Dziś mamy 2 czerwca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

21 maja 2020

Drewno na terenie lasów zostało zabezpieczone siatką. W jakim celu?

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Na terenie lasów Nadleśnictwa Szubin można napotkać stosy z drewnem #okrytym siatką.

Siatka ta służy do ochrony składowanego drewna przed szkodnikami owadzimi. Uniemożliwia również dorosłym owadom opuszczenie zasiedlonego drewna i dalsze rozprzestrzenianie ich na żywe jeszcze drzewa. Jest nasączona także środkiem owadobójczym i chroni ścięte drewno przed gatunkami chrząszczy (m.in. przed kornikami).

Cięcia sanitarne to najskuteczniejsza ochrona przed kornikiem. Leśnicy równolegle stosują również pułapki feromonowe, które zawierają sztuczne feromony zwabiające samce chrząszcza.

Środek, którym są nasączone siatki jest nieszkodliwy dla pszczół, trzmieli i innych błonkoskrzydłych, nie zagraża ptakom i zwierzętom leśnym. Działanie siatek przed wprowadzeniem do użytku w lesie zostało dokładnie zbadane w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

Stosy pozostaną zabezpieczone do czasu  wyjazdu drewna z lasu. Siatki nie należy dotykać.

Wszystkich odwiedzających nasze lasy prosimy - jeśli napotkacie stos z drewnem okrytym siatką - nie zrywajcie jej i nie dotykajcie. Bardzo dziękujemy!

Materiał: Paweł Dobies

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)