Dziś mamy 19 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

08 marca 2019

Na ochronę powietrza, przyrody i usuwanie azbestu. Pomoc dla gmin

Powiat Nakielski przekazał gminom Nakło, Sadki, Szubin i Mrocza pomoc finansową. #Na co konkretnie? Chodzi o ochronę powietrza, usuwanie azbestu oraz ochronę kasztanowców i pomników przyrody.

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym powiat może wykonywać określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie ochrony środowiska.

W budżecie na 2019 rok zabezpieczono pieniądze dla kilka gmin:

dla gminy Mrocza
- 5 tys. zł na ochronę powietrza poprzez wymianę istniejących źródeł ciepła na nowe, certyfikowane kotły
- 5 tys. zł na usuwanie azbestu z terenu gminy - transport i unieszkodliwienie
- 5 tys. zł na ochronę kasztanowców poprzez zakup oraz montaż i demontaż pułapek kominowych z dyspenserem wabiącym oraz cięcie pielęgnacyjne drzew

dla gminy Szubin
- 5 tys. zł na usuwanie azbestu z pokryć dachowych i elewacji z terenu gminy
- 15 tys. zł na ochronę powietrza poprzez wymianę źródeł ogrzewania opalanych paliwem stałym na ekologiczne urządzenia grzewcze

dla gminy Sadki
- 5 tys. zł na ochronę pomników przyrody i zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka. Wykonane zostaną cięcia sanitarno-pielęgnacyjne polegające na usunięciu z koron drzew gałęzi obumarłych, chorych, nadłamanych oraz założenie pułapki na zwalczania szkodnika

dla gminy Nakło
- 5 tys. zł na ochronę kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem poprzez zakup oraz montaż i demontaż pułapek z wabikami na terenie miasta i gminy
- 5 tys. zł na usuwanie azbestu z pokryć dachowych ii elewacji oraz innych odpadów zawierających azbest
- 20 tys. zł na ochronę powietrza poprzez zmniejszenie niskiej emisji zanieczyszczeń. Gmina Nakło objęta jest programem ochrony powietrza dla strefy kujawsko-pomorskiej, w której stwierdzone zostały ponadnormatywne poziomy zanieczyszczeń w powietrzu.

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  jok, w dniu 08-03-2019 10:20:30 napisał:

  jak zwykle gmina sadki na końcu peletonu

  odpowiedz

  • 4 (4)

  hm, w dniu 08-03-2019 13:30:56 napisał:

  Niezależnie od tego jaka gmina i ile otrzymała, to kwoty są żenujące. Te kwoty wystarczą raptem dla jednej może dwóch osób w gminie. Masakra!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Szary Gamoń, w dniu 08-03-2019 13:54:10 napisał:

  Sadki na końcu a Kcyni wcale nie ma, znowu Szaruga zapomniał się zgłosić po pieniądze

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Qqerty, w dniu 08-03-2019 15:55:20 napisał:

  20 000 na walkę ze smogiem w Nakle... To koszt 2 pieców...

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Palacz, w dniu 08-03-2019 16:31:35 napisał:

  Wielkie programy o szumnych nazwach zabierają tylko czas oraz powodują wzrost cen pieców, które w końcu trza kupić bez wsparcia lub zrobić systemem gospodarczym co wychodzi 5cioktornie taniej niż kupny.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Pablo, w dniu 08-03-2019 17:11:49 napisał:

  Co to jest 5 tysięcy to nie starczy dla jednej osoby to są po prostu jaja żeby powietrze się zmieniło w ciągu 5 lat powinno wymieniać się piece ok 50 rodzin rocznie na gminę chociaż jak Mrocza lubezpieczenia gmina niech walczy o gaz ziemny wtedy byłyby efekty a może jeszcze zainwestować w elektrociepłownie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Meble kuchenne
Produkty instax
od 37,90PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)