Dziś mamy 27 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2019

Jednodniowa wycieczka. Zwiedzili kilka ważnych miejsc dla historii regionu

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie przed zakończeniem roku szkolnego brali udział w jednodniowej wycieczce szkolnej#, podczas której zapoznali się z dziedzictwem zachodniej części Pałuk – swojej małej ojczyzny.

W ramach projektu odwiedzili miejsca o szczególnym znaczeniu dla historii regionu i Polski, nieznane wśród Polaków i rzadko odwiedzane. Wycieczka nie koncentrowała się na obiektach szeroko rozpowszechnionych w naszym kraju, takich jak Biskupin i Wenecja.

Trasa wyjazdu przedstawiała się następująco: Grocholin – późnoklasycystyczny pałac i dwór obronny w stylu późnorenesansowym z przełomu XVI i XVII wieku, wieża z XIX wieku, przy wejściu portal w stylu manierystycznym, Gołańcz – gotycko – barokowy kościół i klasztor pobernardyński z XV–XVII wieku, zamek w Gołańczy z XIV-XV wieku, Margonin – największa farma wiatrakowa w Polsce, wyciąg nart wodnych, Margońska Wieś – neogotycki pałac z XIX wieku i miejsce ślubu twórcy hymnu polskiego Józefa Wybickiego, Łekno – klasztor cystersów, późnogotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z połowy XVI wieku, Tarnowo Pałuckie – najstarszy drewniany kościół w Polsce, kościół św. Mikołaja z XIV wieku, Kcynia - późnobarokowy pokarmelicki zespół klasztorny z II połowy XVIII wieku z późnobarokowym poklasztornym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, późnogotycki kościół farny św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XVII wieku.

materiał: Piotr Szybowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)