Dziś mamy 27 listopada 2020, piątek, imieniny obchodzą:

30 października 2020

Wszystkie ręce na pokład. Wojsko w działaniach przeciwkryzysowych

fot. szer. Paulina Ozdowska

fot. szer. Paulina Ozdowska

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony# Terytorialnej płk Marek Pietrzak - Już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej.

Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe.

Wczoraj w godzinach popołudniowych ponad 1200 żołnierzy 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymało informacje o konieczności stawienia się w swoim pododdziale w dniu dzisiejszym. Powołania następują w trybie natychmiastowego stawiennictwa co oznacza, że nazwiska żołnierzy zostają przekazane WKU, które w dalszej kolejności powiadamia pracodawców osób powołanych o organizowanym szkoleniu.

Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii" – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po odprawie z dowódcami. Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze – dodał minister.

Panująca w kraju sytuacja paraliżuje ochronę zdrowia. Część z nich wycieńczona do granic możliwości, przebywająca na kwarantannie lub z potwierdzonym zachorowaniem na Covid-19 nie jest w stanie realizować swoich zadań właściwie lub w ogólne. Specyficzna sytuacja to swoisty poligon dla współpracy służb oraz przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, harcerzy i innych podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Wojska Obrony Terytorialnej łączą siły ze strażą pożarną, policją, WOPRem oraz wojskami operacyjnymi. Sytuacje jest na tyle dynamiczna, że dane i informacje każdego dnia są aktualizowane. Obecnie kujawsko – pomorscy terytorialsi we współpracy z 4 zespołami oddelegowanymi do działań m.in.

z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, obsługują 3 punkty wymazowe w Bydgoszczy i Toruniu oraz 1 drive thru w Inowrocławiu. Dzięki wsparciu sił zbrojnych w punktach poboru wymazów udało się wczoraj pobrać wymaz od 614 osób.

Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania wymienione powyżej, w WOT na szeroką skalę będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych – wyjaśnił płk Marek Pietrzak.

W ostatnim czasie została również uruchomiona elektroniczna platforma, dedykowana podmiotom, które chciałyby otrzymać wsparcie wojska w obszarach antykryzysowych. Do tej pory 2385 zarejestrowanych użytkowników platformy złożyło 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska.

Materiał: szer. Paulina Ozdowska Rzecznik Prasowy 8.K-PBOT 

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (3)

  Heh, w dniu 30-10-2020 19:52:00 napisał:

  Piękna będziecie mieli historie żołnierze WOT, 3 lata byliście szkoleni żeby teraz chronić Jarka i gonić Polaków na strajkach. Ale chociaż postrzelaliście sobie za darmo :-)

  odpowiedz

  • 1 (1)

  łoś, w dniu 30-10-2020 20:39:43 napisał:

  dawno nie było niczego krzepiącego o bohaterach z WOT, dlaczego o nich nie piszecie? Chwała bohaterom

  odpowiedz

  • 0 (0)

  1410, w dniu 30-10-2020 20:44:42 napisał:

  dedykować to można utwór komuś

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wypożyczalnia samochodów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Mikrodermabrazja
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Elewacje
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)