Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

Fakty

28 stycznia 2023 0

Prawie rok od wybuchu wojny. Ukraińców mniej, ale nadal są z nami

W przyszłym miesiącu minie rok odkąd wybuchła wojna na Ukrainie. Wszyscy pamiętamy tłumy uchodźców wojennych na granicy#, których część trafiła także na teren powiatu nakielskiego. Ilu Ukraińców obecnie przebywa w naszych gminach?

(czytaj więcej)
28 stycznia 2023 0

Dramatyczne losy Kazimierza Szopińskiego. Cudem przeżył obóz

Mimo, że od zakończenia drugiej wojny światowej minęło już ponad 77 lat, to wiele polskich rodzin nadal odczuwa tragiczne skutki tamtych wydarzeń.# Warto o tym pamiętać, zwłaszcza teraz gdy Rosja zaatakowała Ukrainę i trwa tam wojna. Dramatyczne losy swojej rodziny opowiedział Kazimierz Szopinski.

(czytaj więcej)
28 stycznia 2023 13

Chleb z mąki ze świerszczy. Komisja Europejska zatwierdziła nowy produkt

Komisja Europejska zatwierdziła wprowadzenie do obrotu krajów Unii Europejskiej produktów spożywczych, które powstały# z mąki ze świerszcza domowego. Kontrowersyjny przepis wszedł w życie 24 stycznia.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2023 13

Ciemno na Różanej. Czy jest szansa na budowę oświetlenia?

Radny Stanisław Wypych, w imieniu mieszkańców ulicy Różanej w Szubinie, poprosił o budowę oświetlenia na tej ulicy. Teraz jest ciemno i #niebezpiecznie.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2023 13

Odznaki "Za zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Nagrodzeni z naszego powiatu

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w imieniu Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego wręczył honorowe odznaki „Za zasługi #dla Ochrony Zdrowia”. Wyróżnione zostały osoby szczególnie zaangażowane w trakcie pandemii COVID-19.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2023 3

Walne zebranie. Kto został prezesem Klubu Seniora „Jesienny Kwiat”?

20 stycznia w murach Szubińskiego Domu Kultury odbyło się walne zebranie sprawozdawczo–wyborcze szubińskiego Klubu Seniora# „Jesienny Kwiat”. Oprócz podsumowania działalności klubu, tego dnia poznaliśmy również skład nowo wybranego zarządu.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2023 0

Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Mija 78 lat

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Narodowe #ONZ w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau dla uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2023 8

Egzamin maturalny w roku 2023 oraz 2024. Jakie zmiany?

Minister Przemysław Czarnek, wiceminister Dariusz Piontkowski oraz dyrektor CKE Marcin Smolik podczas konferencji prasowej przedstawili# najważniejsze zmiany w zasadach organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 i 2024 r. w obu formułach, tj. Formule 2015 i Formule 2023.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2023 4

Szkolenia w ramach projektu "Trenuj z wojskiem". Zajęcia w Bydgoszczy

Od połowy stycznia, do końca lutego 2023 roku - w 31 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w każdym województwie odbędą się# szkolenia wojskowe w ramach projektu „Trenuj z wojskiem”.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2023 0

Kujawsko-pomorskie przygotowuje się do ferii. 300 wypoczynków

Przygotowanie województwa kujawsko-pomorskiego do ferii zimowych było tematem wczorajszego spotkania wojewody z przedstawicielami# służb, dbających o bezpieczeństwo obywateli. Podkreślono duże znaczenie współpracy między służbami, które jest znaczące w kluczowych obszarach bezpieczeństwa. Wspólne działanie prewencyjne gwarantuje faktyczne poczucie bezpieczeństwa.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2023 0

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Podobnie w województwie

W Polsce jest coraz więcej legalnie pracujących cudzoziemców. Na koniec listopada 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego# i rentowych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 67 tys. obcokrajowców. To wzrost o ponad 55 tys. w stosunku do czerwca. Najwięcej jest u nas obywateli Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2023 1

Mieszkanki województwa ukończyły 100 lat. Znają receptę na długowieczność?

Rolniczka, opiekunka ogniska domowego oraz księgowa czerpiąca radość z czasu spędzanego na działce otrzymały medale #Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Stuletnią Genowefę Janiak w dniu urodzin odwiedził w Toruniu (25 stycznia) marszałek Piotr Całbecki. W Bydgoszczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył wizytę Zofii Gertych (26 stycznia).

(czytaj więcej)
26 stycznia 2023 7

Pierwsza sesja w tym roku. Obradowała rada powiatu

W środę, 25 stycznia na przystani nakielskiej odbyła się pierwsza w tym roku sesja rady powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2023 0

Przykład godny naśladowania. Bezinteresownie uratowała drugie życie

St. szer. Aleksandra Szymańska oddała szpik kostny i tym samym pokazała jak można bezinteresownie uratować drugie życie!# Pękamy z dumy, że w swoich szeregach mamy właśnie takie osoby. Przepis na tego typu wydarzenie? Ogrom empatii, chęć dzielenia się dobrem i odwaga! Tylko tyle i aż tyle by zapisać się na trwałe w życiu drugiego człowieka. Oczywiście musi być zgodność genetyczna, jednak na to wpływu nie mamy.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2023 4

Do Retkowa i Chomętowa. Ile za kursy?

Gmina Szubin uruchomiła dwie linie autobusowe – do Chomętowa i do Retkowa. Autokary oczywiście zabierają pasażerów z wielu innych wsi,# łącznie jest to 16 miejscowości. Wszystko dzięki dofinansowaniu do przejazdu. Ile pieniędzy na lokalny transport zbiorowy samorząd przeznaczył w 2022 roku?

(czytaj więcej)
26 stycznia 2023 0

Nielegalne praktyki rynkowe i oszustwa żywnościowe. Podpisano porozumienie

W dniu 23 stycznia 2023 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Głównym Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych# a Komendantem Głównym Policji dotyczące wzmocnienia współpracy w zakresie sprawnego i skutecznego przeciwdziałania nielegalnym praktykom rynkowym i oszustwom żywnościowym.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2023 0

Ustanowiono rezerwat przyrody. Siedlisko żółwia błotnego w Wielkopolsce

Czarne Doły to jedyne miejsce w województwie wielkopolskim, gdzie w naturalnych warunkach dochodzi do# rozrodu żółwia błotnego. Ze względu na wyjątkowe siedlisko Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu ustanowił rezerwat przyrody.

(czytaj więcej)
25 stycznia 2023 0

27 stycznia rusza Elektroniczny Dziennik Budowy. Aplikacja EDB

27 stycznia uruchamiamy publicznie aplikację EDB. Aplikacja EDB umożliwia realizację wszystkich czynności wymaganych przy prowadzeniu# dziennika budowy. W EDB można wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej, odebrać dziennik, a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego. Wpisy można umieszczać tak, jak w tradycyjnym dzienniku, a dostęp do aktualnego dokumentu jest możliwy z każdego miejsca o dowolnej porze.

(czytaj więcej)
25 stycznia 2023 7

LV sesja Rady Miejskiej w Szubinie. Powrócił temat zagryzionego psa

25 stycznia w Szubińskim Domu Kultury odbyła się sesja rady miejskiej. Uczestniczyło w niej 20 radnych.

(czytaj więcej)
25 stycznia 2023 13

Budżet na nowy rok przyjęty. „Niesportowy” budżet

Radni przyjęli budżet gminy na rok 2023 na ostatniej w 2022 roku sesji. Co w dużej mierze pochłania finanse samorządu?# Najpierw samorządy podkreślały, że kolejne lata będą trudne ze względu na panującą pandemię. Teraz do czynienia mamy z inflacją. Jak wygląda prognoza na 2023 rok?

(czytaj więcej)
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)