Dziś mamy 21 stycznia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

13 grudnia 2019

Piesza wędrówka po Szubinie. Nietypowa lekcja z edukacji wojskowej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Dnia 12.12.2019, w przeddzień rocznicy wprowadzenia "stanu wojennego" w # Polsce oraz przed uroczystościami z okazji 101. rocznicy Powstania Wielkopolskiego uczniowie - kadeci klasy wojskowej IIITL uczestniczyli pod nadzorem mjr. rez. Jarosława Odrobińskiego w ramach zajęć z edukacji wojskowej w "pieszej" lekcji-wędrówce po Szubinie.

Dzięki uprzejmości Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie Pani Kamili Czechowskiej, która pełniła rolę Przewodnika nas uczniowie zostali zapoznani również z systemem informacji wizualnej dla upamiętnienia 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Nietypowa lekcja rozpoczęła się na Cmentarzu parafialnym przy odnawianym Pomniku - mogile Powstańców Wielkopolskich i grobie Powstańca Jerzego Kwaska. Następnie udaliśmy się kolejno w kolumnie marszowej w miejsca Szubina, gdzie upamiętnieni zostali m.in.: ks. Klemens Zieliński, Jan Bembnista, Walenty Dypczyński, Wacław Kalka.

W związku z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego zatrzymaliśmy się przy Pomniku ofiar hitlerowskich i komunistycznych w latach 1939-1989, znajdującym się na skwerze przy kościele św. Marcina Biskupa. Marsz zakończyliśmy w Muzeum, gdzie nastąpiło podsumowanie zajęć.

Dziękujemy Pani Dyrektor Kamili Czechowskiej za poświęcony czas, profesjonalizm w przekazywaniu faktów i umożliwienie pogłębienia wiedzy z historii Szubina.

materiał: mjr rez. Jarosław Odrobiński

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble pokojowe
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Siłownia
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Lakiernictwo
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Zabiegi dla panów
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)