Dziś mamy 16 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

16 października 2021 0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć, czyli jak nie narobić sobie długów

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba# nikogo nie trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie!

(czytaj więcej)
16 października 2021 0

Uwaga na e-maile od rzekomych „administratorów Portalu Podatkowego MF”. Nie klikajcie w linki

Ostrzegamy przed e-mailami od osób, które podają się za administratora Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl).

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

Seniorzy ciągle pytają. Dla kogo korzystniejsze przeliczenie emerytury?

Do ZUS przychodzą jeszcze klienci i pytają, czy mogą# złożyć wniosek o przeliczenie swojego świadczenia w związku z nowymi, korzystniejszymi tablicami średniego dalszego trwania życia. ZUS przypomina, kto może skorzystać z przeliczenia emerytury z zastosowaniem tych tablic.

(czytaj więcej)
15 października 2021 1

Szczepienia na grypę. Kto może bezpłatnie się zaszczepić?

Seniorzy, medycy, nauczyciele, studenci i osoby przebywające w# placówkach opiekuńczych lub w nich zatrudnione mają prawo do darmowego szczepienia na grypę. Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta znajdą wpis o przebytym szczepieniu

(czytaj więcej)
15 października 2021 0

Przez bezmyślność możesz zniszczyć czyiś cały świat. Nie jedź po alkoholu!

Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar zdarzają się# jeszcze tacy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. Swoją bezmyślnością mogą doprowadzić do wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Wypalenie zawodowe wśród nauczycieli. Jak można temu zapobiegać?

Dzień Edukacji Narodowej skłania do szczególnej refleksji nad# pracą nauczycieli, wychowawców. To dzień, kiedy możemy wyrazić wdzięczność za ich pracę, poświęcenie, troskę i zaangażowanie w edukację i wychowanie dzieci, ale to też doskonały moment, by zastanowić się, czy może nasi nauczyciele, tak dzielnie pomagający naszym pociechom na co dzień, niekiedy sami potrzebują wsparcia? Jednym z zagrożeń płynących z zawodu nauczyciela jest wypalenie zawodowe.

(czytaj więcej)
13 października 2021 2

Odwiedziny pacjentów w szpitalu. Potrzebujesz certyfikatu szczepienia?

Na czas pandemii – z uwagi na ryzyko zakażenia# koronawirusem – szpitale wprowadziły zakaz lub znacznie ograniczyły odwiedziny. Żeby wspomóc placówki medyczne i zminimalizować uciążliwość takich rozwiązań dla rodzin osób hospitalizowanych, Ministerstwo Zdrowia opracowało wskazówki dotyczące organizacji odwiedzin.

(czytaj więcej)
12 października 2021 0

Przed nami okres grzewczy. Musisz pamiętać o tych zasadach!

Lekceważenie złego stanu technicznego urządzeń grzewczych to# prosta droga do tragedii. Zagrożenie pożarowe i ryzyko zatrucia czadem nie bez powodu wzrasta w okresie jesienno - zimowym.

(czytaj więcej)
11 października 2021 0

Wielka rewolucja w zasiłkach. Co ulegnie zmianie?

Od nowego roku szykuje się# wielka rewolucja w zasiłkach. To m.in. wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu, większy krąg osób uprawnionych do macierzyńskiego, czy krótszy okres zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Przedsiębiorca nie straci również zasiłku, gdy spóźni się z opłaceniem składek.

(czytaj więcej)
11 października 2021 0

Korzystniejsze zmiany dla dorabiających do renty socjalnej. Sprawdź!

Od 18 września 2021 r. do renty z tytułu niezdolności do pracy jest# uwzględniany również okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, za który nie było obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Znaczące zmiany, które wejdą w życie od stycznia 2022 r. będą miały również związek z dorabiającymi do renty socjalnej.

(czytaj więcej)
11 października 2021 0

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego. Kilka cennych rad psychologa

Zdrowie psychiczne oznacza# brak objawów zaburzeń psychicznych. Oznacza też harmonię w obrębie struktury osobowości, równowagę ze środowiskiem społecznym, dobre samopoczucie, zdolność do pracy, miłości i działalności twórczej.

(czytaj więcej)
11 października 2021 1

Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne. Nasza reakcja może uratować ich życie!

Rozpoczął się okres jesienno-zimowy, który jest szczególnie niebezpieczny dla# osób bezdomnych oraz pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy udzielić pomocy informując o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy.

(czytaj więcej)
10 października 2021 2

Policjanci ostrzegają! Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania!

Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej# powodem strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

(czytaj więcej)
09 października 2021 1

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Pytania i odpowiedzi

Chcesz poznać szczegóły nowego# rządowego programu " Rodzinny kapitał opiekuńczy" ? Zapraszamy do przeczytania odpowiedzi na najpopularniejsze pytania.

(czytaj więcej)
07 października 2021 13

Kontrole osób za zwolnieniach lekarskich. Urzędnik zapyta sąsiada?

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą# nachodzili sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień ZUS.

(czytaj więcej)
06 października 2021 0

ZUS organizuje kolejną edycję olimpiady. Można wygrać indeks na studia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do# udziału w kolejnej, już ósmej edycji „Lekcji z ZUS”. Młodzież, która weźmie udział w projekcie, będzie mogła sprawdzić swoją wiedzę w olimpiadzie. Na zwycięzców czekają indeksy na studia, dodatkowe punkty przy rekrutacji na prestiżowe kierunki oraz cenne nagrody rzeczowe.

(czytaj więcej)
05 października 2021 0

Z dysleksją nie ma żartów. Te oznaki powinny zaniepokoić rodziców

Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz# Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że w każdej klasie są uczniowie o specyficznych trudnościach w nauce.

(czytaj więcej)
02 października 2021 2

Kupiłeś lub sprzedałeś auto? Możesz skorzystać z dużego ułatwienia

Jeśli kupiliście lub sprzedaliście auto, pamiętajcie – zgłoście to do urzędu. Nigdzie nie musicie iść, # zróbcie to online. Od początku roku polscy kierowcy skorzystali z tego ułatwienia ponad 740 tysięcy razy!

(czytaj więcej)
02 października 2021 8

Szczepienia trzecią dawką trwają. Dla kogo są zalecane?

Przypominająca, trzecia dawka szczepienia przeciw COVID-19 zalecana # jest seniorom, medykom i osobom z niską odpornością. Kto i kiedy może się rejestrować na trzecie szczepienie.

(czytaj więcej)
01 października 2021 2

Odblaski mogą uratować życie. Nie zapominajmy o nich! (film)

W ramach akcji „Świeć przykładem” i „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków” w# Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy powstał spot „Odblaski to życie”, uświadamiający pieszym poruszającym się po zmierzchu, jak ważne są elementy odblaskowe noszone w widocznym miejscu.

(czytaj więcej)
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)