Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

24 listopada 2022

Dźwiękowa ilustracja poezji Mickiewicza. Podsumowano działania

fot. powierzone

fot. powierzone

W PWD Szubin w godzinach przedpołudniowych 4. listopada 2022 roku po raz ostatni zorganizowaliśmy spotkanie w ramach projektu #„BaLALAdy i romanse”.

Inspiracją była twórczość narodowego wieszcza Adama Mickiewicza, w 200. rocznicę wydania debiutanckiego tomu „Ballady i romanse”. Uczestnicy Klubu „Aktywni Razem” wraz z Antydepresyjną Fundacji Sztuki podsumowali kilkumiesięczne działania. Premierowo wysłuchali 5 utworów muzycznych powstałych w trakcie warsztatów artystycznych.

Udział w projekcie edukacyjno-animacyjnym prowadzonym przez Fundację zaczęliśmy w maju 2022 roku. Uczestniczyliśmy w różnorodnych spotkaniach: mini wykładach, rozmowach i warsztatach. Usłyszeliśmy artystyczną opowieść o romantyzmie i polskim narodowym wieszczu. Czasami – jak w prawdziwym romantyzmie – wiało prawdziwą grozą. Informację o spotkaniu opublikowaliśmy w Internecie, m.in. pn. „Mickiewicz z niepełnosprawnością. Artystyczne działania klubu”.

W dalszej kolejności pod kierunkiem artysty Grzegorza Pleszyńskiego nagraliśmy słowa zbieżne z fragmentami

Mickiewiczowskich ballad. Performer zachęcał nas, aby słowa, sylaby, dźwięki były zrealizowane na różne sposoby. Na przykład śpiewaliśmy, recytowaliśmy, czytaliśmy, powtarzaliśmy niektóre frazy. Czasami mieliśmy wrażenie, że słyszymy dawne pieśni ludowe. Sylaba „la” bardzo często wpadała nam w ucho i wypływała prosto z serca. Niektórzy z nas cieszyli się i byli zadowoleni. Niektórzy z niedowierzaniem otwierali oczy i uszy. Dopytali czy to na pewno jest sztuka. Artysta – jak zwykle – dużo z nami rozmawiał. Cierpliwie tłumaczył co jest sztuką. Odpowiadał na wszystkie pytania. Łącznie z tym, czy my też jesteśmy artystami.

Po tych wyjątkowych warsztatach nagrania zostały opracowane i połączone z muzyką autorstwa Grzegorza Pleszyńskiego. W sumie wystąpiliśmy gościnnie w pięciu utworach muzycznych zarejestrowanych w formie elektronicznej.

4. listopada 2022 r. spotkaliśmy się, aby po raz pierwszy wysłuchać tych utworów. Ostatni dzień projektowy, podsumowanie, miłe chwile wśród starych, dobrych znajomych – tak można w skrócie opisać ten moment. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Antydepresyjna Fundacja Sztuki po raz trzeci zaprosiła nas do wspólnego, artystycznego przedsięwzięcia. Dzięki niej znamy różne obszary twórczości. Byliśmy malarzami street art (nasza wspólna praca zdobi parter budynku OPS Szubin przy ul. Kcyńska 34), muzykami, teraz jesteśmy wokalistami.

W ostatnim spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu Aktywni Razem Szubin, gr A: Czesława Twardowska, Krzysztof Cyganek, Adam Czechowski, Karolina Dondajewska, Mateusz Gąsior, Mieczysław Konieczny, Anna Skibińska, Karolina Skibińska, Damian Szpotański, Ewa Trysko, w tym artyści Maciej Jeliński i Natalia Olga Jelińska, opiekun więzi społecznych w Klubach AR Joanna Latuszek, opiekun w obszarze rozrywki i aktywizacji Maja Polańska, kierowca Tomasz Dulka, koordynator Klubów Marzena Mierzwińska. Dyrektorem MGOPS Szubin jest Renata Michalak.

Utwory inspirowane „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza w interpretacji naszej i Grzegorza Pleszyńskiego słuchaliśmy z zainteresowaniem. Ożywiony charakter rozmów i komentarzy wskazywał, że aktywizacja twórcza w oparciu o poezję zrealizowana została z powodzeniem. Dźwiękowa ilustracja poezji narodowego wieszcza nam się spodobała. Zwłaszcza w tych fragmentach, gdzie bardzo wyraźnie słychać nasze głosy. Uznaliśmy, że wszystkie 5 utworów jest sztuką. Wyjątkową. Tak bardzo, jak my jesteśmy wyjątkowi. I artysta, który nas do tego wydarzenia zaprosił – najlepszy jakiego znamy osobiście - Grzegorz Pleszyński. Dodajmy, że prezes Antydepresyjnej Fundacji Sztuki Natasza Czerwińska wręczyła nam na koniec ekologiczne pamiątki.

Z przyjemnością zawiadamiamy, że zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W rocznicę przyjęcia ustawy Roku Mickiewiczowskiego zamykamy projekt „BaLaLady i romanse”. Z ogromną nadzieją na kolejne możliwości działań z niezwykłymi artystami i Podmiotami Ekonomii Społecznej, sfinansowane w przyszłości ze środków samorządowych, rządowych lub innych.

Przypomnijmy, Placówka Wsparcia Dziennego (PWD) działa w Szubinie przy ul. Winnica 15 od 2020 r. Budynek został oddany do użytkowania po rewitalizacji przeprowadzonej z Funduszy Europejskich. W godzinach porannych stanowi miejsce spotkań osób z niepełnosprawnościami (OzN, NI) lub osób w wieku seniorskim (OWWwCF, OzN); w godzinach popołudniowych dla dzieci wymagających wsparcia opiekuńczego, psychologicznego i pedagogicznego.

Materiał: Marzena Mierzwińska / MGOPS Szubin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)