Dziś mamy 12 lipca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2020

Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą. Zobacz wyniki konkursu

Fot. K. Czechowska/Muzeum

Fot. K. Czechowska/Muzeum

Papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. #Nawiązując do tego wydarzenia postanowiłam zorganizować konkurs, który miał na celu zwrócić uwagę uczniów na powołanie misyjne biorące swój początek ze chrztu św.

Wszyscy ochrzczeni jesteśmy uczniami Chrystusa i Jego misjonarzami. Przez udział w konkursie pragnęłam też uformować poczucie odpowiedzialności za innych, zainteresować warunkami życia rówieśników w krajach misyjnych. Była to też okazja zapoznania się działalnością misjonarzy, która nie ogranicza się tylko do posługi duszpasterskiej, ale obejmuje działalność medyczną, edukacyjną i charytatywną.

13 stycznia 2020 roku, w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy pt.: „Gdy myślę misje…”. W konkursie wzięły udział drużyny uczniów kl. V-VII ze szkół: SP 1 i SP 2 z Szubina, SP z Rynarzewa i SP z Kowalewa.

Uczestnicy odpowiadali na pytania przez siebie wylosowane oraz rozwiązywali zadania z wiedzy misyjnej. Wykazali się dużą wiedzą na temat: Listu Apostolskiego papieża Franciszka ogłaszającego Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, życia świętych założycieli Dzieł Misyjnych, geografii, historii oraz zadań misyjnych.

Podczas przerwy w konkursie ks. Andrzej Marmurowicz opowiedział uczestnikom o misjach w Kazachstanie. Była to ciekawa lekcja o pracy misjonarza, bo przekazana przez tego, który osobiście posługiwał jako misjonarz przez 11 lat.

Po wyrównanej walce Jury w składzie: ks. Andrzej Marmurowicz – dyrektor do spraw misji w naszej diecezji, ks. Jacek Pawelczyk – proboszcz parafii Św. Andrzeja Boboli w Szubinie oraz pani Jolanta Makowiecka ogłosiło wyniki:

I miejsce – drużyna SP 1 Szubin:
Tabor Aleksander
Dembny Krystian
Pucz Albert

II miejsce – Drużyna SP 2 Szubin:
Wargulec Katarzyna
Kabulla Antonina
Jaroch Aleksandra

III miejsce – drużyna z Kowalewa:
Janowska Oliwia
ŻakowskaAntonina.

Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu, zarówno uczniom, jak i nauczycielom za przygotowanie. Szczególne podziękowanie składam Radzie Rodziców z SP 2 za finansowe wsparcie zakupu części nagród oraz Zgromadzeniu Misjonarzy Kombonianów za ufundowanie niektórych nagród.

Materiał: Anna Pokorzyńska – katechetka SP2 w Szubinie

Oceń artykuł: 12 22

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (16)

    Ewa, w dniu 18-01-2020 00:57:12 napisał:

    Indoktrynacja spowodowana brakiem powołań, na szczęście ten zawód niedługo zniknie i bardzo dobrze,czas najwyższy .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
0

"Świadkowie historii". Wspomnienie Zbrodni Wołyńskiej (film)

Historia to pamięć. Na historię Polski składają się historie naszych rodzin#, które wplatają się w losy państwa i narodu. Każde świadectwo jest bezcenne – współtworzy mapę naszej narodowej pamięci. Dlatego zbieramy różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach wojny, okupacji, komunizmu.

(czytaj więcej)
0

82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości w całym kraju

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe#: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.

(czytaj więcej)
0

Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe

Letnie miesiące to idealny czas, by sięgnąć po wiśnie# – owoc, który choć nieco cierpki w smaku, kryje w sobie wiele zdrowotnych właściwości.

(czytaj więcej)
0

Operacyjne leczenie rozwarstwienia aorty. Innowacyjny zabieg w Juraszu

16 czerwca 2025 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza #w Bydgoszczy przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg implantacji stentgraftu MicroPort Endovastec Castor. Pacjentem był 48-letni mężczyzna z ostrym rozwarstwieniem aorty zstępującej, obejmującym tętnicę podobojczykową lewą.

(czytaj więcej)