Dziś mamy 14 listopada 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

02 listopada 2019

„To służba na rzecz społeczeństwa”. Komendant o swojej pracy

fot. KPP w Nakle

fot. KPP w Nakle

Mł. insp. Krzysztof Zawołański w policyjne szeregi wstąpił w marcu 1991 roku. W marcu bieżącego roku minęło mu 28 lat służby w policji. Od lutego kieruje Komendą Powiatową Policji w Nakle.

Do wykonywania każdego zawodu potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Również do bycia policjantem. Jest to odpowiedzialny zawód i z całą pewnością osoba, która decyduje się założyć policyjny mundur, musi być odpowiedzialna, zdecydowana, mieć swoje zdanie, ale też z racji tego, że policja jest formacją zhierarchizowaną musi potrafić podporządkować się wydawanym poleceniom. – Policjanta powinna cechować umiejętność dostosowywania się do pracy w różnych warunkach, a także umiejętność pracy w zespole – mówi mł. insp. Zawołański. Przyznaje, że pracę w policji wybrał świadomie. – Z perspektywy czasu uważam, że był to bardzo dobry wybór. Do dnia dzisiejszego praca ta przynosi mi satysfakcję, choćby z racji tego, że jako formacja służymy społeczeństwu i pomagamy, co bywa zauważane przez obywateli, którzy nierzadko nam dziękują za skuteczne działania. Zwykłe słowo „dziękuję” od pokrzywdzonego, któremu pomogliśmy, daje satysfakcję. Choć nie pracujemy po to, żeby zbierać przysłowiowe laury czy oklaski, a po to, żeby rzetelnie wypełniać swoje ustawowe zadania – podkreśla. Jak w każdym zawodzie, tak i w policji, są też tzw. cienie, jednak zdaniem komendanta, zdecydowanie jest ich mniej. – Zaliczyć do nich można pełną dyspozycyjność i gotowość do podjęcia pracy natychmiast. Niestety, czasem odbywa się to kosztem życia rodzinnego, ale z tym każdy z nas, ubierając policyjny mundur, musi się liczyć – przyznaje.

Jak jest w Nakle?
Krzysztof Zawołański nakielską komendą kieruje od lutego 2019 roku. W dalszym ciągu przygląda się pracy policjantów tej jednostki i analizuje bieżące zdarzenia, jakie odnotowuje policja na terenie powiatu. – Porównując z Bydgoszczą, gdzie zaczynałem policyjną karierę, a później przez wiele lat służyłem na różnych stanowiskach, zdarzeń tych na terenie powiatu nakielskiego jest na pewno mniej. Jednak śmiało możemy porównywać się z jednostkami większymi etatowo, choćby z Inowrocławiem czy Świeciem. Jednak „w parze” ze zdarzeniami idzie też sumienna praca policjantów. Przeważająca większość spraw kończy się ustaleniem sprawcy i postawieniem go przed sądem, dlatego też mogę ocenić, że bezpieczeństwo na terenie powiatu czy w poszczególnych gminach pozostaje na wysokim poziomie – tak, po kilku miesiącach pracy ocenia on powiat nakielski. Także wyposażenie, jakim dysponują policjanci z powiatu nakielskiego ocenia jako pozytywne. – W tej kwestii pomocne okazały się lokalne samorządy, które wspierają nas i dbają o to, żeby nie brakowało nam wyposażenia potrzebnego do realizacji nałożonych ustawowo zadań. Jeśli chodzi o flotę, jaką dysponuje cała komenda powiatowa, to również ją oceniam na poziomie zadowalającym. Do końca bieżącego roku w planach jest zakup dwóch radiowozów, które wzbogacą park samochodowy – informuje komendant powiatowy policji w Nakle. – Moim celem jest takie kierowanie nakielską jednostką i pracą podległych mi policjantów, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Z przyjemnością kieruje się dobrym zespołem, jaki stanowią policjanci powiatu nakielskiego. Są to policjanci z dużym potencjałem. Dobrzy i sumienni funkcjonariusze, których praca przynosi bardzo dobre efekty – dodaje.

To, co najważniejsze
Komendant podkreśla, że policja jest formacją powołaną do służby na rzecz społeczeństwa i ochrony obywateli, dlatego też najbardziej zwraca się uwagę na eliminowanie tych elementów, które obniżają poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Jako przykład podaje restrykcyjne eliminowanie z ruchu pijanych kierowców czy tzw. piratów drogowych. Bo to właśnie ich zachowanie stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli. Ale jest to tylko wybrany obszar, nad którym policjanci czuwają, a tych obszarów jest wiele.
Współpracę obywateli z policją mł. insp. Zawołański ocenia jako bardzo dobrą. Przykładem tej współpracy może być fakt, iż coraz częściej właśnie od mieszkańców pojawiają sygnały o łamaniu prawa, np. informacje na temat pijanych kierowców czy innych zdarzeń, w których potrzebne jest natychmiastowe działanie służb. – Za tę współpracę, korzystając z okazji, chciałbym bardzo podziękować – oznajmia.

Oceń artykuł: 11 24

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)