Uczniowie poznali sposób nawiązywania łączności. Nowe doświadczenie

fot. powierzone
Półmetek #"Trafionych Ferii" za nami, każdy dzień daje nowe doświadczenie i utrwala już nabyte umiejętności. 14 lutego dalszy etap szkolenia strzeleckiego, taktycznego, medycznego i radiooperatora oraz spotkanie z kolejnym Partnerem Szkoły – Ochotniczym Hufcem Pracy z Bydgoszczy.
Nawiązano 9 łączności. Uczniowie poznali sposób nawiązywania łączności przez przemienniki, które pozwalają na zwiększenie zasięgu łączności. Najdalsze były z Morąga i Olsztyna, na paśmie 2m. Ciekawą łącznością okazał się kontakt ze Zbyszkiem z Poznania, który jest iluzjonistą. Oferował organizację pokazu swoich umiejętności na terenie naszej szkoły. Mjr rez. Witold Błasiak był bardzo dumny z postawy uczestników TRAFIONYCH FERII i z chęci do nawiązywania profesjonalnych łączności radiowych. Pan Witold jest na co dzień nauczycielem zajęć z łączności w pierwszych klasach wojskowych. Major Witold Błasiak w przerwie między poszczególnymi konkurencjami przestawił elementy wystawy 141 lat Fajansu z Włocławka.
Trzeci dzień ujawnił kilka talentów wśród ośmioklasistów oraz naszych kadetów w przećwiczonych konkurencjach. Dodać należy, że podczas strzelania, trzy osoby pokazały znakomitą klasę w uzyskanych wynikach, gdzie zdobywali od 45-49pkt. na możliwych 50pkt.
W ramach pierwszej pomocy uczestnicy Trafionych Ferii przeszli pierwsze przeszkolenie z użycia AED, jako kontynuacja prowadzenia działań ratowniczych i RKO. Instruktaż i pokaz pierwszej pomocy prowadziła Izabella Bodnar – nauczyciel biologii, pedagog, ratownik wraz z członkami szkolnej grupy ratowniczej.
Strzelanie na strzelnicy wirtualnej prowadził Piotr Jamróg – nauczyciel edukacji wojskowej, koordynator klas wojskowych. Uzyskane wyniki nie podlegały podliczeniu – strzelano „na skupienie”. Pierwsze treningi mają za zadanie wdrożyć do techniki, nauki postaw i zapoznaniu zasad strzelania. Wsparcia organizacyjnego udzielił ks. Krzysztof Barczyński.
Prowadzącym strzelanie na strzelnicy pneumatycznej był Leszek Jaśkowiak – dyrektor kierownik KSSK GWARD oddział w Szubinie. Każdy uczestnik strzelania pneumatycznego oddał dziś 10 strzałów z postawy stojąc z karabinu pneumatycznego. Wszystkie strzały podliczono. Strzelanie przebiegło zgodnie z duchem sportowej rywalizacji i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Taktyka wymaga jeszcze doszlifowania, jak się okazuje bezpieczne poruszanie się z bronią nie jest tak łatwe jak wygląda. Uczestnicy mieli również możliwość rzucać granatem do celu, granaty były ćwiczebne więc hałasu i strachu nie było wśród uczestników, jedynie osoby postronne z lekkim uśmiechem na twarzy (robotnicy drogowi) żartowali sobie że muszą się pospieszyć z pracami na drodze, aby drogi nie były bardziej dziurawe. Wczorajszy trening z rozkładania i składani broni na czas przydał się wszystkim uczestnikom podczas konkurencji gdzie każda sekunda i każdy punkt może zadecydować o zwycięstwie lub porażce. Jeden z rodziców przyłączył się do zespołu Bravo na strzelnicy Wirtualnej wchodząc w skład sekcji, niestety dojazdy i powroty są dla niektórych uciążliwe a czasem nawet niemożliwe i z sekcji 6-scio osobowej pozostała tylko dwójka. A liczyły się trzy najlepsze wyniki dlatego rodzic postanowił dołączyć do grupy. Było to miłe przypomnienie sobie po 40-letniej przerwie czasów kiedy służył w Wojsku Polskim. A i wynik był zacny dzięki czemu drużyna nie ma aż tak dużej straty do pozostałych.
Kujawsko – Pomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy oddelegowała na spotkania z uczestnikami "Trafionych Ferii" doradców zawodowych panią Martę Nowik i Pana Marcina Blazkowa. Doradcy przedstawili możliwości zatrudnienia młodocianych oraz wymogi formalne jakie należy spełnić podczas sezonowego zatrudnienia. Ponadto pozostają do kontaktu dla wszystkich chętnych w siedzibie w Bydgoszczy, przy ul. Glinki 140, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu.
Materiał: Agnieszka Jaśkowiak / Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria










Czytaj również
- Odebrał zaświadczenie i gratulacje. Najwyższy wynik Franka
- Zakończył się kurs prawa jazdy dla licealistów. 45 uczniów z certyfikatem
- Podsumowano osiągnięcia uczniów. Różnorodne sukcesy
- Plastyczno – przyrodnicza wycieczka do Brzózek. Kojąca moc natury
- Uroczyście i wzruszająco. Ostatnie spotkanie przed wakacjami
"Świadkowie historii". Wspomnienie Zbrodni Wołyńskiej (film)

Historia to pamięć. Na historię Polski składają się historie naszych rodzin#, które wplatają się w losy państwa i narodu. Każde świadectwo jest bezcenne – współtworzy mapę naszej narodowej pamięci. Dlatego zbieramy różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach wojny, okupacji, komunizmu.
(czytaj więcej)82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości w całym kraju

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe#: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.
(czytaj więcej)Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe

Letnie miesiące to idealny czas, by sięgnąć po wiśnie# – owoc, który choć nieco cierpki w smaku, kryje w sobie wiele zdrowotnych właściwości.
(czytaj więcej)Operacyjne leczenie rozwarstwienia aorty. Innowacyjny zabieg w Juraszu

16 czerwca 2025 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza #w Bydgoszczy przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg implantacji stentgraftu MicroPort Endovastec Castor. Pacjentem był 48-letni mężczyzna z ostrym rozwarstwieniem aorty zstępującej, obejmującym tętnicę podobojczykową lewą.
(czytaj więcej)