Dziś mamy 19 września 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2021

Dzień pełen atrakcji. Spotkanie z technikiem wydziału kryminalistyki

fot. pow.

fot. pow.

W środę odbyły się zajęcia związane z# realizowanym przez szkołę projektem Erasmus+ - “Teen Einsteins” poświęconemu nauce wykorzystywanej w różnych dziedzinach. Jednym z tematów tego projektu jest kryminalistyka, i to właśnie ona była hasłem przewodnim wczorajszego dnia.

Naszym gościem był technik wydziału kryminalistyki w Bydgoszczy - Marek Grabowicz, który zapoznał uczniów klasy Ic i IIc z tajnikami swojej pracy. Omówione zostały działania techników kryminalistyki na miejscu zdarzenia, stosowane techniki i narzędzia.

Przygotowane zostały 4 stacje zadaniowe: mechanoskopia - badająca ślady pozostawione przez narzędzia użyte przez sprawcę, osmologia - zabezpieczanie śladów zapachowych, daktyloskopia - badanie odcisków palców, i traseologia, czyli identyfikacja przestępcy na podstawie śladów przemieszczania się pozostawionych na miejscu zdarzenia. Po krótkim przeszkoleniu uczniowie klas policyjnych sprawdzali swoje umiejętności pobierając odciski palców kolegów oraz zabezpieczając odciski pozostawione na przedmiotach; zabezpieczali odciski obuwia sporządzając odlewy gipsowe. Demonstrowali proces gromadzenia dowodów zapachowych oraz sposób sporządzania odcisków silikonowych mechanicznych zarysowań.

Natomiast uczniowie klasy I a oraz II d udali się do Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie, by obejrzeć wystawę Klubu Miłośników Fotografii pt.,, Ulica”. Dyrektor biblioteki przedstawił nam historię szubińskiego klubu ,,Flesz”, który w tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia istnienia. Pan Mirosław Rzeszowski przybliżył zwiedzającym tajniki fotografowania, źródła inspiracji. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia ulic pokazują różne podejście artystów szubińskich do tego wydawałoby się banalnego tematu. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych. Spotkanie w bibliotece na pewno będzie inspiracją dla wielu, w czasie zbliżających się wakacji, do spojrzenia na otaczający nas świat z innej, artystycznej perspektywy i utrwalenia go na fotografii w nieoczywisty, być może zaskakujący sposób.

Zaś uczniowie klasy Ib świetnie bawili się podczas gry w Mafię i Gorącego Ziemniaka.

Materiał: A.Marchlewska - I LO w Szubinie

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Agresja 17 września 1939 r. Prezes IPN o przyczynach, przebiegu i skutkach napaści na obywateli

17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania# wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy. Nim Władimir Putin lub Aleksandr Łukaszenko ponownie skłamią na temat sowieckiej agresji z 17 września 1939 r., warto przypomnieć przyczyny, przebieg i skutki tej bezceremonialnej napaści na obywateli polskich.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)