Dziś mamy 13 listopada 2019, środa, imieniny obchodzą:

18 sierpnia 2019

Wspólne świętowanie „Cudu nad Wisłą”. Udział uczniów z ZSP w Szubinie

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Dnia 15 sierpnia bieżącego roku w Szubinie, na# zaproszenie Burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Szubinie Anny Kijowskiej oraz Prezesa Zarządu Bractwa Strzeleckiego Andrzeja Kokocińskiego delegacja ZSP im. prof. E. Chroboczka uczestniczyła w obchodach 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej również „Cudem nad Wisłą”, jednocześnie jest to Święto Wojska Polskiego.

W 1923 r. 15 sierpnia, dzień zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku został ogłoszony Świętem Żołnierza (rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku) i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii żołnierzy Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. W latach 1990–1991 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w dniu 15 sierpnia (przywrócono je Ustawą sejmową z dnia 15.07.1992 r.), jako Święto Wojska Polskiego.

Nasza szkoła wystawiła Poczet Sztandarowy ze Sztandarem szkoły, wartę honorową przy Pomniku na Placu Wolności, asystę delegacji miejskiej, tj. Burmistrza i Rady Miejskiej oraz delegację składającą kwiaty. W tym kolejnym już wspólnym z Bractwem Strzeleckim rocznicowym przedsięwzięciu szkołę reprezentowali uczniowie klasy wojskowej IIITL, kadeci: Patrycja Makarońska, Kacper Tchórzewski, Gracjan Gałązka, Daniel Kwiatkowski i IITL Agata Manikowska, Jakub Król, Damian Klimek, Aleksander Holec i Wojciech Wełniński. Uczniom towarzyszyła liczna delegacja nauczycieli w osobach Dorota Adamczewska, Dorota Lesiuk, Rafał Woźniak oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński, którzy złożyli w imieniu społeczności szkolnej kwiaty u stóp Pomnika Niepodległości. Przedsięwzięcie to wspierała również P. Sylwia Bałuk.

Następnie na strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w „Lasku Wesółka” odbyło się XIX Strzelanie z okazji Cudu nad Wisłą. Z kolei to przedsięwzięcie wspierał mjr rez. Jarosław Odrobiński wraz z Leszkiem Jaśkowiakiem - Kierownikiem Oddziału szubińskiego GWARD (również partner naszej szkoły).

Materiał: mjr rez. Jarosław Odrobiński/red.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)