Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

20 sierpnia 2019

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

fot. Joanna Stawicka-Zarzecka/Communications Manage

fot. Joanna Stawicka-Zarzecka/Communications Manage

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

To nierzadko występujące zjawisko u najmłodszych najczęściej jest spowodowane wysiłkiem podczas porodu. Przy odpowiedniej pielęgnacji z zachowaniem higieny i czystości, obrzęki i przekrwienie znikną w ciągu kilku dni. Jak pielęgnować oczy noworodka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

Od początku: wzrok- zmysł, którego dziecko się uczy

Dziecko już w zaciemnionym łonie matki, otwiera oczy i reaguje na zmiany oświetlenia. Przychodząc na świat, jest gotowe na to, by operować zmysłem, który dopiero poznaje. Przez kolejne miesiące swojego rozwoju uczy się z niego korzystać.

Pielęgnacja - czym przemywać oczy niemowlaka?

W warunkach domowych do pielęgnacji oczu dziecka stosuje się wodę przegotowaną w temperaturze pokojowej. Można użyć również soli fizjologicznej, która jest dostępna w aptece bez recepty. Najbardziej praktyczne są preparaty w jednorazowych ampułkach, które po użyciu należy szczelnie zamknąć. Preparat w takich ampułkach jest sterylny, otwartą ampułkę trzeba zużyć w ciągu 24 godzin.

„Środki „niewskazane” przy higienie oczu dziecka

Do przemywania oczu noworodka nie wolno używać mydła oraz innych preparatów kosmetycznych, nawilżanych chusteczek dla dzieci i naparu rumianku. Środki te działają drażniąco, niektóre mogą wywołać reakcję alergiczną.

Systematyczność, dokładność i zachowanie czystości podstawą przy pielęgnacji oczu dziecka

Oczy noworodka z reguły nie są kłopotliwe w codziennej pielęgnacji. Dla zdrowia dziecka ważne jest, by przemywać je regularnie. Najlepiej rano, co najmniej pół godziny po karmieniu tak, by dziecko nie ulało pokarmu i wieczorem, chwilę przed kąpielą. Kąciki oczu gromadzą naturalną wydzielinę. Jeśli nie będzie na bieżąco usuwana, zaczną się w niej namnażać bakterie, co może doprowadzić do infekcji. Najistotniejsze w przemywaniu oczu dziecka jest zachowanie bezwzględnej czystości. Przed rozpoczęciem pielęgnacji należy umyć dokładnie swoje ręce wodą z mydłem i starannie je opłukać.

Zasady przemywania oczu noworodka – krótki instruktaż

Krok pierwszy

Dziecko połóż na pleckach, główkę lekko przechyl na bok. Przy przemywaniu oka lewego, główkę należy skierować w prawo, oka prawego –  w lewo. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której preparat używany do mycia oczu dostanie się niechcący również do uszu dziecka.

Krok drugi

Namocz gazik w wodzie lub soli fizjologicznej i zdecydowanym ruchem, a jednocześnie delikatnie i lekko, przytrzymaj główkę i przetrzyj oczko w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w wewnętrznym kąciku oka – przecierając je w ten sposób unikamy roznoszenia bakterii po całej powierzchni oczka. Z reguły jeden ruch wystarczy, by usunąć zabrudzenia. Jeżeli nie została usunięta cała wydzielina, przetrzyj oczko ponownie w ten sam sposób. Co ważne - myjąc oczy, przestrzegaj zasady: jeden ruch – jeden gazik. To istotne zwłaszcza podczas infekcji, bo pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Nawracające ropienie oczka dziecka – jak mu pomóc?

Niewielka ilość wydzieliny zgromadzona w kąciku oka nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak oczka silniej ropieją, trzeba udać się z dzieckiem do lekarza. Taki objaw może oznaczać infekcję.

Niesprzyjające dla oczu niemowlaka są…

Dym papierosowy, promieniowanie UV, ostre światło, kurz. Dotyczy to zarówno oczu dorosłego, jak i dziecka, ale to oczy maluszka są bardziej narażone na szkodliwe konsekwencje oddziaływania czynników zewnętrznych.

materiał: Joanna Stawicka-Zarzecka/Communications Manage

Oceń artykuł: 16 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (4)

    Mameł i Tateł, w dniu 20-08-2019 16:36:12 napisał:

    Nic nie trzeba robić i jeszcze pięć stówek w kieszeni wiecej. Trzeba pilnować żeby nie zdechło.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa hal
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)