Wszystkie ręce na pokład. Wojsko w działaniach przeciwkryzysowych

fot. szer. Paulina Ozdowska
Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony# Terytorialnej płk Marek Pietrzak - Już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej.
Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe.
Wczoraj w godzinach popołudniowych ponad 1200 żołnierzy 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymało informacje o konieczności stawienia się w swoim pododdziale w dniu dzisiejszym. Powołania następują w trybie natychmiastowego stawiennictwa co oznacza, że nazwiska żołnierzy zostają przekazane WKU, które w dalszej kolejności powiadamia pracodawców osób powołanych o organizowanym szkoleniu.
Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii" – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po odprawie z dowódcami. Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze – dodał minister.
Panująca w kraju sytuacja paraliżuje ochronę zdrowia. Część z nich wycieńczona do granic możliwości, przebywająca na kwarantannie lub z potwierdzonym zachorowaniem na Covid-19 nie jest w stanie realizować swoich zadań właściwie lub w ogólne. Specyficzna sytuacja to swoisty poligon dla współpracy służb oraz przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, harcerzy i innych podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Wojska Obrony Terytorialnej łączą siły ze strażą pożarną, policją, WOPRem oraz wojskami operacyjnymi. Sytuacje jest na tyle dynamiczna, że dane i informacje każdego dnia są aktualizowane. Obecnie kujawsko – pomorscy terytorialsi we współpracy z 4 zespołami oddelegowanymi do działań m.in.
z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, obsługują 3 punkty wymazowe w Bydgoszczy i Toruniu oraz 1 drive thru w Inowrocławiu. Dzięki wsparciu sił zbrojnych w punktach poboru wymazów udało się wczoraj pobrać wymaz od 614 osób.
Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania wymienione powyżej, w WOT na szeroką skalę będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych – wyjaśnił płk Marek Pietrzak.
W ostatnim czasie została również uruchomiona elektroniczna platforma, dedykowana podmiotom, które chciałyby otrzymać wsparcie wojska w obszarach antykryzysowych. Do tej pory 2385 zarejestrowanych użytkowników platformy złożyło 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska.
Materiał: szer. Paulina Ozdowska Rzecznik Prasowy 8.K-PBOT
Czytaj również
- Oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Uroczystości w Szubinie
- Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak. Grupa żółta rozpoczęła wędrówkę na Jasną Górę
- Pierwszy dzień pielgrzymowania za nimi. Fotorelacja z wędrówki
- Warsztaty pod okiem psychologa. Aktywni seniorzy z powiatu
- Elektryczny mikrobus dla zespołu szkół. Komfortowy transport uczniów
Dodaj komentarz
"Świadkowie historii". Wspomnienie Zbrodni Wołyńskiej (film)

Historia to pamięć. Na historię Polski składają się historie naszych rodzin#, które wplatają się w losy państwa i narodu. Każde świadectwo jest bezcenne – współtworzy mapę naszej narodowej pamięci. Dlatego zbieramy różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach wojny, okupacji, komunizmu.
(czytaj więcej)82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości w całym kraju

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe#: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.
(czytaj więcej)Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe

Letnie miesiące to idealny czas, by sięgnąć po wiśnie# – owoc, który choć nieco cierpki w smaku, kryje w sobie wiele zdrowotnych właściwości.
(czytaj więcej)Operacyjne leczenie rozwarstwienia aorty. Innowacyjny zabieg w Juraszu

16 czerwca 2025 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza #w Bydgoszczy przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg implantacji stentgraftu MicroPort Endovastec Castor. Pacjentem był 48-letni mężczyzna z ostrym rozwarstwieniem aorty zstępującej, obejmującym tętnicę podobojczykową lewą.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Heh, w dniu 30-10-2020 19:52:00 napisał:
odpowiedz
łoś, w dniu 30-10-2020 20:39:43 napisał:
odpowiedz
1410, w dniu 30-10-2020 20:44:42 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!