Dziś mamy 13 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 listopada 2019

Powiat gotowy do zimy. 1,5 mln zł na odśnieżanie dróg i chodników

fot. pixabay.pl

fot. pixabay.pl

Okres zimowy zbliża się wielkimi krokami. Zarząd Dróg Powiatowych w Nakle ogłosił przetarg i wybrał kilka firm, które zajmą się ich zimowym utrzymaniem. Czy tym razem zima nie zaskoczy drogowców?

Na początku października Zarząd Dróg Powiatowych w Nakle ogłosił przetarg na tzw. zimowe utrzymanie dróg. Na czym będzie ono polegało? Firmy, które wygrały przetargi, a jest ich kilka, bowiem to zadanie podzielono na kilka części, będą musiały zajmować się zwalczaniem śliskości i odśnieżaniem dróg powiatowych na terenie wszystkich gmin. Wybrane firmy muszą dysponować odpowiednim sprzętem, czyli m.in. piaskarkami czy pługami śnieżnymi. Mogą one być wyposażane w sprzęt GPS, dzięki któremu ZDP będzie kontrolował prace na drogach.

W ogłoszeniu o przetargu określono także tzw. standardy utrzymania dróg w sezonie zimowym. Drogi, te za które odpowiada powiat, podzielone są w dwóch standardach - III i V. Podział jest uzależniony m.in. od rodzaju nawierzchni, a przede wszystkim natężenia ruchu i liczby pojazdów. Standard trzeci zakłada oczyszczanie jezdni ze śniegu na całej jej szerokości. Po ustaniu opadów śniegu dopuszczone jest na tych drogach występowanie luźnego śniegu, zasp i języków śniegowych przez 6 godzin oraz występowanie cienkiej warstwy zajeżdżonego śniegu. Drogi te muszą być posypywane mieszanką solno-piaskową na skrzyżowaniach, wyznaczonych odcinkach oraz przy przystankach autobusowych. Określono także czas, jaki firmy mają na działanie w przypadku występowania konkretnych zjawisk zimowych. Usuwanie gołoledzi, szronu, szadzi powinno nastąpić w ciągu 5 godz., podobnie jak lodowica, a śliskość pośniegowa musi być usunięta w ciągu 6 godz. Na terenie powiatu nakielskiego tylko droga powiatowa między Nakłem a Bydgoszczą zaliczona została do wspomnianego III standardu. Pozostałe będą utrzymywane w niższym standardzie - V. Droga w nim ujęta musi być odśnieżana, a jeżeli są zaspy, musi być odśnieżony jeden pas ruchu z możliwością mijania się pojazdów. Tutaj czas zalegania śniegu jest dłuższy i może trwać do 16 godzin. Języki śnieżne, tzw. muldy mogą występować przez dobę od ich powstania.

Wybrane firmy muszą być w okresie zimowego utrzymania dróg dyspozycyjne cały czas, przez całą dobę,w  każde niedziele oraz święta. Prace na drogach w ramach zimowego utrzymania dróg będą trwały maksymalnie do końca kwietnia, oczywiście jeżeli będzie taka potrzeba.

W całym powiecie przy drogach powiatowych odśnieżane będą także chodniki. Tym zajmie się również odrębny wykonawca - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ARES Tadeusz Kiestrzyn z Nakła nad Notecią. W okresie zimowym firma ta będzie odśnieżała i posypywała chodniki w ciągu dróg powiatowych.

Zestawienie pozostałych wybranych wykonawców na poszczególne gminy wraz z oferowanymi kwotami znajduje się w przygotowanej tabeli. 

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (5)

  Naklo, w dniu 21-11-2019 14:42:35 napisał:

  Powiat gotowy a jak sypnie śniegiem to jak ci roku będzie wiadomość zima znów nas zaskoczyła jak co roku no ale cóż taki mamy klimat....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  przekret, w dniu 22-11-2019 10:29:38 napisał:

  Dziwna anomalia kasa na odśnieżanie jest tylko gdy zima jest ciepła i bez śniegu. W innych wypadkach rządzący dają tylko mądre rady "sorry taki mamy klimat"

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Nakielani , w dniu 23-11-2019 06:49:34 napisał:

  Zobaczymy jak spadnie śnieg niech napiszą ile mają aut w gotowości czy solarki

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meblościanka z oferty firmy FADOME
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Metkownice
od 179PLN
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Drukarka fiskalna Epson
2499PLN PROMOCJA PLN
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Kasa fiskalna ONLINE FAREX PRO600
1349PLN PROMOCJAPLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)