Dziś mamy 29 czerwca 2022, środa, imieniny obchodzą:

12 maja 2022

Literacki sukces Olafa Jagodzińskiego. Dyplom od Prezydenta RP i gratulacje od Marszałek Sejmu

fot. pow.

fot. pow.

Mieszkaniec powiatu nakielskiego, Olaf Jagodziński z Miastowic# (gm. Kcynia) znalazł się wśród laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Gratulacje odbierał w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie , a uroczysta gala finałowa z udziałem młodego mieszkańca kcyńskiej gminy transmitowana była na antenie TVP 1.

Na konkurs organizowany przez Kancelarię Sejmu RP, zgłoszono niemal 2,5 tysiąca prac. Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu był Prezydent RP Andrzej Duda, a jego członkami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. W Komitecie Organizacyjnym zasiadali Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka. Patronami medialnymi konkursu byli Telewizja Polska oraz Polskie Radio S.A. Nazwiska nagrodzonych ogłoszono na uroczystej gali w Sali Kolumnowej Sejmu RP 2 maja, którą transmitowała TVP 1. Olaf Jagodziński znalazł się wśród dziesięciu nagrodzonych osób w kategorii tekst piosenki. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza. Nazwiska laureatów zostały uroczyście odczytane przez prowadzących - Agatę Konarską i Marcina Kwaśnego. Nazwiska nagrodzonych ukazały się także na planszy wraz z informacją do jakiej szkoły uczęszcza laureat. Olaf to uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. - Jestem dumna z tego, że jak popatrzymy na to skąd jesteście, to jesteście z całej Polski i bardzo wielu laureatów pochodzi z małych miast i miasteczek. Tym bardziej wam gratuluję - zwróciła się do nagrodzonych Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Gala finałowa miała bardzo uroczysty charakter, a oprawę muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Po gali laureaci mogli porozmawiać z obecnymi na uroczystości członkami Komitetu Honorowego konkursu. Na wszystkich czekał poczęstunek. Laureaci mieli także okazję zwiedzić Muzeum Katyńskie i Sejm RP.
- Jestem bardzo zadowolony, że moja praca została zauważona i doceniona przez tak zacne jury. Nad tekstem pracowałem kilka tygodni. Nie spodziewałem się, że znajdę się w gronie nagrodzonych - powiedział Olaf Jagodziński. - Udział w gali finałowej był dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Na pewno towarzyszył mi też stres, z uwagi na nagranie telewizyjne. Po gali Marszałek Sejmu i inni członkowie Komitetu Honorowego konkursu poświęcili każdemu z nagrodzonych swój czas. Można było swobodnie porozmawiać, to było bardzo miłe - dodał.
Olaf otrzymał list gratulacyjny od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek i Dyplom od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Młody mieszkaniec Miastowic jest nie tylko doskonałym szachistą, grającym w klubie LKS Chrobry Gniezno. Mieszkaniec Miastowic ma także zdolności humanistyczne. Od kilku lat jest stypendystą projektu „Humaniści na start!” realizowanego przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomimo tego, że uczęszcza do klasy biologiczno- medycznej, interesują go także przedmioty humanistyczne - głównie język polski i historia. Jak sam podkreśla lubi czytać książki, z chęcią pisze rozprawki i eseje.

Materiał: Paweł Czecki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 181 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)