Msza św. w intencji rolników. Inauguracja II Bydgoskiego Jarmarku Biskupiego

fot. Marcin Jarzembowski
„Tradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury#, także kultury ludowej” – mówił w Katedrze św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.
Msza św. w intencji rolników, strażników ludowej kultury oraz tradycji, zainaugurowała II Bydgoski Jarmark Biskupi. Przed cudownym wizerunkiem Matki Pięknej Miłości modlili się delegaci z kilku regionów etnograficznych, m.in. województwa kujawsko-pomorskiego. – Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje, wiedza i inne cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie – mówił bp Włodarczyk.
Podkreślił, że dokładano wszelkich starań, by uchronić je przed zapomnieniem. – Wiele jest rodzin, w których tradycyjnym powitaniem domowników po powrocie do domu ze szkoły, z pracy czy kościoła są słowa: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Wielu znajomych, wchodząc do domów chrześcijańskich, pozdrawia się słowami: „Pokój temu domowi!”. Jest to przepiękne świadectwo dzielenia się Chrystusem, Jego obecnością i darem, jakim jest pokój z tymi, którzy są nam bliscy – dodał.
Według ordynariusza diecezji bydgoskiej te pozdrowienia ukierunkowują potem rozmowy i działania na świadomość życia w obecności Jezusa. – Potrzeba nam takiego świadectwa najpierw wobec siebie nawzajem, jako braci i sióstr w Chrystusie, bo to wskazuje nam właściwą drogę podążania Jego śladami – mówił, stawiając pytanie, czy jak0 chrześcijanie mamy „siłę przebicia i pragnienia dzielenia się wiarą, Bogiem? – By odpowiedzieć, muszę spojrzeć w głąb serca. Nie na innych, nie dookoła, ale na siebie – dodał, zachęcając do odkrywania radości z wiary, autentyczności życia nią oraz do bycia nosicielem pokoju.
Organizacji II Bydgoskiego Jarmarku Biskupiego podjęli się Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Diecezja Bydgoska, a także Caritas Diecezji Bydgoskiej. – Dziękuję księdzu biskupowi za Mszę św. w intencji rolników, kółek rolniczych, kół gospodyń wiejskich, twórców ludowych, zespołów śpiewaczych i nas rolników, którzy czekamy na żniwa. Mamy nadzieję, że tych modlitw nie będzie końca, ponieważ chcemy zebrać to, co posialiśmy – powiedziała Zofia Kozłowska, która z Henrykiem Sobczakiem, prezesem WZRKiOR – dokonali otwarcia jarmarku.
Wydarzenie religijno-kulturalne było promocją ludowych zespołów śpiewaczych działających w regionie. Widzowie mogli posłuchać Nadwiślan z Czarża, Wesołych Gospodyń z Koronowa, Gniewkowian z Gniewkowa oraz Radojewiczan z Radojewic, który działa od 1986 roku. – Jestem jego kierownikiem i działamy przy kole gospodyń wiejskich. Śpiewaliśmy nad morzem, w górach, gdzie tylko się dało, pokazując naszą piękną kulturę kujawską – powiedziała Ewa Kowalczyk.
Podczas jarmarku, byli obecni przedstawiciele Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej – Królowej Krajny w Górce Klasztornej, Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni oraz Sanktuarium Świętej Rity w Bydgoszczy, prezentując duchowe i kulturalne bogactwo miejsc jubileuszowych.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



























Czytaj również
- Nowe znaki turystyczne. Prowadzą do wsi z urokliwym klimatem
- Uroczystość z okazji Święta Służby Więziennej. Awanse i odznaczenia
- Najstarsza udokumentowana jednostka. Symbol historii i nowoczesności
- Oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Uroczystości w Szubinie
- Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak. Grupa żółta rozpoczęła wędrówkę na Jasną Górę
Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!
(czytaj więcej)