Dziś mamy 22 listopada 2019, piątek, imieniny obchodzą:

14 października 2019

Projekt „Aktywni Razem”. Uczestnicy Klubu biorą udział w terapii ruchowej

fot. Maja Ruta - opiekun Klubu „Aktywni Razem”

fot. Maja Ruta - opiekun Klubu „Aktywni Razem”

Uczestnicy Klubu „Aktywni Razem” z M-GOPS Szubin uprawiają elementy # kinezyterapii, czyli terapii ruchem.

Nie tak dawno, doskonałą okazję do spaceru, pobytu na świeżym powietrzu i ćwiczeń na siłowni zewnętrznej stanowił wyjazd do sołectwa Małe Rudy, gmina Szubin.

„Aktywni Razem” stanowili pierwszą grupę gości z Szubina, którzy zawitali do lokalnej świetlicy, oddanej do użytku po generalnym remoncie, dofinansowanym z Funduszy Europejskich. W trakcie zajęć sprawdzano dostępność budynku i zaplecza sportowo-technicznego dla osób z większymi potrzebami, w tym starszych i o ograniczonymi możliwościach ruchowych.

Indywidualne możliwości i kondycję sprawdzano m.in. na przyrządach siłowni plenerowej. Spacer oraz ćwiczenia indywidualne, parami i grupowe wykonywano w otoczeniu przepięknej natury, z dala od miejskich zabudowań oraz zgiełku.

Dzięki zaproszeniu sołtysa Pana Mariusza Buczkowskiego i jego małżonki, zajęcia integracyjne z kinezyterapii wzbogaciła wizyta w gospodarstwie rolnym. Tam członkowie Klubu mieli bezpośredni kontakt ze zwierzętami: krowy Charolaise (pochodzenia francuskiego), kuce oraz psy.

Spotkanie miało wymiar terapeutyczny. Przyzwyczajone do obecności gości kuce podchodziły bez obaw i częstowały się specjalnie przygotowanym na tę okoliczność suszonym chlebem.

Spacer Szlakiem Królewskim zapadł w sercach uczestników, podobnie jak pamiątkowe zdjęcie przy Mariannie, która – jak głosi miejscowa wieść – przynosi szczęście i przyczyniła się już do spełnienia niejednego marzenia.

Projekt pn. „Aktywni Razem” nr RPKP.09.01.02-04-0009/18 realizuje od stycznia 2019 r. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szubinie. Wielomiesięczne działania współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 9. Solidarne społeczeństwo Działanie 9.1 Włączenie społeczne i rozwój usług opiekuńczych w ramach ZIT Poddziałanie 9.1.2 Rozwój usług opiekuńczych w ramach ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014- 2020.

materiał: Marzena Mierzwińska - koordynator projektu

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40 roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Zła pogoda opóźnia lot. Jakie prawa mają pasażerowie?

Niekorzystne zjawiska pogodowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zakłócają # pracę lotnisk. Czasem utrudnienia trwają wiele godzin i prowadzą do poważnych opóźnień połączeń, a nawet ich odwoływania.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)