Dziś mamy 12 lipca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2019

Jednodniowa wycieczka. Zwiedzili kilka ważnych miejsc dla historii regionu

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie przed zakończeniem roku szkolnego brali udział w jednodniowej wycieczce szkolnej#, podczas której zapoznali się z dziedzictwem zachodniej części Pałuk – swojej małej ojczyzny.

W ramach projektu odwiedzili miejsca o szczególnym znaczeniu dla historii regionu i Polski, nieznane wśród Polaków i rzadko odwiedzane. Wycieczka nie koncentrowała się na obiektach szeroko rozpowszechnionych w naszym kraju, takich jak Biskupin i Wenecja.

Trasa wyjazdu przedstawiała się następująco: Grocholin – późnoklasycystyczny pałac i dwór obronny w stylu późnorenesansowym z przełomu XVI i XVII wieku, wieża z XIX wieku, przy wejściu portal w stylu manierystycznym, Gołańcz – gotycko – barokowy kościół i klasztor pobernardyński z XV–XVII wieku, zamek w Gołańczy z XIV-XV wieku, Margonin – największa farma wiatrakowa w Polsce, wyciąg nart wodnych, Margońska Wieś – neogotycki pałac z XIX wieku i miejsce ślubu twórcy hymnu polskiego Józefa Wybickiego, Łekno – klasztor cystersów, późnogotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z połowy XVI wieku, Tarnowo Pałuckie – najstarszy drewniany kościół w Polsce, kościół św. Mikołaja z XIV wieku, Kcynia - późnobarokowy pokarmelicki zespół klasztorny z II połowy XVIII wieku z późnobarokowym poklasztornym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, późnogotycki kościół farny św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XVII wieku.

materiał: Piotr Szybowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!

(czytaj więcej)