Dziś mamy 14 grudnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

21 listopada 2019

Powiat gotowy do zimy. 1,5 mln zł na odśnieżanie dróg i chodników

fot. pixabay.pl

fot. pixabay.pl

Okres zimowy zbliża się wielkimi krokami. Zarząd Dróg Powiatowych w Nakle ogłosił przetarg i wybrał kilka firm, które zajmą się ich zimowym utrzymaniem. Czy tym razem zima nie zaskoczy drogowców?

Na początku października Zarząd Dróg Powiatowych w Nakle ogłosił przetarg na tzw. zimowe utrzymanie dróg. Na czym będzie ono polegało? Firmy, które wygrały przetargi, a jest ich kilka, bowiem to zadanie podzielono na kilka części, będą musiały zajmować się zwalczaniem śliskości i odśnieżaniem dróg powiatowych na terenie wszystkich gmin. Wybrane firmy muszą dysponować odpowiednim sprzętem, czyli m.in. piaskarkami czy pługami śnieżnymi. Mogą one być wyposażane w sprzęt GPS, dzięki któremu ZDP będzie kontrolował prace na drogach.

W ogłoszeniu o przetargu określono także tzw. standardy utrzymania dróg w sezonie zimowym. Drogi, te za które odpowiada powiat, podzielone są w dwóch standardach - III i V. Podział jest uzależniony m.in. od rodzaju nawierzchni, a przede wszystkim natężenia ruchu i liczby pojazdów. Standard trzeci zakłada oczyszczanie jezdni ze śniegu na całej jej szerokości. Po ustaniu opadów śniegu dopuszczone jest na tych drogach występowanie luźnego śniegu, zasp i języków śniegowych przez 6 godzin oraz występowanie cienkiej warstwy zajeżdżonego śniegu. Drogi te muszą być posypywane mieszanką solno-piaskową na skrzyżowaniach, wyznaczonych odcinkach oraz przy przystankach autobusowych. Określono także czas, jaki firmy mają na działanie w przypadku występowania konkretnych zjawisk zimowych. Usuwanie gołoledzi, szronu, szadzi powinno nastąpić w ciągu 5 godz., podobnie jak lodowica, a śliskość pośniegowa musi być usunięta w ciągu 6 godz. Na terenie powiatu nakielskiego tylko droga powiatowa między Nakłem a Bydgoszczą zaliczona została do wspomnianego III standardu. Pozostałe będą utrzymywane w niższym standardzie - V. Droga w nim ujęta musi być odśnieżana, a jeżeli są zaspy, musi być odśnieżony jeden pas ruchu z możliwością mijania się pojazdów. Tutaj czas zalegania śniegu jest dłuższy i może trwać do 16 godzin. Języki śnieżne, tzw. muldy mogą występować przez dobę od ich powstania.

Wybrane firmy muszą być w okresie zimowego utrzymania dróg dyspozycyjne cały czas, przez całą dobę,w  każde niedziele oraz święta. Prace na drogach w ramach zimowego utrzymania dróg będą trwały maksymalnie do końca kwietnia, oczywiście jeżeli będzie taka potrzeba.

W całym powiecie przy drogach powiatowych odśnieżane będą także chodniki. Tym zajmie się również odrębny wykonawca - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ARES Tadeusz Kiestrzyn z Nakła nad Notecią. W okresie zimowym firma ta będzie odśnieżała i posypywała chodniki w ciągu dróg powiatowych.

Zestawienie pozostałych wybranych wykonawców na poszczególne gminy wraz z oferowanymi kwotami znajduje się w przygotowanej tabeli. 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (5)

  Naklo, w dniu 21-11-2019 14:42:35 napisał:

  Powiat gotowy a jak sypnie śniegiem to jak ci roku będzie wiadomość zima znów nas zaskoczyła jak co roku no ale cóż taki mamy klimat....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  przekret, w dniu 22-11-2019 10:29:38 napisał:

  Dziwna anomalia kasa na odśnieżanie jest tylko gdy zima jest ciepła i bez śniegu. W innych wypadkach rządzący dają tylko mądre rady "sorry taki mamy klimat"

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Nakielani , w dniu 23-11-2019 06:49:34 napisał:

  Zobaczymy jak spadnie śnieg niech napiszą ile mają aut w gotowości czy solarki

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Makijaż ślubny
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
Odchudzanie
Gimnastyka korekcyjna
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Meble na wymiar: szafy przesuwne
0

Czekasz na paczkę od Mikołaja? Odbierz ją z mObywatelem

W emocjach i przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, a na pewno o # dowodzie osobistym. Pamiętajcie: idąc na pocztę po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Niedziele handlowe w grudniu i 2020 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie są gotowi jeszcze na święta. Grudzień to wyjątkowy #miesiąc ze względu na to, że sklepy otwarte będą w trzy niedziele!

(czytaj więcej)
0

Świąteczny szał zakupów. Przez internet czy tradycyjnie? (sonda)

Świąteczny szał zakupowy trwa. W grudniu w sklepach panuje oblężenie, dlatego wiele #osób woli kupić np. prezenty bez wychodzenia z domu, czyli za pomocą internetu. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Jakie zakupy wybieracie?

(czytaj więcej)
0

Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

(czytaj więcej)