Dziś mamy 4 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

24 maja 2020

Nadchodzą ważne zmiany dla kierowców. Utrata prawa jazdy będzie łatwiejsza

fot. arch.

fot. arch.

Od lipca tego roku mają wejść w życie nowe przepisy. Dotyczyć one będą: #utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym, ujednolicenia limitu prędkości o każdej porze dnia, a także zwiększenia ochrony pieszego przy przejściach dla pieszych.

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h

Obowiązujące aktualnie przepisy mówią, że za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca może stracić prawo jazdy na 3 miesiące. Jednak od lipca 2020 roku będzie to możliwe również poza obszarem zabudowanym. Dodatkowo policja za ten czyn ukarze kierowcę 500 zł mandatem oraz 10 punktami karnymi. Wyliczenia szacunkowe rządu mówią, że nawet 40 tys. Polaków rocznie może w ten sposób stracić dokumenty uprawniające ich do kierowania pojazdami. Czy kierowcy zdejmą nogi z gazu? Czas pokaże.

Ograniczenie prędkości do 50 km/h bez względu na porę dnia w terenie zabudowanym

Od lipca zostanie ujednolicony limit prędkości w obszarze zabudowanym. Będzie to 50 km/h niezależnie od tego, czy będzie to dzień, czy noc. Jak na razie w godzinach 23:00-5:00 możemy jechać 60 km/h.

Pierwszeństwo pieszych już przed przejściem

Nowy przepis będzie nakazywał kierowcy obserwację nie tylko samego przejścia, ale także jego otoczenia. Ten dodatkowy obowiązek zostanie nałożony również na samych pieszych. Zatem od lipca br. kierowca widząc pieszego zbliżającego się do przejścia będzie musiał zatrzymać się i umożliwić mu przejście przez jezdnię.

Istotnym obowiązkiem spoczywającym na kierowcy jest to, by zbliżając się do przejścia dla pieszych zachował szczególną ostrożność. Musi on także zmniejszyć prędkość, by móc w porę zareagować na nagłą sytuację.

Oceń artykuł: 2 31

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (33) Zgłoś naruszenie zasad

  • 24 (32)

  Nakło , w dniu 24-05-2020 19:15:37 napisał:

  Dno i porażka piesi w nakle i tak już wchodzą na pierwszeństwie gdzie i kiedy chcą..

  odpowiedz

  • 6 (24)

  socjolog, w dniu 24-05-2020 19:25:55 napisał:

  co do prędkości to strzał w dziesiątkę, trzeba ukrócić to piractwo drogowe

  odpowiedz

  • 9 (23)

  Ktoś, w dniu 24-05-2020 20:12:05 napisał:

  Najlepiej zabierzcie wszystkim .Zróbcie tak by już nie było niczego :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (26)

  Szubin , w dniu 24-05-2020 21:25:35 napisał:

  Jak widac pis szuka pieniedzy we wszystkim co mozliwe. Zakazy nakazy i co jeszcze. Autostada jest od szybkiej jazdy. Jak mozna jechac autem dobrej marki 140 km po autostadzie skoro duzy Fiat czy Polonez tyle wyciagal. Czy po drodze expresowej 120 kmh a ciezarowka jedzie 90 kmh. Czy cos to zmieni chyba nie wypadki byly sa i beda a jazda w stresie czy mnie zlapia czy nie to uwazam jest wiekszym zagrozeniem. Tu tylko chodzi o pieniadze

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 4 (4)

  blim, w dniu 24-05-2020 21:45:39 napisał:

  A w miejscach, gdzie zmniejszyliście do 40 km/h? Czy też ujednolicicie tam do 50? Coraz wolniej, niedługo będziemy tęsknić za tymi 40 km/h.

  odpowiedz

  • 15 (15)

  Tomuch , w dniu 25-05-2020 04:05:36 napisał:

  To niech się lepiej wezmą za pieszych bo nagminnie starsze osoby przed przejściem staną gadają z drugą osobą i nie wiadomo czy chce przejść czy na kawę się umawiaja , i jak tu kierowca ma za to placic

  odpowiedz

  • 0 (10)

  nikuś, w dniu 25-05-2020 08:34:16 napisał:

  Czas ukrócić bezkrólewie które panuje na drogach. Czas wyeliminować cwaniaków bez rozumu z ulic. Czas zwiększyć bezpieczeństwo. Czas zabierać narzędzia przestępstw (pojazdy) i prawka dożywotnio niektórym idiotom!

  odpowiedz

  • 2 (8)

  przekaz dla debili, w dniu 25-05-2020 08:57:40 napisał:

  dla wszystkich debili co mają w dupie przepisy. Oddajcie prawko do starosty i wtedy możecie wcisnąć ile wejdzie w swoje stare szroty

  odpowiedz

  • 3 (13)

  Ahmed, w dniu 25-05-2020 09:43:54 napisał:

  Towarzysz "niki" chyba liczy na staż w biurze poselskim partii "dobrej zmiany". Partia broni, partia radzi, partia nigdy cie nie zdradzi" towarzyszu "niki". I jeszcze - "twoje serce przypomina: piechotą zdrowiej" to powinno być na banerach przy głównych drogach, by było "bezpieczniej" - wszystkim!!! Naprzód do walki o plan poprawy bezpieczeństwa klasy robotniczej! Działaj towarzyszu "niki", partii potrzeba działaczy lokalnych, wiernych i miernych. Ale uważaj bo w tym wyścigu masz dużą konkurencję.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  JJ, w dniu 25-05-2020 15:20:52 napisał:

  Dlaczego u nas nikt nie może się dostosować do przepisów tylko ciągle krytykuje. Niestety, gdyby kierowcy i piesi przestrzegali przepisów to nie byłoby teraz zmian.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  ona, w dniu 25-05-2020 18:17:25 napisał:

  przezucmy sie na furmanki

  odpowiedz

  • 0 (0)

  waw, w dniu 25-05-2020 21:30:25 napisał:

  Długo ludzie czekali ,aby bezpieczniej było na drogach .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  AutoFahrer, w dniu 25-05-2020 21:53:39 napisał:

  W Polsce i tak są za niskie kary. Wystarczy spojrzeć na naszych rodaków jak się pilnują w Niemczech. Czyli można jeździć zgodnie z przepisami

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Olaf, w dniu 26-05-2020 08:13:57 napisał:

  Z reguły nigdy nie przekraczam prędkości ale raz w życiu miałem taką sytuację że przed wioska wyprzedzałem auto które poprzednie 7 km jechało około 80km/h. Kierowca tego auta widząc mnie w lusterkach przyspieszył a więc ja nie mając odwrotu również przyspieszyłem aby zdążyć wyprzedzić go przed to wioską (zaznaczam że byłem już na lewym pasie przed autem wyprzedzanym). Finał był taki ze wjechałem do tej wioski ponad 100km/h i w myśl istniejącego prawa zabrano by mi prawojazdy. Chce przez to powiedzieć że nie każdy kto popełnia błąd jest od razu piratem drogowym. Policja ma bazę CEPIK i powinna gromadzić dane o wykroczeniach kierowców i nie traktować jedną miarą źle parkującego a pirata drogowego który nagminnie przekracza prędkość.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Elewacje
Odchudzanie
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Siłownia
Pieczątki Colop
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)