Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

24 listopada 2022

Dźwiękowa ilustracja poezji Mickiewicza. Podsumowano działania

fot. powierzone

fot. powierzone

W PWD Szubin w godzinach przedpołudniowych 4. listopada 2022 roku po raz ostatni zorganizowaliśmy spotkanie w ramach projektu #„BaLALAdy i romanse”.

Inspiracją była twórczość narodowego wieszcza Adama Mickiewicza, w 200. rocznicę wydania debiutanckiego tomu „Ballady i romanse”. Uczestnicy Klubu „Aktywni Razem” wraz z Antydepresyjną Fundacji Sztuki podsumowali kilkumiesięczne działania. Premierowo wysłuchali 5 utworów muzycznych powstałych w trakcie warsztatów artystycznych.

Udział w projekcie edukacyjno-animacyjnym prowadzonym przez Fundację zaczęliśmy w maju 2022 roku. Uczestniczyliśmy w różnorodnych spotkaniach: mini wykładach, rozmowach i warsztatach. Usłyszeliśmy artystyczną opowieść o romantyzmie i polskim narodowym wieszczu. Czasami – jak w prawdziwym romantyzmie – wiało prawdziwą grozą. Informację o spotkaniu opublikowaliśmy w Internecie, m.in. pn. „Mickiewicz z niepełnosprawnością. Artystyczne działania klubu”.

W dalszej kolejności pod kierunkiem artysty Grzegorza Pleszyńskiego nagraliśmy słowa zbieżne z fragmentami

Mickiewiczowskich ballad. Performer zachęcał nas, aby słowa, sylaby, dźwięki były zrealizowane na różne sposoby. Na przykład śpiewaliśmy, recytowaliśmy, czytaliśmy, powtarzaliśmy niektóre frazy. Czasami mieliśmy wrażenie, że słyszymy dawne pieśni ludowe. Sylaba „la” bardzo często wpadała nam w ucho i wypływała prosto z serca. Niektórzy z nas cieszyli się i byli zadowoleni. Niektórzy z niedowierzaniem otwierali oczy i uszy. Dopytali czy to na pewno jest sztuka. Artysta – jak zwykle – dużo z nami rozmawiał. Cierpliwie tłumaczył co jest sztuką. Odpowiadał na wszystkie pytania. Łącznie z tym, czy my też jesteśmy artystami.

Po tych wyjątkowych warsztatach nagrania zostały opracowane i połączone z muzyką autorstwa Grzegorza Pleszyńskiego. W sumie wystąpiliśmy gościnnie w pięciu utworach muzycznych zarejestrowanych w formie elektronicznej.

4. listopada 2022 r. spotkaliśmy się, aby po raz pierwszy wysłuchać tych utworów. Ostatni dzień projektowy, podsumowanie, miłe chwile wśród starych, dobrych znajomych – tak można w skrócie opisać ten moment. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Antydepresyjna Fundacja Sztuki po raz trzeci zaprosiła nas do wspólnego, artystycznego przedsięwzięcia. Dzięki niej znamy różne obszary twórczości. Byliśmy malarzami street art (nasza wspólna praca zdobi parter budynku OPS Szubin przy ul. Kcyńska 34), muzykami, teraz jesteśmy wokalistami.

W ostatnim spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu Aktywni Razem Szubin, gr A: Czesława Twardowska, Krzysztof Cyganek, Adam Czechowski, Karolina Dondajewska, Mateusz Gąsior, Mieczysław Konieczny, Anna Skibińska, Karolina Skibińska, Damian Szpotański, Ewa Trysko, w tym artyści Maciej Jeliński i Natalia Olga Jelińska, opiekun więzi społecznych w Klubach AR Joanna Latuszek, opiekun w obszarze rozrywki i aktywizacji Maja Polańska, kierowca Tomasz Dulka, koordynator Klubów Marzena Mierzwińska. Dyrektorem MGOPS Szubin jest Renata Michalak.

Utwory inspirowane „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza w interpretacji naszej i Grzegorza Pleszyńskiego słuchaliśmy z zainteresowaniem. Ożywiony charakter rozmów i komentarzy wskazywał, że aktywizacja twórcza w oparciu o poezję zrealizowana została z powodzeniem. Dźwiękowa ilustracja poezji narodowego wieszcza nam się spodobała. Zwłaszcza w tych fragmentach, gdzie bardzo wyraźnie słychać nasze głosy. Uznaliśmy, że wszystkie 5 utworów jest sztuką. Wyjątkową. Tak bardzo, jak my jesteśmy wyjątkowi. I artysta, który nas do tego wydarzenia zaprosił – najlepszy jakiego znamy osobiście - Grzegorz Pleszyński. Dodajmy, że prezes Antydepresyjnej Fundacji Sztuki Natasza Czerwińska wręczyła nam na koniec ekologiczne pamiątki.

Z przyjemnością zawiadamiamy, że zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W rocznicę przyjęcia ustawy Roku Mickiewiczowskiego zamykamy projekt „BaLaLady i romanse”. Z ogromną nadzieją na kolejne możliwości działań z niezwykłymi artystami i Podmiotami Ekonomii Społecznej, sfinansowane w przyszłości ze środków samorządowych, rządowych lub innych.

Przypomnijmy, Placówka Wsparcia Dziennego (PWD) działa w Szubinie przy ul. Winnica 15 od 2020 r. Budynek został oddany do użytkowania po rewitalizacji przeprowadzonej z Funduszy Europejskich. W godzinach porannych stanowi miejsce spotkań osób z niepełnosprawnościami (OzN, NI) lub osób w wieku seniorskim (OWWwCF, OzN); w godzinach popołudniowych dla dzieci wymagających wsparcia opiekuńczego, psychologicznego i pedagogicznego.

Materiał: Marzena Mierzwińska / MGOPS Szubin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)