Dziś mamy 28 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

28 stycznia 2022 7

Dla kogo dodatek osłonowy? Od stycznia można składać wnioski

Od stycznia 2022 r. można składać wnioski o# nowe świadczenie – dodatek osłonowy. To element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Kto może starać się o świadczenie?

(czytaj więcej)
28 stycznia 2022 1

ZUS przejął obsługę 500 plus. Pierwsze pieniądze na kontach rodziców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął# wypłaty świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze trafiły na konta rodziców i opiekunów w czwartek, 27 stycznia. Do końca tygodnia na rachunki bankowe ZUS przekaże łącznie 600 tys. zł.

(czytaj więcej)
27 stycznia 2022 7

Dostaniesz niższą pensję w styczniu? Spokojnie, otrzymasz wyrównanie

– Mogą zdarzyć się sytuacje, że pod koniec miesiąca niektóre# osoby otrzymają niższą pensję niż w grudniu. Każda taka osoba dostanie wyrównanie – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

(czytaj więcej)
26 stycznia 2022 1

Spoofing, czyli podszywanie się. Tak przestępcy mogą „wyczyścić” nasze konta

Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem# strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

(czytaj więcej)
25 stycznia 2022 0

Wsparcie dla ofiar przemocy. Dzisiaj dyżur bydgoskiego oddziału

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 i# adresem e-mailowym niebieskalinia@kujawsko-pomorskie.pl działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologiem można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów, w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
19 stycznia 2022 3

Nie jesteś sam. Nie zwlekaj. Zgłoś się po pomoc!

Czujesz się stale przygnębiony? Przeżywasz kryzys emocjonalny? Skontaktuj się z# centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym. Dyżurują w nim psychologowie, którzy wysłuchają problemów. Wskażą też odpowiednią placówkę, gdzie można otrzymać pomoc. Więcej szczegółów na załączonym plakacie.

(czytaj więcej)
17 stycznia 2022 3

Stań do wojskowej kwalifikacji i zostań żołnierzem WOT. Sprawdź szczegóły!

4 kwietnia rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Już teraz warto zapisać# tę datę w kalendarzu jako pierwszy - formalny krok do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
16 stycznia 2022 2

Zwrot nadpłaconego podatku. 13,7 tys. emerytów i rencistów otrzyma pieniądze

13,7 tys. emerytów i rencistów w regionie otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. Nie trzeba składać w tej sprawie wniosku do ZUS.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2022 2

Złożyłeś wniosek o RKO? Informację o przyznaniu świadczenia znajdziesz na PUE ZUS lub mailu

Informację o przyznaniu świadczenia w ramach Rodzinnego# Kapitału Opiekuńczego uprawniona osoba otrzyma na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a także na adres mailowy, który poda we wniosku.

(czytaj więcej)
14 stycznia 2022 0

Stan rozliczeń w ZUS. Co zrobić, gdy masz nadpłatę lub niedopłatę?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie# płatników o rozliczeniu wpłat przekazanych w 2021 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2022 1

Oszustwo na dietę pudełkową. Policjanci radzą, jak nie stracić pieniędzy

Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed# oszustami. Tym razem funkcjonariusze przedstawiają schemat działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze, licząc na osoby zainteresowane cateringiem dostarczanym do domu, tzw. diety pudełkowe. Żeby nie stracić pieniędzy, trzeba być czujnym w każdym przypadku zawierania umów i przekazywania pieniędzy.

(czytaj więcej)
12 stycznia 2022 0

Czy wiesz, kto rzeczywiście do Ciebie dzwoni? Uwaga na spoofing!

Oszuści podszywają się pod numery znajomych lub instytucji, żeby# wprowadzić odbierającego w błąd i wyłudzić pieniądze lub dane potrzebne np. do dostępu do kont bankowych. Czy rzeczywiście wiesz z kim rozmawiasz? Zawsze weryfikuj połączenie przez samodzielne wybranie numeru po rozłączeniu się. Przestępcy mogą wyświetlić się, jako dowolnie identyfikowalna nazwa np. infolinii banku.

(czytaj więcej)
11 stycznia 2022 4

W 12 min 12 tysięcy na dziecko. Wypełnij wniosek już dzisiaj!

Około 12 minut- tyle średnio trwa wypełnienie wniosku o# Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W ramach programu rodzice mogą otrzymać maksymalnie 12 tysięcy złotych na dziecko.

(czytaj więcej)
11 stycznia 2022 4

Część emerytów i rencistów otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. Zobacz!

Wraz ze świadczeniem za luty, emeryci i renciści, których# wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł otrzyma zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2022 0

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Zobacz szczegóły!

finanse.uokik.gov.pl – na tej stronie znajdziesz kalkulator zmiany# oprocentowania kredytu hipotecznego. Sprawdzisz tam nie tylko orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych, ale również ile zaoszczędzisz dzięki nadpłacie. Dysponujesz środkami finansowymi i rozważasz nadpłatę? Wpisz parametry swojego kredytu, kwotę, którą chciałbyś nadpłacić i zobacz, jaki przyniesie to skutek, gdy zmniejszysz raty lub skrócisz okres kredytowania.

(czytaj więcej)
08 stycznia 2022 8

Załóż profil zaufany i zostań e-Polakiem! Dzięki temu załatwisz wiele spraw

W 2022 r. zostań e-Polakiem! Oto nasza propozycja. Od czego zacząć? Od założenia profilu # zaufanego. Ma go już niemal 13,5 milionów Polaków. Czekamy na Ciebie!

(czytaj więcej)
07 stycznia 2022 8

Zaszczepiłeś się jednodawkowym preparatem? E-skierowanie dostaniesz wcześniej

Zaszczepiłeś się przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką? Dostaniesz# wcześniej e-skierowanie na dawkę przypominającą. Poznaj rekomendacje Ministerstwa Zdrowia dotyczące wyboru szczepionek w przypadku szczepienia podstawowego i przypominającego

(czytaj więcej)
07 stycznia 2022 1

Pobierasz 500 plus? Pamiętaj o wniosku na nowy okres świadczeniowy

Od 1 stycznia weszły w życie ważne zmiany w programie# „Rodzina 500+”. Obsługą programu w zakresie wniosków o świadczenia wychowawcze składanych od 1 stycznia 2022 r. zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze można składać do ZUS wyłącznie online, a pieniądze trafią na konto bankowe.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2022 0

Nowe korzystne zasady zawieszania i zmniejszana renty socjalnej

Od 2022 r. obowiązują korzystne zmiany dla osób dorabiających do# renty socjalnej. Stosuje się te same zasady, które dotyczą dorabiających do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dla wielu osób oznacza to możliwość osiągania dodatkowych przychodów i pobierania renty socjalnej w pełnej lub zmniejszonej wysokości – bez zawieszania prawa do świadczenia.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2022 22

Chcesz zostać wolontariuszem WOŚP? Zobacz, co musisz zrobić!

Do rozpoczęcia jubileuszowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został# już niecały miesiąc. Dołącz już teraz do wolontariuszy. Jak to zrobić?

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)