Dziś mamy 28 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Aktualności

27 stycznia 2022 6

Ponad sto zakażeń w powiecie nakielskim. W skali kraju kolejny rekord

27 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 57 659 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarły 262 osoby zakażone koronawirusem. 183 osoby miały choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 0

Projekt rozpoczęty dzięki dotacji. Efekty mieszkańcy zobaczą niebawem

Szubińskie Towarzystwo Kulturalne rozpoczęło# realizację projektu w ramach dotacji udzielonej przez Powiat Nakielski pt. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz Zbrodnia pomorska 1939. Celem projektu pt. ,,Szlakiem bitew i murali frontu północnego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919’’ jest ugruntowanie wiedzy o powstaniu wielkopolskim 1918-1919 poprzez zwrócenie uwagi na murale powstańcze i historię, którą one upamiętniają.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 7

Dostaniesz niższą pensję w styczniu? Spokojnie, otrzymasz wyrównanie

– Mogą zdarzyć się sytuacje, że pod koniec miesiąca niektóre# osoby otrzymają niższą pensję niż w grudniu. Każda taka osoba dostanie wyrównanie – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 0

Inspektorzy WITD w akcji. Zły stan techniczny zagranicznych ciężarówek

Jeden zespół kontrolny kujawsko-pomorskiej Inspekcji# Transportu Drogowego tego samego dnia (25.01.br) wyeliminował z dróg trzy zagraniczne ciężarówki w złym stanie technicznym.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 4

Ponad 20 zajętych łóżek covidowych. Jak funkcjonuje szpital w dobie pandemii?

Z całą pewnością można powiedzieć, że wkroczyliśmy już w# piątą falę pandemii. Ostatnio przekraczamy kolejne bariery liczby nowych zakażeń. Przypomnijmy. Wczoraj odnotowaliśmy ich ponad 53 tys. w skali kraju.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 4

W regionie będzie się działo. Marszałek przekazał kilka przedmiotów na WOŚP

„Przejrzyj na oczy” – to hasło tegorocznego finału# Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 30 stycznia. Celem jubileuszowej edycji jest zbiórka funduszy na diagnostykę i leczenie wzroku dzieci. Urząd Marszałkowski, jak co roku, zagra razem z WOŚP. Marszałek Piotr Całbecki na licytacje przekazał własnoręcznie zrobione przetwory oraz fartuchy sygnowane autografami znanych kucharzy.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 1

Przedsiębiorco! Do końca stycznia masz czas na złożenie ZUS IWA

Do 31 stycznia niektórzy z przedsiębiorców muszą złożyć informację o# danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, czyli formularz ZUS IWA. Obowiązek taki mają płatnicy składek, którzy w ubiegłym roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie co najmniej 10 osób oraz spełnili dodatkowe warunki określone w przepisach.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 2

W bibliotece pomogą wypełnić PIT. Kiedy odbędą się dyżury?

Miło nam poinformować, że od 1 lutego w szubińskiej bibliotece będzie# można znaleźć pomoc przy wypełnianiu PIT.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Za więziennym murem. Jak wygląda terapia uzależnień?

Jak wyglądają zajęcia terapeutyczne za kratami? Ile czasu# trwa terapia uzależnień za więziennym murem? Jak można na nią trafić? Jaka jest motywacja skazanych do udziału w takich oddziaływaniach? Czy jest możliwa rzeczywista zmiana pacjentów? Ilu pacjentów w ciągu roku trafia do oddziału terapeutycznego? Jakie inne działania prowadzone są wobec osadzonych podczas trwania terapii?

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 5

Schował się pod wieszakiem z kurtkami. Nie umknęło to uwadze policjantów

Realizując polecenie sądu, dotyczące zatrzymania# 19-latka poszukiwanego za kradzież, „patrolowcy” sprawdzili lokal, w którym miał przebywać nakielanin. Mężczyzna spodziewał się, że zostanie zatrzymany i szukał schronienia pod kurtkami wiszącymi za drzwiami.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 12

Szybkie obrady w trybie zdalnym. Radni rozpatrzyli dwie skargi

W środę, 26 stycznia w trybie zdalnym obradowali# radni powiatowi. W czasie sesji podjęto kilka uchwał, w tym rozpatrzono dwie skargi.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 4

Wsparcie dla przewozów autobusowych. Na liście gminy z pow. nakielskiego

Wojewoda Kujawsko-Pomorski podpisał 52 umowy z# samorządami, które w tym roku otrzymają łącznie 44 mln zł wsparcia rządowego na uruchomienie 450 linii autobusowych w województwie. To wielki krok w walce z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców regionu.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Karnawał, czyli kolorowo i roślinnie. Idealne przepisy na zimę

Karnawał to tradycja, która dziś kojarzy się# przede wszystkim z kolorową zabawą, korowodami przemierzającymi ulice miast, tańcem i balami maskowymi. Rio de Janeiro, Wenecja, Valletta czy Nicea to najbardziej znane miejsca, w których hucznie i barwnie kultywuje się ten obyczaj. Zanim się rozpowszechnił, był mocno związany z agrokulturą, czyli uprawą roli, a okres ten - od Święta Trzech Króli do Środy Popielcowej - był czasem pożegnania z… mięsem.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 6

Pobicie mężczyzny w Szubinie. Sprawca usłyszał już zarzuty

Policjanci z komisariatu w Szubinie ustalili personalia podejrzanego o# spowodowanie uszczerbku na zdrowiu mieszkańca miasta i groźby. 45-latek już usłyszał zarzuty, a po analizie materiałów zgromadzonych przez śledczych, sąd aresztował podejrzanego na 3 miesiące.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Medal Honorowy Sędziwoja. Do kogo trafi w tym roku?

Gmina Szubin co roku przyznaje Medal Honorowy Sędziwoja z# Szubina. Wnioski można składać do 31 marca br. Podjęcie uchwał w sprawie nadania medali zwykle następuje w maju, a ceremonia ich wręczenia odbywa się w czerwcu. Medal przyznawany jest za zasługi dla gminy Szubin.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 12

Drastyczny wzrost zakażeń. Ponad 50 tys. przypadków w kraju

26 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 53 420 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarło 276 osób zakażonych koronawirusem. 214 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 0

Na Skrzydłach Pegaza. Biblioteka czeka na utwory literackie

Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie organizuje# międzypowiatowy konkurs literacki pod tytułem „Na Skrzydłach Pegaza”. Adresowany jest dla młodzieży i osób dorosłych. Zgłoszenia trwają do 20 czerwca.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 4

Filip cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Jego marzeniem jest komputer

Filip urodził się w 28. tygodniu ciąży. Niestety, u chłopca, który pochodzi z Szubina, doszło do# wylewu, przez co cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 1

Fragmenty szkła w buraczkach. Firma wycofuje partię produktu

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że w związku ze# skargą konsumenta na obecność fragmentów szkła w produkcie pn. Buraczki pasteryzowane wiórki, firma VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. j. postanowiła wycofać partię produktu określoną poniżej.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 2

Pandemia Covid-19. Jak załatwić sprawy w szubińskim urzędzie?

Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną w kraju, w tym# wzrost liczby zachorowań na Covid-19, w trosce o bezpieczeństwo Państwa i Państwa rodzin, kierując się dobrem zarówno klientów jak i urzędników, wprowadzono następujące zasady przyjęć interesantów w Urzędzie Miejskim w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)