 10,8 mld zł trafiło na konta rolników w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich# za 2019 r. oraz płatności obszarowych z PROW 2014 - 2020. 29 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła ich wypłatę.

(czytaj więcej)
29 listopada 2019 2

Pomoc suszowa dla rolników. Wnioski można było składać

Do piątku 29 listopada 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach z # powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogli składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc.

(czytaj więcej)
29 listopada 2019 0

"Jak legalnie zatrudnić pracownika w rolnictwie”. Konferencja w Minikowie

27 listopada w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w # Minikowie odbyła konferencja pn. „Jak legalnie zatrudnić pracownika w rolnictwie”.

(czytaj więcej)
24 listopada 2019 1

Rolniczy handel detaliczny. Można uzyskać wsparcie od ARiMR

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w # ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski na tzw. małe przetwórstwo można składać od 21 listopada do 20 grudnia 2019 r.

(czytaj więcej)
20 listopada 2019 0

Inwestycje na nawadnianie gospodarstw. Kończy się nabór wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy # z PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)