Kultura / Rozrywka
Zagadka Tenora - Kochanka czy Żona? Sala pękała w szwach!
6 listopada w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury odbyło się unikatowe show #pełne światowych przebojów i dobrego humoru. Operetka pt. "Zagadka Tenora Kochanka czy Żona" zachwyciła nakielską publiczność, która wypełniła salę aż po same brzegi!
(czytaj więcej)"Zaczarowany świat bajek". Festiwal Osób z Niepełnosprawnością
W Szubińskim Domu Kultury 5 listopada br. odbył się #XVI Festiwal Osób z Niepełnosprawnością pn. „Zaczarowany świat bajek”.
(czytaj więcej)Wykład o prawie spadkowym. Spotkanie słuchaczy UTW
W czwartek 7 listopada odbyło się spotkanie słuchaczy #Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład pt. „Prawo spadkowe” wygłosiła dr Agnieszka Wedeł-Domaradzka.
(czytaj więcej)"Cudze chwalicie swego nie znacie". Dyskusja i pomysły na dalszy rozwój
We wtorek 5 listopada 2024 r. w muzeum odbyło się spotkanie# zorganizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk" z cyklu: „Cudze chwalicie swego nie znacie”, podczas którego zainteresowani omawiali dalszy rozwój produktu turystycznego Ekomuzeum Doliny Noteci (EDN).
(czytaj więcej)"Zbuduj, miły, dom". Scenerię do klipu tworzą brzózkowe plenery
Dziś miała miejsce premiera klipu do utworu# pt.: „Zbuduj, miły, dom” zespołu Wszystkiego Najlepszego”.
(czytaj więcej)Wilk w plenerze. Rzetelny warsztat i umiłowanie natury
We wtorek 5 listopada w galerii „Na Piętrze” szubińskiej biblioteki odbył się# wernisaż Krzysztofa Wilka.
(czytaj więcej)Pobyt w Krainie Dolnej Wisły. Największą furorę zrobiły owieczki
W czwartek, 31 października# wybraliśmy się do miejscowości Zła Wieś Wielka, do Krainy Dolnej Wisły.
(czytaj więcej)Kwiaty najczęściej wybierane do dekoracji grobów. Co symbolizują?
Dzień Zaduszek jest w polskiej tradycji obchodzony szczególnie #uroczyście. Udajemy się tłumnie na cmentarze by poprzez modlitwę i zapalenie zniczy dać świadectwo naszej pamięci o tych którzy odeszli. Zanosimy naszym bliskim również kwiaty. Zwyczaj ten rozpowszechnił się naszym kraju stosunkowo późno, bo dopiero około połowy XIX w.
(czytaj więcej)Szymon Springer w Australii. Podróżnik na najsłynniejszej plaży
Bondi to najsłynniejsza plaża w Australii. Początkowo prywatna#, zarządzana przez Franisa O'breiena, który wraz ze wzrostem popularności plaży chciał ją zamknąć. Po interwencji Rady Miejskiej w 1882 plaża stała się miejscem publicznym do którego przybywają nie tylko mieszkańcy, ale również turyści.
(czytaj więcej)Było tanecznie i rytmicznie. Kolejne zajęcia dla seniorów
W piątek 25 października w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# kolejne zajęcia pn. „Muzykoterapia seniora”. Było tanecznie i rytmicznie.
(czytaj więcej)"Zaślubiny pałuckie". Śpiewy, toasty, dużo tańca i muzyki regionalnej
26 października 2024 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# „Zaślubiny pałuckie”, wydarzenie rozrywkowe, bazujące w swej treści na pałuckich tradycjach weselnych.
(czytaj więcej)Gotowanie pod okiem szefa kuchni. Seniorzy zawitali do świetlicy
W niedzielę 27 października po raz szósty #Seniorzy zawitali na świetlicy w Szaradowie na spotkaniu organizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich Szaradowo w ramach programu Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki.
(czytaj więcej)Rzeźby w Grzecznej Pannie. Przyciągają uwagę przejeżdżających przez wieś
Takie naturalne cuda stworzone przez #pana Andrzeja znajdziecie w Grzecznej Pannie.
(czytaj więcej)Marek Nikodem opowiadał o fascynującym zjawisku. "Cud natury"
Aby poznać czym jest pełne zaćmienie słońca trzeba było być# w piątek 25 października w szubińskiej książnicy. O zjawisku nie do opisania i o wrażeniach z pięciotygodniowej podróży ze swymi przyjaciółmi do USA opowiadał nam Marek Nikodem znany fotografik zjawisk astronomicznych i wieczornego nieba, zapalonego amatora astronomii i prezesa pałucko -pomorskiego stowarzyszenia astronomiczno - ekologicznego, grupy lokalnej w Niedźwiadach koło Szubina.
(czytaj więcej)Goście z Ciechocinka w Szubinie. Zwiedzanie ruin zamku
W słoneczne październikowe południe #Muzeum Ziemi Szubińskiej przywitało wycieczkę Uniwersytetu dla Aktywnych z Ciechocinka.
(czytaj więcej)"Zapraszajcie wszystkich na ucztę". Montaż słowno–muzyczny
20 października 2024 obchodzona była #Niedziela Misyjna rozpoczynająca Tydzień Misyjny pod hasłem: „Zapraszajcie wszystkich na ucztę”. Jest to czas szczególnej modlitwy w intencji misji na całym świecie.
(czytaj więcej)"Człowiek bez barier 2024". Przemysław Kozłowski laureatem konkursu
Kochani dzięki Wam, waszemu wsparciu i głosom wygrałem# Konkurs "Człowiek bez barier 2024 - Osobowość Internetowa"
(czytaj więcej)O historii szubińskiego sportu. Spotkanie w ramach cyklu Cafe Muzeum
O historii szubińskiego sportu, a raczej o jej fragmentach#, co sam podkreślał dr Piotr Szybowicz, dyskutowano w środę, 23 października, w Muzeum Ziemi Szubińskiej.
(czytaj więcej)"Na Skrzydłach Pegaza". Podsumowanie konkursu literackiego
Dobiegła końca XII edycja międzypowiatowego konkursu# literackiego pn. "Na Skrzydłach Pegaza".
(czytaj więcej)Historyczny spacer. Śladami II wojny światowej
18 października 2024 uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej# w Kowalewie wraz z opiekunami Hanną Molendą i Magdaleną Piecuch przybyli do Szubina na historyczny spacer śladami II wojny światowej.
(czytaj więcej)Akcja "Szkoła do hymnu". Ostatni dzień na zgłoszenia
Zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe#, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach proponujemy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to piątek, 8 listopada.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Zmiany w przepisach. Recepta na niektóre leki wyłącznie po wizycie
Zmiany w przepisach prawa – od 7 listopada 2024 r. kwalifikacja do #leczenia, między innymi medyczną marihuaną, fentanylem oraz innymi preparatami uzależniającymi i wypisanie na nie recepty, tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)