Dziś mamy 26 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2019

Święta Bożego Narodzenia są pełne symboli. Jakich? Warto sprawdzić

fot. DW

fot. DW

Kultywowanie tradycji wieczerzy wigilijnej od wielu wieków przyniosło ze sobą wiele symboli. Nie #dla wszystkich są one jasne. Co symbolizuje opłatek? Dlaczego stroimy choinkę? Te i inne świąteczne symbole mają swój ścisły związek ze starymi zwyczajami.

Pierwsza gwiazdka

Wieczerzę wigilijną można rozpocząć dopiero po ukazaniu się pierwszej gwiazdki. To symbol gwiazdy betlejemskiej prowadzącej pasterzy do Betlejem, gdzie narodził się Jezus. Kiedy zauważymy ją na niebie, możemy odczytać Ewangelię, podzielić się opłatkiem i złożyć życzenia, a następnie zasiąść do wieczerzy.

Opłatek

To jeden z najważniejszych symboli pokoju i pojednania. Dzieląc się nim ofiarujemy nasze przebaczenie i wdzięczność. Opłatki to rodzaj ciasta z mąki i wody. Dawnej, dla zwierząt (ale tylko dla tych, które zgodnie z tradycją były przy żłóbku) wypiekano opłatki kolorowe, które miały je uchronić przed chorobami.

Choinka

Bez niej trudno wyobrazić sobie święta. Żywa czy sztuczna - to bez znaczenia. Jest zwyczajem, przyniesionym do Polski z XVII-wiecznych Niemiec. Ma nawiązywać do drzewa rajskiego oraz do drzewa życia. Zamieszczane na niej dekoracje - przede wszystkim światełka symbolizują przyjście na świat Jezusa.

Biały obrus

Wigilijny stół musi być nakryty białym obrusem, który symbolizuje nieskazitelność, niewinność, a także ma oznaczać, że osoby zasiadające przy stole są skłonne do przebaczenia i mają dobre intencje.

Sianko pod obrusem

Pod wigilijny obrus kładziemy niewielką ilość siana. Jest symbolem żłóbka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Niegdyś, w izbach stawiano snopy zboża, które miały przynosić urodzaj i dostatek.

Oceń artykuł: 85 87

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pieczątki Colop
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Meble młodzieżowe systemowe
Botox i kwas hialuronowy
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)