Dziś mamy 25 maja 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 lutego 2020

Nowe formy wsparcia finansowego dla rolników i przedsiębiorców rolnych

fot. powierzone

fot. powierzone

Rolnicy i przedsiębiorcy rolni mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o pomoc finansową dla# swoich gospodarstw. Nabór wniosków jest prowadzony w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. O szczegółach mówili dziś na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR w Toruniu Jolanta Sobecka i jej zastępca Paweł Drzażdżewski.

Mikołaj Bogdanowicz zwrócił szczególną uwagę na programy związane z nawadnianiem i walką z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). - Mamy za sobą 2 lata suszy. W tej chwili ilość wód powierzchniowych i gruntowych budzi nasz niepokój, choć mamy nadzieję, że ta sytuacja jeszcze się odwróci. ARiMR ogłasza nabór na możliwość sfinansowania inwestycji w gospodarstwach w obszarze nawadniania. Zachęcamy rolników, aby w te inwestycje wchodzili – podkreślał. – Walczymy w Polsce z ASF. W związku z tym prowadzone są działania dedykowane rolnikom, którzy mogą zrezygnować z tej działalności i przekwalifikować się na działalność pozarolniczą oraz dla rolników, którzy mogą zrezygnować np. z hodowli trzody chlewnej, a wyspecjalizować się w innych obszarach. Jest to szczególnie pożądane w tych małych gospodarstwach, gdzie wymogi związane z bioasekuracją wiążą się z bardzo wysokimi kosztami – tłumaczył przedstawiciel rządu w województwie.

Dyrektor Jolanta Sobecka informowała, że w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nie został wykorzystany jeszcze budżet jaki został przewidziany w tym zakresie dla Polski. - W związku z tym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzać będzie kolejne cykliczne nabory z obsługiwanych działań. W roku 2020 i 2021 przewidzianych jest jeszcze na ten moment około 30 naborów z działań pomocowych dla rolników i przedsiębiorców rolnych – mówiła.

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego.
Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej finansowanej z PROW 2014-2020. Ten nabór przeznaczony jest dla tych rolniczych rodzin, które na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.
Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.
Od 27 lutego do 27 marca 2020 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmować wnioski o wsparcie finansowe dla firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich sprzedażą hurtową. W tym naborze preferowane będą inwestycje w zakresie produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich z surowców niemodyfikowanych genetycznie.
Termin naboru wniosków o przyznanie pomocy z działania "Współpraca" wydłużony do 12 marca 2020 roku.Informacje na temat działania „Współpraca” objętego PROW na lata 2014 -2020 udzielane są w Centrali ARiMR i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.

15 marca 2020 r. uruchomione zostanie działanie „Dobrostan zwierząt” w ramach PROW 2014-2020. Celem działania jest poprawa dobrostanu zwierząt gospodarskich i zachęcenie rolników do utrzymywania ich w warunkach lepszych niż obowiązkowe wymagania w tym zakresie.

Płatności z tytułu działania „Dobrostan zwierząt” polegają na rekompensowaniu rolnikowi dodatkowych kosztów/utraconych przychodów wiążących się z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów. Płatności w ramach działania nie mogą uwzględniać kosztów inwestycji związanych ze zmianą warunków utrzymania zwierząt.

Wszystkie dokumenty aplikacyjne dotyczące bieżących i przyszłych naborów oraz informacje dotyczące kryteriów otrzymania środków pomocowych czy składania wniosków dostępne są na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam również dostępny jest bieżący harmonogram naboru wniosków w ramach Programu.

Materiał: Adrian Mól - Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  STOKROTKA, w dniu 25-02-2020 20:02:35 napisał:

  Ciekawa jestem jak to wszystko ma się do faktu iż zboża są siane do ziemi na którą wylewano ponad 15 lat ludzkie szambo?? Tak ludzie odchody !!!!! Co by ci unijni biurokraci na to powiedzieli bo u nas to cisza nikt nic nie wie- nawet urzędnicy.(taki sarkazm) słowem SMACZNEGO

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Gnom z Zoliborza , w dniu 26-02-2020 08:35:42 napisał:

  A matoł-uszek kłamczuszek powiedział że dzięki Unii tylko jakieś tam chodniki zbudowano

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Botox
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Usługi transportowe
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Test amortyzatorów
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)