Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 listopada 2019

Kolejny zagraniczny wyjazd. Uczniowie Wyspiańskiego w Islandii

fot. pow.

fot. pow.

Kolejna grupa licealistów wyjechała na Islandię w ramach projektu National Prides In a Eu-ropean# Context, gdzie spotkała się z przedstawicielami szkół partnerskich. Gospodarzem spotkania była Fjölbrautaskóli Suðurnesja w Keflavik. W wyjeździe uczestniczyły: Aleksandra Bączkowska, Jagoda Kaiser, Michalina Kasprzak, Monika Kozdęba i Sara Kubiak wraz z nauczycielkami: Arletą Marchlewską i Ewą Mieczkowską-Szczekot.

Wizyta w szkole rozpoczęła się od prezentacji szkół i miast partnerskich oraz zapoznania z zadaniami projektowymi. Następnie oprowadzono nas po szkole i zaprezentowano jej bazę dydaktyczną, m.in. pracownię biologii, w której znajdowały się profesjonalne łóżka szpitalne; pracownię stolarską, w której uczniowie budowali drewniany dom letniskowy; pracownię fryzjerską czy warsztaty do nauki zawodów technicznych. Kolejnym ekscytującym punktem dnia było spotkanie z prezydentem Islandii Guðni Th. Jóhannesson, który jest bardzo otwartym, serdecznym człowiekiem. Chętnie odpowiadał na pytania uczniów, brał udział w sesji fotograficznej, a na koniec zaprosił wszystkich na podwieczorek w prezydenckiej rezydencji. Ostatnim punktem dnia było zwiedzanie Perlan - Wonders of Iceland. W planetarium obejrzeliśmy film o powstawaniu zorzy polarnej, zwiedziliśmy jaskinię lodową, a z tarasu widokowego podziwialiśmy przepiękną panoramę Reykjaviku.

W drugim dniu pobytu odbyliśmy wycieczkę objazdową do najpiękniejszych miejsc na Islandii. Rozpoczęliśmy od Þingvellir, miejsca obrad najstarszego parlamentu na świecie. Następnie obejrzeliśmy wygasły wulkan Kerið oraz Skálholt, najstarszy islandzki kościół. Zaskakującym punktem dnia była zupa pomidorowa, którą zjedliśmy w restauracji mieszczącej się w... szklarni. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas wodospad Gullfoss i gejzery.

W ostatnim dniu pobytu na Islandii jedną nogą byliśmy w Ameryce, w miejscu, gdzie stykają się dwie płyty tektoniczne: euroazjatycka i amerykańska. Zwiedziliśmy również UNESCO Global Geopark. Ostatnim punktem był spacer po Reykjaviku, gdzie mogliśmy podziwiać protestancki kościół Hallgrimskirkja, budynek parlamentu oraz szklaną salę koncertową – Harpa, która mieniła się jak kryształy w krainie lodu.
Podczas kolacji pożegnalnej uczniowie zaprezentowali swoje prace projektowe i odebrali certyfikaty uczestnictwa.

Wyjazd był bardzo owocny, uczniowie rozwinęli swoje umiejętności językowe i nawiązali nowe znajomości.

materiał: A.Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 15 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)