Dziś mamy 25 maja 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

13 października 2019

W 80. Rocznicę Zbrodni Pomorskiej. Odsłonięto pamiątkowe tablice

fot.MM

fot.MM

80 lat temu piwnice dawnej „białej szkoły”w Paterku były wypełnione ofiarami hitlerowskiej # organizacji Selbstschutz Westpreussen. W okrągłą rocznicę tego wydarzenia uczczono pamięć poległych ofiar.

Ponad 200 przedstawicieli polskiej inteligencji oraz duchowieństwa z terenu powiatu nakielskiego, dokładnie 80 lat temu padło ofiarą Zbrodni Pomorskiej. Byli oni maltretowani w piwnicach dawnej „białej szkoły”, a później zabici poprzez rozstrzelanie na terenie byłej żwirowni w Paterku. Dokładna ilość ofiar tej zbrodni do dziś pozostaje nieznana.

Sobotnie obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej. Po zakończeniu nabożeństwa, mieszkańcy udali się pod budynek dawnej „białej szkoły”, a obecnie Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej. To właśnie tam dokonano uroczystego odsłonięcia tablic memoratywnych. Odczytano także kilka historycznych faktów dotyczących Zbrodni Pomorskiej. Ostatnim punktem uroczystości był przemarsz pod pomnik ku czci ofiar terroru, gdzie odprawiono nabożeństwo, po którym licznie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty oraz znicze.

Oceń artykuł: 11 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Zdzichu , w dniu 14-10-2019 13:15:18 napisał:

    Bardzo dobrze, że władze nakielskie jak i mieszkańcy Paterka i okolicy kultywują historię i nie pozwalają młodszym pokoleniom na zatracenie pamięci o bohaterach, którzy przelali za naszą wolność kraj. Piękna uroczystość, podniosłe przemówienia... Wiem, że przebudowa "białej szkoły" ma się ku końcowi, ale można było na ten czas uprzątnąć te palety jak i toi-toia.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meblościanka z oferty firmy FADOME
Produkty instax
od 37,90PLN
Pieczątki Colop
Pokój dzienny/ jadalnia
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Bon upominkowy
Lakiernictwo
Sprawdzanie świateł
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)