UOKiK weźmie się za kancelarie "od franków"

fot. infowire
Ostatnio oferty inwestowania w condo- i aparthotele, a niebawem usługi kancelarii obiecujących pomoc frankowcom znajdą się na celowniku UOKiK-u - zapowiedział w rozmowie z Bankier.pl prezes urzędu Marek Niechciał.
Pod koniec września br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kampanię ostrzegającą inwestujących w condohotele i aparthotele. Podczas Dni Dewelopera we Wrocławiu prezes urzędu Marek Niechciał zapowiadał, że dotychczasowe publikacje urzędu nie są jej ostatnim słowem w tym temacie. Niebawem planowana jest szersza kampania mająca za zadanie uświadomić konsumentom ryzyko, z jakim wiąże się inwestowanie na rynku nieruchomości.
Oko na "pomoc frankowcom"
W rozmowie z Bankier.pl na temat dalszych planów szef urzędu zdradził, że jednym z kolejnych rynków, jaki niebawem trafi pod lupę UOKiK-u, będą kancelarie oferujące pomoc posiadaczom kredytów "frankowych".
– Wyrok TSUE na pewno spowoduje, że iluś "frankowiczów" będzie chciało pójść do sądu. Pytanie, jak wobec tego zachowa się tzw. otoczenie usługowe, czyli te wszystkie kancelarie, które uważają, że pomagają kredytobiorcom. Mamy obawy, czy tutaj nie dojdzie do jakiejś patologii, ile takie usługi będą kosztować – mówił w rozmowie z Bankier.pl Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Nowy biznes kancelarii?
Przypomnijmy - 3 października br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, którego z podobną niecierpliwością wyczekiwały tak setki tysięcy posiadaczy tzw. kredytów frankowych, jak i banki, które takie produkty w przeszłości sprzedawały. Choć wyrok okrzyknięto w teorii korzystnym dla frankowców, wciąż wiele pytań o praktykę pozostaje bez odpowiedzi (zobacz: "Wszystko, czego nadal nie wiemy po wyroku TSUE ws. wyroków frankowych").
Zobacz też: Wyrok TSUE. Dlaczego to takie ważne? Wyjaśniamy
Tym niemniej rozstrzygnięcie TSUE daje nadzieje frankowcom na wygraną z bankami w sądach. Pomóc uwierzyć w taki scenariusz zamierzają firmy, które na co dzień specjalizują się w walce o odszkodowania w imieniu swoich klientów. Niektóre z nich toczyły uprzednio potyczki np. z firmami ubezpieczeniowymi. Posiadaczy kredytów denominowanych i indeksowanych frankiem szwajcarskim przekonują o przepłaceniu rat, deklarują wystąpienie z roszczeniem o odfrankowienie umowy oraz reprezentację klienta w sądowym sporze z bankiem-kredytodawcą. "Teraz uwaga kredytobiorców i banków skupiać się będzie na salach sądowych" - pisaliśmy w lipcu, oczekując na wyrok TSUE. Wydane w tym miesiącu przez Trybunał stanowisko nie zmienia tego scenariusza.
Materiał: infowire.pl
Czytaj również
Dodaj komentarz
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!