Dziś mamy 28 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

09 stycznia 2020

Ach, co to był za rok… E-usługowe podsumowanie 2019!

fot. Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

fot. Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Jeśli kiedykolwiek Polacy mieli jakiekolwiek wątpliwości, czy warto korzystać z # e-administracji, to na pewno nie w 2019 roku. Mamy na to (e-)dowody.

- Ubiegły rok był dla nas pod wieloma względami rekordowy. Wprowadziliśmy nowe e-usługi, te istniejące ulepszyliśmy, dopięliśmy i wdrożyliśmy e-dowód. To tylko wybrane przykłady naszych działań, bo udało nam się naprawdę wiele. Polacy to docenili. Nigdy wcześniej tak chętnie nie korzystali z e-administracji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

7 lat w rok

Najlepszym dowodem na rekordowe zainteresowanie e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ). To on jest kluczem do e-administracji. Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Dziś ma go ponad 4,7 miliona Polaków.

- Tylko w ubiegłym roku dokładnie 2 114 370 osób założyło sobie profil zaufany. A to oznacza, że w 12 miesięcy 2019 roku Polacy założyli tyle profili, co przez niemal… siedem lat – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie działając online – dodaje szef MC.

Kiedy najchętniej zakładaliśmy profile zaufane? W lutym (287 446 nowych profili), marcu (344 978) i kwietniu (299 432).

Wiele wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Tylko w pierwszym tygodniu nowego roku przybyło niemal 60 tysięcy nowych właścicieli PZ. Sami widzicie, że idziemy na kolejny rekord...

Jeśli należycie do - tej coraz mniej licznej - grupy osób, która nadal nie ma swojego profilu zaufanego, załóżcie go już dziś. To proste! Jak to zrobić? Obejrzyj i posłuchaj Michała Czerneckiego, ambasadora naszej kampanii „e-Polak potrafi!”, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces.

Dowody na stół

Już wiecie, że profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. To nasza cyfrowa tożsamość. Nasze cyfrowe „ja”.

Bardzo się przydaje do załatwiania online spraw urzędowych. Jakich? Najlepszy przykład – do złożenia online wniosku o nowy dowód osobisty.

- W 2019 roku dokładnie 160 486 Polaków wniosek o nowy dokument tożsamości złożyło przez internet. Najwięcej - 20 289 osób - zrobiło to w marcu, czyli w miesiącu, w którym wdrożyliśmy e-dowód – mówi minister Marek Zagórski. – Tylko jednego dnia, 4 marca, wniosek o nowy dowód złożyły 3983 osoby – dodaje szef MC.

Złóż online wniosek o nowy dowód osobisty.

Przez internet i z profilem zaufanym można też zgłaszać utratę dowodu. Warto to zrobić, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w sytuacji, gdyby nasz dowód wpadł w niepowołane ręce.

W ubiegłym roku z tej e-usługi skorzystały 26 523 osoby, z czego najwięcej - 420 - zrobiło to… tuż po ostatnich świętach Bożego Narodzenia - 27 grudnia.

Przy okazji – właścicielom tradycyjnych dowodów osobistych polecamy e-usługę zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód.

Jeśli macie e-dowód, który się zawieruszył, polecamy Wam e-usługę zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu.

Online od urodzenia

Co jeszcze w 2019 r. Polacy chętnie robili przez internet? Zgłaszali narodziny dzieci.

- Narodziny dokładnie 45 004 maluchów urodzonych w poprzednim roku rodzice zgłosili bez wychodzenia z domu, korzystając z profilu zaufanego i naszej e-usługi. Pod tym względem rekordowe były lipiec, sierpień i wrzesień – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W lipcu zgłoszono przez internet przyjście na świat 4703 bobasów, w sierpniu – 4444, a we wrześniu – 4381 maluchów.

Zgłoś online urodzenie dziecka.

Na popularności zyskała też bardzo e-usługa umożliwiające zameldowanie lub wymeldowanie się. W 2019 roku Polacy skorzystali z niej 63 237 razy. W tym przypadku rekordowe były wrzesień (7560), październik (7540) i lipiec (6115).

Przez internet możemy także wnioskować o akty stanu cywilnego. Z tej e-usługi Polacy w ubiegłym roku skorzystali 52 882 razy. Najczęściej w lipcu – 5495 i we wrześniu – 5387. 

Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.

533 348 – to natomiast liczba pism ogólnych, które w 2019 roku Polacy wysłali do urzędów.

Rekordowa jazda

- W 2020 roku wprowadzimy nowe e-usługi adresowane do kierowców. Pracujemy m.in. nad prawem jazdy, którego nie będziemy musieli wozić ze sobą, bo będziemy je mieli w telefonie – zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kierowcy to jedna z grup, które najchętniej korzystają z naszych cyfrowych usług. Absolutną rekordzistką jest e-usługa umożliwiająca możliwość sprawdzenia historii pojazdu. W 2019 roku Polacy skorzystali z niej… 129 859 339 razy! Rekordowe miesiące? Maj – 16 621 204 sprawdzenia, kwiecień – 14 576 111 sprawdzeń, grudzień – 12 120 444 sprawdzenia.

Więcej informacji o tej e-usłudze znajdziecie na www.historiapojazdu.gov.pl

Kolejna „ukochana” e-usługa kierowców to możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych. Przez 12 miesięcy 2019 roku Polacy skorzystali z niej dokładnie 535 814 razy. Ile punktów mamy na koncie najczęściej sprawdzaliśmy w lutym (69 516), marcu (54 004) i maju (49 124).

Sprawdź swoje punkty karne.

W 2020 roku liczymy na kolejne rekordy (niekoniecznie prędkości)!

materiał: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Siłownia
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)