Dziś mamy 15 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

14 lipca 2024 0

I Bydgoski Jarmark Biskupi. Msza święta w intencji rolników

„Tradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury” #– mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja biskup Krzysztof Włodarczyk, podkreślając, że „nasi przodkowie dbali, by obyczaje, wiedza i cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie”.

(czytaj więcej)
14 lipca 2024 0

Wyjeżdżasz na urlop? Pamietaj, by dobrze zabezpieczyć swój dom

Nawet wymarzone wczasy może popsuć jedno przykre# zdarzenie. Dlatego pamiętaj o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie. Nie informuj publicznie w social mediach o pobycie na wakacjach, a dom stoi pusty. Nie podawaj włamywaczom swojego mienia „na tacy”.

(czytaj więcej)
14 lipca 2024 0

Podszywają się pod pracowników urzędu skarbowego. Zachowaj ostrożność

Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji #oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności wpłaty na konto urzędu skarbowego. Oszuści namawiają do zapłaty podatku z wykorzystaniem wpłatomatu.

(czytaj więcej)
14 lipca 2024 0

V Letnie Koncerty Organowe. Zaplanowano siedem spotkań

Aż siedem spotkań stanowi tegoroczny program #V Letnich Koncertów Organowych, które odbywają się w każdą sobotę – do 24 sierpnia – w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
13 lipca 2024 0

Pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem. Uroczysta ceremonia

Cmentarz komunalny przy ul. #Wiślanej w Bydgoszczy był miejscem kolejnego już pogrzebu dzieci zmarłych przed urodzeniem, bez względu na czas trwania ciąży. Ceremonię 9 lipca poprzedziła Eucharystia w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

(czytaj więcej)
13 lipca 2024 6

Ule na dachu urzędu. W piątek pozyskano 100 kilogramów miodu

Na dachu Urzędu Marszałkowskiego w pięciu ulach mieszka# 150 tysięcy pszczół. Całą wiosnę zbierały nektar, z którego 12 lipca pozyskaliśmy 100 kilogramów miodu. W pierwszym tegorocznym miodobraniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki, który prywatnie jest zapalonym pszczelarzem.

(czytaj więcej)
13 lipca 2024 2

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety może jednocześnie być# nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)
12 lipca 2024 17

Postulaty leśników. Akcja protestacyjno-informująca przed urzędem

W obronie Lasów Państwowych w 100-lecie ich istnienia miała miejsce akcja# protestacyjno-informująca Przedstawicieli Leśników Polskich przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Na ręce Piotr Hemmerling - I Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski przekazano petycję zawierającą postulaty leśników.

(czytaj więcej)
12 lipca 2024 0

Zasiłek chorobowy dla żołnierza. Bez okresu wyczekiwania

Nie tylko osoby ubezpieczone mają prawo do zasiłku chorobowego# po ustaniu zatrudnienia. Takie prawo ma również żołnierz, który po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej stanie się niezdolny do pracy, o ile spełnia określone warunki.

(czytaj więcej)
12 lipca 2024 3

Dołącz do Aktywnej Szkoły. Zgłoszenia do końca lipca

Trwa nabór wniosków do projektu #Aktywny do Kwadratu realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ponad 7 000 szkół dołączyło do projektu, tworząc ponad 15 000 grup, które wypełnią boiska sportowymi aktywnościami! Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca!

(czytaj więcej)
10 lipca 2024 0

Biskupin to nie tylko archeologia. Weekend poświęcony pałuckiej sztuce

Wąskotorowa lokomotywa wtacza się na peron w Biskupinie#, a z wagoników dziarsko wysiadają turyści, którzy zmierzają ku bramie do Muzeum Archeologicznego. Przed nimi podróż przez tysiąclecia – od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Na wakacje marszałkowska instytucja kultury przygotowała ciekawy program spotkań.

(czytaj więcej)
10 lipca 2024 1

Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach. Przyjmowane zapisy

14 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędą się #VI Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach – Wieżowiec 2024.

(czytaj więcej)
10 lipca 2024 2

CKE podała wyniki egzaminu maturalnego. Nie wszyscy zdali

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki #egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym, tj. w maju 2024 r. Maturę zdało 84,1 proc. wszystkich absolwentów. Łącznie do egzaminu w terminie głównym przystąpiło prawie 246 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 229 absolwentów – obywateli Ukrainy.

(czytaj więcej)
10 lipca 2024 3

Emeryci i renciści chętnie korzystają z mLegitymacji. Wygoda i nowoczesność

Już prawie 773 tys. emerytów i rencistów pobrało# mLegitymację ZUS. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie dzięki aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
09 lipca 2024 4

Hejt "w sieci" może przybierać różne formy. Apel do rodziców

Hejt to bardzo niebezpieczne zjawisko, które narodziło się #wraz z rozwojem internetu. Może przybierać róże formy, a niektóre z nich kodeks karny definiuje jako przestępstwa. Warto zapoznać się czym jest „hejt” w internecie, aby być świadomym jak mu przeciwdziałać i edukować najmłodszych o niebezpieczeństwie jakie za sobą niesie.

(czytaj więcej)
09 lipca 2024 3

Świadczenia honorowe dla 100-latków. W regionie pobiera je 220 osób

Po ukończeniu 100 lat seniorzy otrzymują specjalną premię# za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Na Kujawach i Pomorzu dodatkowe pieniądze z ZUS-u otrzymuje 220 osób. Najstarsza z nich ma 109 lat i mieszka w Toruniu.

(czytaj więcej)
09 lipca 2024 1

Produkty odstraszające komary i kleszcze. Czy są bezpieczne?

Produkty przeznaczone do odstraszania komarów i kleszczy są #kluczowym elementem ochrony przed ugryzieniami oraz związanymi z nimi zagrożeniami zdrowotnymi. Należy jednak pamiętać, że są to produkty biobójcze, które muszą spełniać określone przepisy prawne, aby były skuteczne i bezpieczne.

(czytaj więcej)
08 lipca 2024 0

Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów. Spotkanie na lotnisku

Marszałek Piotr Całbecki był gościem specjalnym #Międzynarodowego Zlotu Harcerzy i Skautów Wicek 2024, zorganizowanego w 25. rocznicę beatyfikacji patrona polskich harcerzy bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. – Dziękuję, że organizujecie tak wspaniałe wydarzenia, za to, że czuwacie, że na harcerzy zawsze można liczyć – mówił do zebranych na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu gospodarz województwa.

(czytaj więcej)
08 lipca 2024 0

500+ dla osób niesamodzielnych. Jak otrzymać świadczenie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od września 2019 roku przyznaje# i wypłaca świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tylko w 2023 roku przeciętna miesięczna liczba osób pobierających to świadczenie wyniosła niemal 385 tys., w województwie kujawsko-pomorskim 25,8 tys.

(czytaj więcej)
08 lipca 2024 3

Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Pamiętaj o najważniejszych zasadach

Trwa okres wakacyjny. Wielu z nas korzystając z #wysokich temperatur za oknem wybiera się nad wodę odpocząć. Dlatego warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady, których powinniśmy przestrzegać ciesząc się czasem nad akwenami.

(czytaj więcej)
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)
0

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wprowadzono zmiany

Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej #(PKE). Ustawa ta wprowadza zmiany, które mają poprawić to, jak działa rynek telekomunikacyjny oraz lepiej chronić konsumentów. Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy [1] [2]. Oto kluczowe obszary, które reguluje.

(czytaj więcej)