„Życie Ludzkie w moich rękach”. Projekt realizowany przez I LO w Szubinie

fot.pow
Drużyna sanitarna I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie# otrzymała dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych ze Starostwa Powiatowego w Nakle n. Not. Autorką projektu, który będzie realizowany do grudnia 2019 roku, jest opiekunka drużyny, Lidia Leciejewska.
Celem projektu jest:
• uświadomienie wagi udzielania pierwszej pomocy,
• doskonalenie zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanych, głównie w wypadkach komunikacyjnych,
• przygotowanie uczniów do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, nabycie umiejętności szybkiego reagowania i podejmowania decyzji,
• wdrażanie do współpracy w zespole, przestrzegania norm, reguł i zasad postępowania,
• propagowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w szkole i w środowisku lokalnym.
Główne działania podejmowane w ramach projektu to doskonalenie licealistów z zakresu pierwszej pomocy, przeprowadzone przez nauczyciela – koordynatora projektu oraz specjalistę z dziedziny ratownictwa. W ramach projektu zaproszono do współpracy dydaktyka, ratownika medycznego, Marka Morawskiego. Poprowadzi on kurs udzielania pomocy w wypadkach komunikacyjnych oraz kurs symulowanych zdarzeń. Kursy zakończone będą egzaminem, potwierdzonym certyfikatem ukończenia szkolenia.
Drużyna przeprowadzi także warsztaty oraz pokazy dla młodzieży klas VIII szkół podstawowych naszej gminy.
Dodatkowo, ogłoszony zostanie konkurs dla młodzieży licealnej i uczniów szkół podstawowych na nakręcenie krótkiego filmu dydaktycznego z zakresu niesienia pierwszej pomocy.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie, wraz z młodzieżą szkół podstawowych, będą promować ideę niesienia pierwszej pomocy wśród mieszkańców Gminy Szubin. W dzień targowy uczniowie będą rozdawać wśród mieszkańców ulotki o tematyce pierwszej pomocy oraz praktycznie uczyć zainteresowanych mieszkańców tej właśnie umiejętności.
materiał: Lidia Leciejewska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Odebrał zaświadczenie i gratulacje. Najwyższy wynik Franka
- Zakończył się kurs prawa jazdy dla licealistów. 45 uczniów z certyfikatem
- Podsumowano osiągnięcia uczniów. Różnorodne sukcesy
- Plastyczno – przyrodnicza wycieczka do Brzózek. Kojąca moc natury
- Uroczyście i wzruszająco. Ostatnie spotkanie przed wakacjami
"Świadkowie historii". Wspomnienie Zbrodni Wołyńskiej (film)

Historia to pamięć. Na historię Polski składają się historie naszych rodzin#, które wplatają się w losy państwa i narodu. Każde świadectwo jest bezcenne – współtworzy mapę naszej narodowej pamięci. Dlatego zbieramy różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach wojny, okupacji, komunizmu.
(czytaj więcej)82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości w całym kraju

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe#: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.
(czytaj więcej)Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe

Letnie miesiące to idealny czas, by sięgnąć po wiśnie# – owoc, który choć nieco cierpki w smaku, kryje w sobie wiele zdrowotnych właściwości.
(czytaj więcej)Operacyjne leczenie rozwarstwienia aorty. Innowacyjny zabieg w Juraszu

16 czerwca 2025 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza #w Bydgoszczy przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg implantacji stentgraftu MicroPort Endovastec Castor. Pacjentem był 48-letni mężczyzna z ostrym rozwarstwieniem aorty zstępującej, obejmującym tętnicę podobojczykową lewą.
(czytaj więcej)