Dziś mamy 13 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

07 lipca 2025

Odmiany amatorskie i regionalne. Przez dekady towarzyszyły naszym przodkom

fot. PIORiN

fot. PIORiN

Odmiany amatorskie to głównie rośliny warzywne #wyprowadzone do uprawy w specyficznych warunkach glebowych, klimatycznych lub agrotechnicznych. Choć nie mają znaczenia dla wielkotowarowych upraw, ich wartość leży w utrwaleniu lokalnych cech, unikalnych genotypów i tradycji uprawowej. Często wyhodowane przez rolników-amatorów i przez nich utrwalone w środowisku.

Odmiany regionalne warzywne i rolnicze były przez długi czas uprawiane w konkretnych regionach geograficznych, dzięki czemu doskonale przystosowały się do lokalnego środowiska. Między innymi dzięki temu dziś stanowią cenny zasób genetyczny.

To właśnie te cechy sprawiają, że odmiany amatorskie i odmiany regionalne są ważnym narzędziem w walce o zachowanie różnorodności biologicznej i lokalnej tożsamości rolniczej. Są przede wszystkim cennymi nośnikami tradycyjnych cech uprawowych, predyspozycji do naturalnej adaptacji do lokalnych warunków środowiskowych, co sprawie, że pełnią ważną funkcję rezerwuaru genów.

Materiał siewny odmian amatorskich i odmian regionalnych w obrocie

Uzyskanie zgody Ministra właściwego ds. rolnictwa na wprowadzenie do obrotu odbywa się na drodze decyzji, w której określa się gatunek i odmianę, ilość materiału siewnego tej odmiany, jaka może być wprowadzona do obrotu, oraz okres, w jakim wprowadza się do obrotu materiał siewny tej odmiany.

Zarówno odmiany amatorskie, jak i regionalne posiadają wpis do Krajowego Rejestru Odmian prowadzonego przez COBORU. Wpis następuje na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa. Rejestracja odbywa się na uproszczonych zasadach - nie są wymagane kosztowne badania wartości gospodarczej odmiany, nie obowiązują opłaty za wpis, ani za jej utrzymanie w rejestrze.

Materiał siewny odmian amatorskich:

• może być wprowadzany do obrotu wyłącznie w małych opakowaniach o określonej gramaturze,

• nie jest przeznaczony do wielkotowarowych produkcji,

• celem wprowadzenia do obrotu jest zachowanie bioróżnorodności i tradycyjnych cech odmianowych,

• wytworzony i oceniony przez zachowującego odmianę, który odpowiada za jego jakość.

Materiał siewny odmian regionalnych:

• może być sprzedawany wyłącznie w regionie pochodzenia odmiany chyba, że Minister właściwy ds. rolnictwa dopuści obrót w tzw. dodatkowym regionie obrotu,

• ilość materiału dopuszczonego do obrotu jest ściśle określona,

• podobnie jak w przypadku odmian amatorskich, materiał siewny musi być wytworzony i oceniony przez zachowującego odmianę.

Choć te odmiany niekoniecznie pasują do współczesnych wymogów rynku, mają ogromne znaczenie dla zachowania bioróżnorodności, nauki i tradycji. Dla zachowujących odmiany to szansa na kontynuowanie lokalnej historii upraw. Dla konsumentów – możliwość powrotu do dawnych smaków. Dla środowiska – ochrona bioróżnorodności, której tak bardzo potrzeba w dobie zmian klimatycznych. Więc chociaż mogą sprawiać wrażenie reliktów przeszłości, dziś ich znaczenie jest większe, niż kiedykolwiek wcześniej. Można być pewnym, że zasób ten jest w dobrych rękach – cały łańcuch produkcyjno-handlowy jest pod stałym nadzorem PIORiN.

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Oceń artykuł: 7 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!

(czytaj więcej)