Dziś mamy 13 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

12 maja 2022

Literacki sukces Olafa Jagodzińskiego. Dyplom od Prezydenta RP i gratulacje od Marszałek Sejmu

fot. pow.

fot. pow.

Mieszkaniec powiatu nakielskiego, Olaf Jagodziński z Miastowic# (gm. Kcynia) znalazł się wśród laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Gratulacje odbierał w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie , a uroczysta gala finałowa z udziałem młodego mieszkańca kcyńskiej gminy transmitowana była na antenie TVP 1.

Na konkurs organizowany przez Kancelarię Sejmu RP, zgłoszono niemal 2,5 tysiąca prac. Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu był Prezydent RP Andrzej Duda, a jego członkami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. W Komitecie Organizacyjnym zasiadali Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka. Patronami medialnymi konkursu byli Telewizja Polska oraz Polskie Radio S.A. Nazwiska nagrodzonych ogłoszono na uroczystej gali w Sali Kolumnowej Sejmu RP 2 maja, którą transmitowała TVP 1. Olaf Jagodziński znalazł się wśród dziesięciu nagrodzonych osób w kategorii tekst piosenki. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza. Nazwiska laureatów zostały uroczyście odczytane przez prowadzących - Agatę Konarską i Marcina Kwaśnego. Nazwiska nagrodzonych ukazały się także na planszy wraz z informacją do jakiej szkoły uczęszcza laureat. Olaf to uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. - Jestem dumna z tego, że jak popatrzymy na to skąd jesteście, to jesteście z całej Polski i bardzo wielu laureatów pochodzi z małych miast i miasteczek. Tym bardziej wam gratuluję - zwróciła się do nagrodzonych Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Gala finałowa miała bardzo uroczysty charakter, a oprawę muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Po gali laureaci mogli porozmawiać z obecnymi na uroczystości członkami Komitetu Honorowego konkursu. Na wszystkich czekał poczęstunek. Laureaci mieli także okazję zwiedzić Muzeum Katyńskie i Sejm RP.
- Jestem bardzo zadowolony, że moja praca została zauważona i doceniona przez tak zacne jury. Nad tekstem pracowałem kilka tygodni. Nie spodziewałem się, że znajdę się w gronie nagrodzonych - powiedział Olaf Jagodziński. - Udział w gali finałowej był dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Na pewno towarzyszył mi też stres, z uwagi na nagranie telewizyjne. Po gali Marszałek Sejmu i inni członkowie Komitetu Honorowego konkursu poświęcili każdemu z nagrodzonych swój czas. Można było swobodnie porozmawiać, to było bardzo miłe - dodał.
Olaf otrzymał list gratulacyjny od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek i Dyplom od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Młody mieszkaniec Miastowic jest nie tylko doskonałym szachistą, grającym w klubie LKS Chrobry Gniezno. Mieszkaniec Miastowic ma także zdolności humanistyczne. Od kilku lat jest stypendystą projektu „Humaniści na start!” realizowanego przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomimo tego, że uczęszcza do klasy biologiczno- medycznej, interesują go także przedmioty humanistyczne - głównie język polski i historia. Jak sam podkreśla lubi czytać książki, z chęcią pisze rozprawki i eseje.

Materiał: Paweł Czecki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 193 31

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!

(czytaj więcej)