Dziś mamy 28 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

28 stycznia 2022 0

Powstały naszyjniki, bransoletki i breloki. Ferie nie muszą być nudne

Kreatywnie i słodko. Tak można podsumować drugi tydzień warsztatów# przygotowanych na ferie w Szubińskim Domu Kultury. Dzieci mogły wziąć udział w zajęciach metaloplastyki jak i wykonywania naturalnych lizaków.

(czytaj więcej)
28 stycznia 2022 0

Uczestnicy stworzyli pająki pałuckie. Warsztaty w domu kultury

W poniedziałek 17.01.br w SzDK odbyły się# kolejne folkowe warsztaty rękodzielnicze - pająki pałuckie.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 0

Powstały piękne prace. Dzieci uczestniczyły w ciekawych warsztatach

W czwartek 20 stycznia w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# warsztaty wypalania w drewnie.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 0

Projekt rozpoczęty dzięki dotacji. Efekty mieszkańcy zobaczą niebawem

Szubińskie Towarzystwo Kulturalne rozpoczęło# realizację projektu w ramach dotacji udzielonej przez Powiat Nakielski pt. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz Zbrodnia pomorska 1939. Celem projektu pt. ,,Szlakiem bitew i murali frontu północnego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919’’ jest ugruntowanie wiedzy o powstaniu wielkopolskim 1918-1919 poprzez zwrócenie uwagi na murale powstańcze i historię, którą one upamiętniają.

(czytaj więcej)
25 stycznia 2022 0

Dzieci nie mogły się nudzić. W muzeum przygotowano wiele ciekawych zajęć

W ferie zimowe w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyły się# zajęcia plastyczno- edukacyjne.

(czytaj więcej)
25 stycznia 2022 0

Ferie z powstaniem wielkopolskim w tle. Dzieci odwiedziły ważne miejsca

KGW Młode Łanki realizują w tym roku już# trzecią edycję powstańczych ferii - projektu dofinansowanego ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach konkursu ofert nr 1/2022.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 5

Konkurs fotograficzny. Mieszkaniec powiatu nakielskiego nagrodzony

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w# Bydgoszczy wraz z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej, Oddziałem Terenowym w Bydgoszczy była organizatorem XIII edycji wojewódzkiego konkursu fotograficznego "Jesień w lesie grzyby niesie" podjętego w ramach prowadzonej już od 1972 roku jesiennej akcji dotyczącej grzyboznawstwa i profilaktyki zatruć grzybami.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2022 0

Przedstawili jasełka. Na występ uczestnicy zaprosili najbliższych

W miniony piątek uczestnicy WTZ „Pelikan” w Szubinie przedstawili# jasełka.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2022 0

Dzień Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej. Mieszkańcy miło spędzili czas

W miniony piątek świętowaliśmy# Dzień Babci i Dziadka.

(czytaj więcej)
21 stycznia 2022 1

Miło spędzili popołudnie przy ognisku. Nie zabrakło ciekawych zabaw

Na rozpoczęcie ferii Biblioteka w Chomętowie wspólnie ze# świetlicą wiejską zorganizowały w czwartek 20 stycznia dla najmłodszych mieszkańców ognisko, przy którym można było upiec kiełbaskę i wesoło spędzić popołudnie. Cieszymy się ze wspólnego spotkania z przyjaciółmi.

(czytaj więcej)
19 stycznia 2022 0

Poznali sekrety udanej wyprawy. Opowiedział je Szymon Springer

Jeśli byliście na wtorkowym spotkaniu z podróżnikiem# Szymonem Springerem to już wiecie czym różni się śpiwór z puchem naturalnym od sztucznego, a kocher gazowy od benzynowego i dla czego nie warto przepłacać za drogie, modne kurtki z wyrafinowanych tkanin, a także jak i czym konserwować buty turystyczne i wiele innych sekretów stanowiących o powodzeniu wyprawy trekingowej.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2022 2

Ginące miejsca na kartach albumu. Wyjątkowe spotkanie w bibliotece

„Ginące miejsca” to album autorstwa Michała Jankowskiego, na# kartach którego można w bezpieczny sposób „zwiedzić” zapomniane pałace, kościoły, cmentarze, młyny, fabryki, wiatraki rozsiane po całym województwie kujawsko-pomorskim, a nawet nieco dalej. We wtorek w Rejonowej Bibliotece Publicznej zorganizowano spotkanie z autorem.

(czytaj więcej)
12 stycznia 2022 0

Pani Agnieszka obchodzi 95. urodziny. Składamy najlepsze życzenia!

Dzisiaj kończy 95 lat Pani Agnieszka Barbara Ziółkowska, najstarsza# mieszkanka Anielin.

(czytaj więcej)
11 stycznia 2022 0

Jasełka inne niż zawsze. Na uczestników czekają dyplomy i niespodzianki

Przedszkolny Przegląd Jasełek „Kolęda niech płynie na# skrzydłach anioła...” za nami.

(czytaj więcej)
06 stycznia 2022 0

Poznaliśmy patronów 2022 roku. Przedstawiamy ich sylwetki

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, jak co roku, wybrał na patronów roku kilka# znaczących postaci , które są ważne dla naszej historii i kultury.

(czytaj więcej)
06 stycznia 2022 0

Można zobaczyć prace cenionej artystki Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej

Dwadzieścia osiem prac plastycznych zmarłej niedawno# wybitnej toruńskiej artystki Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej można od wczoraj (5 stycznia) oglądać w Pałacu Dąmbskich w Toruniu. Wystawie towarzyszą prezentacja multimedialna zdigitalizowanych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego grafik i obrazów toruńskiej malarki oraz film, w którym Krystyna Szalewska-Gałdyńska opowiada o swoim życiu i pracy.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2022 0

Folkowe Warsztaty Rękodzielnicze. Zapisy trwają do 13 stycznia

Szubiński Dom Kultury organizuje trzecie# Folkowe Warsztaty Rękodzielnicze. Najbliższe spotkanie poświęcone zostanie Pałuckim Pająkom. Chęć udziału można zgłaszać do 13 stycznia.

(czytaj więcej)
31 grudnia 2021 1

Porządna dawka humoru. Zobacz, co zaplanowano w województwie

Urzekające utwory w wykonaniu najlepszych muzyków i# wyjątkowe spektakle okraszone porządną dawką humoru – na sylwestrowo-noworoczny czas marszałkowskie instytucje kultury przygotowały różnorodne propozycje, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

(czytaj więcej)
30 grudnia 2021 0

Ciekawe zajęcia w DPS-ie. Mieszkańcy świetnie się bawili

W Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią dobiega# końca realizacja projektu ,,Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi – Moduł IV”, sfinansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Oddział Kujawsko-Pomorski w Toruniu.

(czytaj więcej)
28 grudnia 2021 2

Malarstwo na szkle, rzeźby i ceramika. Wystawa w Urzędzie Marszałkowskim

Jeszcze przez kilkanaście dni w Urzędzie Marszałkowskim można# oglądać prace plastyczne uczestników Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych Środowiskowego Domu Samopomocy w Toruniu. Zapraszamy!

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)