Święta Bożego Narodzenia są pełne symboli. Jakich? Warto sprawdzić

fot. DW
Kultywowanie tradycji wieczerzy wigilijnej od wielu wieków przyniosło ze sobą wiele symboli. Nie #dla wszystkich są one jasne. Co symbolizuje opłatek? Dlaczego stroimy choinkę? Te i inne świąteczne symbole mają swój ścisły związek ze starymi zwyczajami.
Pierwsza gwiazdka
Wieczerzę wigilijną można rozpocząć dopiero po ukazaniu się pierwszej gwiazdki. To symbol gwiazdy betlejemskiej prowadzącej pasterzy do Betlejem, gdzie narodził się Jezus. Kiedy zauważymy ją na niebie, możemy odczytać Ewangelię, podzielić się opłatkiem i złożyć życzenia, a następnie zasiąść do wieczerzy.
Opłatek
To jeden z najważniejszych symboli pokoju i pojednania. Dzieląc się nim ofiarujemy nasze przebaczenie i wdzięczność. Opłatki to rodzaj ciasta z mąki i wody. Dawnej, dla zwierząt (ale tylko dla tych, które zgodnie z tradycją były przy żłóbku) wypiekano opłatki kolorowe, które miały je uchronić przed chorobami.
Choinka
Bez niej trudno wyobrazić sobie święta. Żywa czy sztuczna - to bez znaczenia. Jest zwyczajem, przyniesionym do Polski z XVII-wiecznych Niemiec. Ma nawiązywać do drzewa rajskiego oraz do drzewa życia. Zamieszczane na niej dekoracje - przede wszystkim światełka symbolizują przyjście na świat Jezusa.
Biały obrus
Wigilijny stół musi być nakryty białym obrusem, który symbolizuje nieskazitelność, niewinność, a także ma oznaczać, że osoby zasiadające przy stole są skłonne do przebaczenia i mają dobre intencje.
Sianko pod obrusem
Pod wigilijny obrus kładziemy niewielką ilość siana. Jest symbolem żłóbka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Niegdyś, w izbach stawiano snopy zboża, które miały przynosić urodzaj i dostatek.
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rewitalizacja linii kolejowej nr 356. Pierwsze prace

W piątek 4 lipca firma PORR rozpoczęła przygotowania# do rewitalizacji linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec – Gołańcz – granica województwa.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!