Dziś mamy 17 września 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

18 sierpnia 2019

Wspólne świętowanie „Cudu nad Wisłą”. Udział uczniów z ZSP w Szubinie

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Dnia 15 sierpnia bieżącego roku w Szubinie, na# zaproszenie Burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Szubinie Anny Kijowskiej oraz Prezesa Zarządu Bractwa Strzeleckiego Andrzeja Kokocińskiego delegacja ZSP im. prof. E. Chroboczka uczestniczyła w obchodach 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej również „Cudem nad Wisłą”, jednocześnie jest to Święto Wojska Polskiego.

W 1923 r. 15 sierpnia, dzień zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku został ogłoszony Świętem Żołnierza (rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku) i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii żołnierzy Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. W latach 1990–1991 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w dniu 15 sierpnia (przywrócono je Ustawą sejmową z dnia 15.07.1992 r.), jako Święto Wojska Polskiego.

Nasza szkoła wystawiła Poczet Sztandarowy ze Sztandarem szkoły, wartę honorową przy Pomniku na Placu Wolności, asystę delegacji miejskiej, tj. Burmistrza i Rady Miejskiej oraz delegację składającą kwiaty. W tym kolejnym już wspólnym z Bractwem Strzeleckim rocznicowym przedsięwzięciu szkołę reprezentowali uczniowie klasy wojskowej IIITL, kadeci: Patrycja Makarońska, Kacper Tchórzewski, Gracjan Gałązka, Daniel Kwiatkowski i IITL Agata Manikowska, Jakub Król, Damian Klimek, Aleksander Holec i Wojciech Wełniński. Uczniom towarzyszyła liczna delegacja nauczycieli w osobach Dorota Adamczewska, Dorota Lesiuk, Rafał Woźniak oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński, którzy złożyli w imieniu społeczności szkolnej kwiaty u stóp Pomnika Niepodległości. Przedsięwzięcie to wspierała również P. Sylwia Bałuk.

Następnie na strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w „Lasku Wesółka” odbyło się XIX Strzelanie z okazji Cudu nad Wisłą. Z kolei to przedsięwzięcie wspierał mjr rez. Jarosław Odrobiński wraz z Leszkiem Jaśkowiakiem - Kierownikiem Oddziału szubińskiego GWARD (również partner naszej szkoły).

Materiał: mjr rez. Jarosław Odrobiński/red.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)