Dziś mamy 4 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

29 marca 2020

Zmarł Krzysztof Penderecki. Wybitny polski kompozytor i dyrygent

fot. Marek Lasyk/East News

fot. Marek Lasyk/East News

Dzisiaj, 29 marca 2020 r. nad ranem odszedł światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej# - Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat.

Krzysztof Penderecki był przedstawicielem polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych, profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. W 2012 roku dziennik The Guardian nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.

Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

Jego muzyka była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Jest kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego. W 2009 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy podczas Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis.

W roku 2014 przyjechał do Bydgoszczy i posadził swoje drzewo w Bydgoskiej Alei Dębów. Zgodnie z XIX-wieczną tradycją użyźnił glebę jajkami, by jego drzewo dobrze rosło. Posadził je również w Inowrocławiu i Lubostroniu. Drzewa były nie tylko inspiracją dla Mistrza, ale także jego pasją. Jego własny ogród ma powierzchnię 30 hektarów.

Krzysztof Penderecki zmarł po ciężkiej i długiej chorobie w wieku 86 lat. Miał troje dzieci.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Gość, w dniu 29-03-2020 13:15:47 napisał:

  Mistrzu - dziękuję ...

  odpowiedz

  • -8 (8)

  Beata, w dniu 29-03-2020 15:11:27 napisał:

  A ten Pan był z Nakła?

  odpowiedz

  • 3 (3)

  gość, w dniu 30-03-2020 12:27:06 napisał:

  Pani Beato , czy to żart ?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi transportowe
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Botox zmarszczki lwie
Deska elewacyjna
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
999PLN PROMOCJAPLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
Meble łazienkowe
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)