Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2020
E-Szkoła kończy rok

Podsumowanie Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jutro (26 czerwca) uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczną wakacje. Zanim #udadzą się na dwumiesięczny odpoczynek od zdalnych lekcji dziś, w czwartek (25 czerwca) zapraszamy na zakończenie roku szkolnego w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. W programie wideokonferencja z twórcami e-Szkoły, lekcje prowadzone przez licealistów i koncert online.

- Za sukcesem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej stoi kadra wyjątkowych nauczycieli, specjalistów w swoim fachu. Postawiliśmy na najlepszych, ludzi z poczuciem misji i pasją do nauczania, którzy kochają swoją pracę i kontakty z młodzieżą. Podziękowania należą się też realizatorom, którzy przygotowali profesjonalne studio nagraniowe, zadbali o to, by transmisje odbywały się bez zakłóceń. Współpraca przy projekcie wiele nas nauczyła. Doświadczenia z pewnością wykorzystamy w przyszłości – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dziś (25 czerwca) o godzinie 10 rozpoczął się program publicystyczny online przygotowany przez licealistów, którego gośćmi są Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim i Sławomir Żebrowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Uczniowie z kujawsko-pomorskich szkół średnich wcielają się w rolę dziennikarzy i łącząc się zdalnie ze studiem nagraniowym w KCPN w Toruniu zadają pytania  m.in. o projekt e-Szkoły i plany na przyszłość, ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz wyzwania w obliczu wywołanych epidemią zmian w systemie edukacji. Program prowadzą Sandra Strózik i Aleksandra Szymecka z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Zuzanna Machajewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Tuż po wideokonferencji uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielą się w rolę nauczycieli i poprowadzą własne e-lekcje. O godzinie 11 Maja Kostrzewska mówić będzie o historii tuszu i tatuażach, 45 minut później Maciej Cylkowski poprowadzi zajęcia „Wszystko na temat gitary”, a o godzinie 12.30 Kacper Ruciński opowie o plusach i minusach gier komputerowych.

Na zakończenie, o godzinie 15, zapraszamy do wysłuchania koncertu zespołu Kwiatki. To elektropopowy duet z Torunia. Tworzą go Aleksandra Góralska i Adam Stawicki. Zabrzmią autorskie utwory pary, będące wynikiem fascynacji R’n’B, rapem i ulubionymi piosenkami babci wokalistki. W 2017 roku duet wydał minipłytę, która znalazła się na  liście najlepiej zapowiadających się debiutów w 2018 roku, publikowanej przez Brand New Anthem.

Lekcje nadajemy na żywo, można je obejrzeć na czterech kanałach:

  • YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, 
  • Facebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła,  
  • edupolis.pl,
  • www.kujawsko-pomorskie.pl.

Poza tym lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.

Dla tych, którzy polubili naukę z e-Szkołą mamy dobrą wiadomość - od lipca ruszamy z nowym programem wakacyjnym. Przygotowujemy ofertę, która pozwoli uczniom w ciekawy sposób rozwinąć wiedzę o regionie, poznać dziedzictwo oraz kulturę Kujaw i Pomorza. Więcej szczegółów już wkrótce na kujawsko-pomorskie.pl

E-szkoła strzałem w dziesiątkę

Decyzję o uruchomieniu Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej marszałek Piotr Całbecki podjął dzień po ogłoszeniu przerwy w zajęciach w szkołach. Pierwszą lekcję transmitowaliśmy 16 marca. Zaczęliśmy od lekcji języka polskiego, którą poprowadziła Jolanta Serocka. Tematem  była rozprawka maturalna. Przez czternaście tygodni nauki z e-Szkołą przeprowadziliśmy blisko 850 zajęć, które obejrzało 2,5 miliona osób (1,8 miliona wyświetleń na YouTube i 700 tysięcy na Facebooku). Nasz kanał subskrybuje blisko czternaście tysięcy osób, a ponad osiem tysięcy obserwuje naszą aktywność na Facebooku. 

Dwa studia nagraniowe, z którego nadawane były zajęcia, ulokowaliśmy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiadała marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Ekipa czuwała nad transmisją zajęć i archiwizacją filmów. Formuła szkoły online wymagała szybkiej reakcji na to, co działo się w studio. Podczas czternastotygodniowej pracy odnotowaliśmy dwadzieścia wpadek realizatorskich. Dwa razy technikom zdarzyło się rozlać kawę w trakcie emisji na żywo, jednak bez uszczerbku dla obrazu i dźwięku.

 Do współpracy zaangażowaliśmy trzydziestu pięciu nauczycieli specjalistów z całego regionu, którzy przygotowali ciekawy program zajęć. Nasi pedagodzy udowodnili, że nie straszne im kamery, mikrofony i trudne pytania uczniów, czasem niezwiązane z tematem lekcji. Nauczyciele tak polubili nadawanie lekcji na żywo, że trzynaściorgu z nich zdarzyło się opuścić studio nagrań wraz z mikrofonami. Naszą e-Szkołę tworzyliśmy wspólnie z uczniami, którzy na bieżąco zgłaszali nam uwagi do lekcji. Na ich prośbę stworzyliśmy biblioteczkę filmów z opisami tematów zajęć, dzięki czemu wyszukiwanie e-lekcji stało się łatwiejsze.

Udowodniliśmy, że online można poprowadzić zajęcia wychowania fizycznego, zorganizować spotkania z psychologiem oraz rekolekcje. W setną rocznicę urodzin patrona województwa, świętego Jana Pawła II odbyły się warsztaty i zajęcia katechetyczne poświęcone papieżowi, a na Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowaliśmy lekcje o samorządzie, historii regionu, naszych korzeniach, etnografii i przyrodzie. Na kanale e-Szkoły transmitowaliśmy również koncerty grup młodzieżowych i księdza Dawida Wasilewskiego, naszego katechety.

Największym zainteresowaniem cieszyły się lekcje przygotowujące tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów do egzaminów. Rekordową popularność (ponad 31 tysięcy wyświetleń) zyskała lekcja powtórkowa z gramatyki języka angielskiego dla ósmoklasistów poprowadzona przez Aleksandrę Kowalską. Nasze e-lekcje oglądali nie tylko uczniowie kujawsko-pomorskich szkół, ale też młodzież z innych regionów Polski i z zagranicy.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa w liczbach:

  • 850 e-lekcji,
  • 14 tygodni nauki,
  • 2,5 miliona wyświetleń,
  • średnio 3 tysiące wyświetleń każdej lekcji,
  • 40 tysięcy reakcji i komentarzy,
  • 35 nauczycieli,
  • 76 zadanych prac domowych,
  • 20 wpadek realizatorskich,
  • 2 studia nagraniowe,
  • 2 kawy rozlane w trakcie transmisji e-lekcji.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa jest częścią naszego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Środki na realizację wartego 740 milionów złotych pakietu pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020 wolne środki, na co zgodziła się Komisja Europejska. O stanie wdrażania naszego pakietu antykryzysowego piszemy tutaj.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)