Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

23 lutego 2020 0

Zmieniają się numery telefonów do jednostek policji w całym kraju

Od poniedziałku 24 lutego br. zmienią się numery telefonów do Komend Policji #w całym kraju. Aby dodzwonić się do jednostki Policji, zamiast numeru kierunkowego będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Ze względu na skalę przedsięwzięcia planowany jest 6-miesięczny okres, podczas którego równolegle będą funkcjonowały dotychczas używane numery lokalne.

(czytaj więcej)
22 lutego 2020 0

Zmiany w obrocie paliwami opałowymi. Kończy się okres przejściowy

Kończy się okres przejściowy dot. obowiązku rejestracji podmiotów pośredniczących #(sprzedawcy) i podmiotów zużywających (nabywcy) paliwa opałowe. Od 1 kwietnia 2020 r., aby sprzedać lub kupić paliwa do celów grzewczych, konieczne będzie złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego na formularzu AKC-RU.

(czytaj więcej)
21 lutego 2020 2

Więcej pieniędzy dla 100-latków. Wzrost świadczeń honorowych

117 osób z województwa kujawsko-pomorskiego pobiera świadczenie honorowe z ZUS. Przyznawane jest ono osobom, które# ukończyły 100 lat. Najstarsza mieszkanka naszego województwa, która pobiera świadczenie honorowe z ZUS ma 109 lat i mieszka w Bydgoszczy. Od marca dla nowych stulatków świadczenie będzie wyższe i wyniesie 4294,67 zł brutto.

(czytaj więcej)
20 lutego 2020 0

Chcesz za darmo zwiedzić ciekawe miejsca w regionie? Zapisy do 28 lutego

Na bezpłatne poznawanie znanych i tych mniej popularnych atrakcji turystycznych #Kujaw i Pomorza zaprasza marszałek Piotr Całbecki. Dla mieszkańców przygotowaliśmy aż 151 propozycji, jest więc z czego wybierać.

(czytaj więcej)
18 lutego 2020 0

Akcja PIT 2020 ruszyła. Złożono już kilkaset tysięcy deklaracji

Usługa Twój e-PIT podobnie jak w ubiegłym roku cieszy się bardzo dużą popularnością #dzięki swojej prostocie, przystępności i możliwości rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie.

(czytaj więcej)
18 lutego 2020 0

„Dobry start” będzie gwarantowany ustawą. Co się zmieni?

Uregulowanie prawa do świadczenia „Dobry start” w ustawie zapewni stabilizację tego #świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania. – Rodzice nie będą musieli martwić się o to, czy w kolejnym roku otrzymają wsparcie na swoje uczące się dzieci. Przygotowaliśmy projekt ustawy gwarantującej coroczną wypłatę świadczenia „Dobry start” – mówi minister Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
12 lutego 2020 0

Rozliczenie podatku będzie jeszcze łatwiejsze. Nowości w usłudze Twój e-PIT

„Resort finansów cały czas pracuje nad rozwojem usługi Twój e-PIT, bardzo dobrze #przyjętej przez Polaków rok temu. Dlatego zgodnie z zasadą upraszczania systemu podatkowego i samych rozliczeń podatkowych, w 2020 r., przy rozliczeniu rocznego podatku za 2019 r., na podatników czeka wiele pozytywnych zmian w usłudze. Chodzi m.in. o możliwość złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36, obok znanych już z ubiegłego roku formularzy PIT-37 i PIT-38” – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

(czytaj więcej)
12 lutego 2020 8

Do emerytów i rencistów trafi więcej pieniędzy. Wskaźnik waloryzacji w górę

103,56 proc. – tyle w 2020 r. wynosi wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. To więcej, #niż prognozowaliśmy, co oznacza więcej pieniędzy dla emerytów i rencistów. Od 1 marca świadczenia wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł. Jednocześnie najniższe renty i emerytury wzrosną o 100 zł – do 1200 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł.

(czytaj więcej)
11 lutego 2020 1

Dzień Bezpiecznego Internetu. Bądźmy czujni w sieci

Współdziałanie i współpraca – to kluczowe kwestie w drodze do bezpiecznego internetu dla jego# najmłodszych użytkowników. W Dzień Bezpiecznego Internetu zyskaliśmy kolejnego sojusznika w tym obszarze.

(czytaj więcej)
11 lutego 2020 0

Światowy Dzień Chorego. Święto ustanowione przez Jana Pawła II

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego - ustanowiony przez św. Jana Pawła II, będący wezwaniem# do refleksji i działania na rzecz lepszej powszechnej opieki medycznej i humanizmu w służbie zdrowia.

(czytaj więcej)
10 lutego 2020 1

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Konferencja prasowa

Jutro (11.02.2020 r.) przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Już dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie# Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa dotycząca właśnie Numeru 112 w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)
08 lutego 2020 41

Znany jest termin wyborów prezydenckich. 10 maja udamy się do urn

5 lutego ogłoszono termin wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 10 maja 2020 roku.

(czytaj więcej)
08 lutego 2020 0

Szybciej i wygodniej. Polecony nie tylko do skrzynki, ale też elektronicznie

Osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą mogły odbierać i wysyłać korespondencję #poleconą z urzędów bez konieczności chodzenia na pocztę. 4 lutego potwierdziła to Rada Ministrów.

(czytaj więcej)
06 lutego 2020 28

Przejazd na późnym zielonym. Grozi otrzymanie mandatu i punktów karnych

Gdy zapali się żółte światło, niektórzy kierowcy zamiast zatrzymać się przed skrzyżowaniem dodają gazu, by# zdążyć jeszcze przejechać. Jazda na tzw. późnym zielonym grozi jednak kolizją. Policja może również ukarać nas za to mandatem oraz punktami karnymi.

(czytaj więcej)
05 lutego 2020 0

Bransoletki życia. Urząd Marszałkowski czeka na ostatnie zgłoszenia gmin

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) prowadzi zaawansowane przygotowania #do rozszerzenia marszałkowskiego programu teleopieki domowej, którym - dzięki współpracy z samorządami lokalnymi - chcemy objąć wszystkich potrzebujących. Na deklaracje partnerów czekamy jeszcze do przyszłego poniedziałku (10 lutego). Brak takiej deklaracji sprawi, że osoby z danej gminy nie będą mogły w programie uczestniczyć. Bransoletki życia ratują w sytuacjach zagrożenia i dają poczucie bezpieczeństwa.

(czytaj więcej)
04 lutego 2020 2

RDK bije rekordy popularności. Milion wpisów w 45 dni!

Milion wpisów w 45 dni, czyli ponad 22 tysiące dziennie. Polacy chcą #korzystać z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK).

(czytaj więcej)
01 lutego 2020 0

Bezpieczna droga na ferie. E-usługa "Bezpieczny autobus"

Ferie zimowe w toku. W ten weekend zmiana turnusów. Pamiętajcie, że o bezpieczeństwo podróży# możecie zadbać choćby w ostatniej chwili. Przez internet.

(czytaj więcej)
01 lutego 2020 0

Suplementy diety. Wybieraj je rozsądnie

Kluczem dobrego zdrowia jest właściwe odżywianie się. Suplementy diety to środki spożywcze, które mają za zadanie# uzupełniać podstawową dietę. Są one skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych, a także innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Znajdziemy je w postaci tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem oraz w innych formach umożliwiających dawkowanie.

(czytaj więcej)
31 stycznia 2020 18

Krok w dorosłość. Czas na kwalifikacje wojskowe

Od najbliższego poniedziałku na terenie całego kraju startuje # kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami kwalifikacyjnymi szukajcie żołnierzy w oliwkowych beretach – opowiedzą Wam oni o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
29 stycznia 2020 0

Dofinansowanie na liczne zadania. Zobacz aktualne konkursy RPO

Dzięki funduszom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa #Kujawsko-Pomorskiego poprawia się jakość życia w regionie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)