Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2019

Jednodniowa wycieczka. Zwiedzili kilka ważnych miejsc dla historii regionu

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie przed zakończeniem roku szkolnego brali udział w jednodniowej wycieczce szkolnej#, podczas której zapoznali się z dziedzictwem zachodniej części Pałuk – swojej małej ojczyzny.

W ramach projektu odwiedzili miejsca o szczególnym znaczeniu dla historii regionu i Polski, nieznane wśród Polaków i rzadko odwiedzane. Wycieczka nie koncentrowała się na obiektach szeroko rozpowszechnionych w naszym kraju, takich jak Biskupin i Wenecja.

Trasa wyjazdu przedstawiała się następująco: Grocholin – późnoklasycystyczny pałac i dwór obronny w stylu późnorenesansowym z przełomu XVI i XVII wieku, wieża z XIX wieku, przy wejściu portal w stylu manierystycznym, Gołańcz – gotycko – barokowy kościół i klasztor pobernardyński z XV–XVII wieku, zamek w Gołańczy z XIV-XV wieku, Margonin – największa farma wiatrakowa w Polsce, wyciąg nart wodnych, Margońska Wieś – neogotycki pałac z XIX wieku i miejsce ślubu twórcy hymnu polskiego Józefa Wybickiego, Łekno – klasztor cystersów, późnogotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z połowy XVI wieku, Tarnowo Pałuckie – najstarszy drewniany kościół w Polsce, kościół św. Mikołaja z XIV wieku, Kcynia - późnobarokowy pokarmelicki zespół klasztorny z II połowy XVIII wieku z późnobarokowym poklasztornym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, późnogotycki kościół farny św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XVII wieku.

materiał: Piotr Szybowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)