Najpopularniejsze odnawialne źródła energii w Polsce
fot. powierzone
W obliczu stale pogłębiającego się kryzysu surowców nieodnawialnych, globalnego ocieplenia i# zanieczyszczenia planety ludzie zaczęli szukać nowych, odnawialnych źródeł energii. Obecnie branża OZE jest jedną z najszybciej rozwijających się branż globalnej gospodarki. Stale rośnie też popyt na kadrę inżynierską, monterów i serwisantów instalacji OZE. Jakie są najpopularniejsze, odnawialne źródła energii w Polsce? Oto zbiór najważniejszych faktów.
Energia ze słońca i fotowoltaika
Ludzie już od stuleci zastanawiali się, jak można wykorzystać w energetyce potencjał energii słonecznej. Pierwsze próby wynalezienia ogniw solarnych podjęli Amerykanie w latach 50. ubiegłego wieku. Szczyt popularności fotowoltaiki przypada jednak zdecydowanie na wiek dwudziesty pierwszy. W biznesie i w gospodarstwach domowych w Polsce na masową skalę wykorzystywane są zarówno kolektory słoneczne do ogrzania wody użytkowej, jak i panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej.
Praca IT Bydgoszcz: spróbuj swoich sił w branży OZE!
Projektanci rozwiązań OZE wciąż szukają nowych sposobów, jak zwiększyć wydajność ogniw fotowoltaicznych. Na rynku pojawiły się instalacje typu on-grid, podłączone do zewnętrznej sieci elektrycznej oraz niezależne instalacje off-grid. Coraz częściej fotowoltaika w budynkach współdziała wraz z innymi instalacjami, wykorzystującymi odnawialne źródła energii. W związku z rozwojem branży fotowoltaicznej firmy nieustannie poszukują instalatorów, handlowców i projektantów instalacji solarnych.
Energia z ziemi i gruntowe pompy ciepła
Dodatkowo również energię, pochodzącą z wnętrza Ziemi, można przekształcić w energię cieplną. To innowacyjne odkrycie pozwoliło naukowcom stworzyć projekt gruntowej pompy ciepła. Urządzenie wykorzystuje ciepło, naturalnie znajdujące się w gruncie i przekształca je w energię cieplną za pomocą odpowiednich wymienników. W Polsce niestety wciąż brakuje jednak projektantów i monterów, specjalizujących się w tematyce pomp ciepła. Poszukiwani są zarówno instalatorzy, jak i programiści, twórcy aplikacji mobilnych typu smart home.
Branża IT czeka na Ciebie!
Pompy ciepła powietrzne – odnawialna energia z powietrza
W nowych lub odnawianych domach jedno- i wielorodzinnych coraz częściej można znaleźć powietrzne pompy ciepła. Działają one podobnie jak pompy gruntowe - różnica polega na tym, że produkują one energię z mas powietrza, a nie z gruntu. Dzięki czynnikowi chłodniczemu, przejmującemu ciepło z powietrza, można efektywnie i w nieskończoność produkować tak zwaną zieloną energię. Energia ta służy do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Pompy gruntowej niestety nie da się zainstalować samodzielnie. Montaż przeprowadzają specjalistyczne firmy (w których, de facto, wciąż czekają etaty inżynierów i techników).
Biomasa, czyli niewyczerpywalne źródło energii
Pod pojęciem biomasy kryją się różnego rodzaju odpady i produkty pochodzenia roślinnego. Są to na przykład zrębki drewniane, wierzba energetyczna, słoma, gałęzie, łodygi słonecznika, kukurydzy czy niektóre bio-odpady z gospodarstw domowych. W Polsce surowce tego typu służą m.in. do produkcji pelletu jako zamiennika węgla czy oleju opałowego. W branży pelletu praca czeka na inżynierów automatyki, programistów i operatorów maszyn.
Energia wiatrowa w Polsce
Polska ma dostęp do morza, rozległych terenów nizinnych i gór. To atrakcyjne położenie daje duże możliwości pozyskiwania energii odnawialnej z wiatru. Jedne z największych farm wiatrowych w kraju powstają m.in. w województwie zachodniopomorskim i pomorskim. Coraz częściej farmy wiatrowe są niezależne i w pełni zautomatyzowane, a inwestorzy wciąż poszukują kadry technicznej do serwisowania i optymalizacji pracy wiatraków.
Podsumowanie
Branża źródeł odnawialnych przeżywa obecnie swój największy rozkwit. Na rynku wciąż pojawiają się nowe firmy OZE, stale powstają też inicjatywy badawcze, związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem energii odnawialnej. Najpopularniejszymi w Polsce, odnawialnymi źródłami energii, są aktualnie: fotowoltaika, energia geotermalna, energia z powietrza, biomasa i wiatr. Wciąż trwają też badania nad możliwością większego wykorzystania innych, naturalnych źródeł energii, na przykład: wód płynących czy biogazów.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
- Kiedy warto stosować zadaniowy system pracy?
- Praca dla gracza. Czy da się zmienić hobby w pracę zarobkową?
- Jak radzić sobie z pracą na kilka etatów?
- Co warto wiedzieć o studiach pielęgniarskich na Powiślańskiej Szkole Wyższej
- Od 2 września zmiana rozkładów jazdy. Zmienią się linie 404, 406, 407, 408 i 409
Znakowanie owoców i warzyw. Nowe przepisy od 1 stycznia
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować# obowiązujące unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny
29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)