Dziś mamy 7 sierpnia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

18 sierpnia 2019

Wspólne świętowanie „Cudu nad Wisłą”. Udział uczniów z ZSP w Szubinie

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Dnia 15 sierpnia bieżącego roku w Szubinie, na# zaproszenie Burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Szubinie Anny Kijowskiej oraz Prezesa Zarządu Bractwa Strzeleckiego Andrzeja Kokocińskiego delegacja ZSP im. prof. E. Chroboczka uczestniczyła w obchodach 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej również „Cudem nad Wisłą”, jednocześnie jest to Święto Wojska Polskiego.

W 1923 r. 15 sierpnia, dzień zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku został ogłoszony Świętem Żołnierza (rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku) i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii żołnierzy Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. W latach 1990–1991 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w dniu 15 sierpnia (przywrócono je Ustawą sejmową z dnia 15.07.1992 r.), jako Święto Wojska Polskiego.

Nasza szkoła wystawiła Poczet Sztandarowy ze Sztandarem szkoły, wartę honorową przy Pomniku na Placu Wolności, asystę delegacji miejskiej, tj. Burmistrza i Rady Miejskiej oraz delegację składającą kwiaty. W tym kolejnym już wspólnym z Bractwem Strzeleckim rocznicowym przedsięwzięciu szkołę reprezentowali uczniowie klasy wojskowej IIITL, kadeci: Patrycja Makarońska, Kacper Tchórzewski, Gracjan Gałązka, Daniel Kwiatkowski i IITL Agata Manikowska, Jakub Król, Damian Klimek, Aleksander Holec i Wojciech Wełniński. Uczniom towarzyszyła liczna delegacja nauczycieli w osobach Dorota Adamczewska, Dorota Lesiuk, Rafał Woźniak oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński, którzy złożyli w imieniu społeczności szkolnej kwiaty u stóp Pomnika Niepodległości. Przedsięwzięcie to wspierała również P. Sylwia Bałuk.

Następnie na strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w „Lasku Wesółka” odbyło się XIX Strzelanie z okazji Cudu nad Wisłą. Z kolei to przedsięwzięcie wspierał mjr rez. Jarosław Odrobiński wraz z Leszkiem Jaśkowiakiem - Kierownikiem Oddziału szubińskiego GWARD (również partner naszej szkoły).

Materiał: mjr rez. Jarosław Odrobiński/red.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)