Dziś mamy 12 lipca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

26 listopada 2019

Delegacja na uroczystościach. Marszałkowi towarzyszyli radni

fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oficjalna delegacja województwa kujawsko-pomorskiego, pod przewodnictwem #marszałka Piotra Całbeckiego, złożyła oficjalną wizytę w hrabstwie Fife w Szkocji, gdzie uczestniczyła w uroczystościach związanych z odsłonięciem nagrobka generała Mikołaja Osikowskiego, bohatera wojny bolszewickiej, obrońcy Włocławka w 1920 roku. Generał Osikowski został pośmiertnie odznaczony najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Jest jednym z zapomnianych bohaterów polskiej drogi do niepodległości. Urodził się w 1873 roku w Skierniewicach. Przed 1917 rokiem był oficerem armii rosyjskiej, w 1918 wstąpił do sformowanej we Francji Błękitnej Armii generała Hallera. Podczas wojny bolszewickiej 1920 roku został dowódcą Grupy Dolnej Wisły, która broniła kraju na linii Wisły od Wyszogrodu do Torunia. Po zakończeniu wojny został dowódcą 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a następnie 29 Dywizji Piechoty w Grodnie. W 1923 roku został przeniesiony w stan spoczynku i osiadł w majątku Karaciszki niedaleko Wilna, a potem w Wilnie.

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 zdołał przedostać się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu działań wojennych, jak wielu innych polskich żołnierzy i oficerów na zachodzie, nie mógł wrócić do kraju. Zamieszkał w Szkocji, w Dysart w rejonie Kirkcaldy w hrabstwie Fife. Zmarł w 1950 roku, został pochowany w nieoznaczonym grobie.

Postawienie nowego kamiennego nagrobka i tablicy z nazwiskiem generała na cmentarzu w Kirkcaldy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorami uroczystości - w których wzięli też udział m.in. ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i oficjalny przedstawiciel brytyjskiej królowej w Fife Robert Balfour – byli polski konsul w Edynburgu Ireneusz Truszkowski i przewodniczący rady hrabstwa Fife Jim Leishman.

Marszałkowi Całbeckiemu towarzyszyli w Fife radni województwa Marek Domżała, Robert Malinowski i Rafał Sobolewski.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 9 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    komentator, w dniu 28-11-2019 08:22:48 napisał:

    słabo mi jak widzę tych wszystkich urzędasów siedzących w pierwszych ławkach w Kościele. Proponuję, żeby zamienili się miejscami z ministrantami, co by bliżej Boga byli.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Konstrukcje stalowe
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

"Świadkowie historii". Wspomnienie Zbrodni Wołyńskiej (film)

Historia to pamięć. Na historię Polski składają się historie naszych rodzin#, które wplatają się w losy państwa i narodu. Każde świadectwo jest bezcenne – współtworzy mapę naszej narodowej pamięci. Dlatego zbieramy różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach wojny, okupacji, komunizmu.

(czytaj więcej)
0

82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości w całym kraju

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe#: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.

(czytaj więcej)
0

Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe

Letnie miesiące to idealny czas, by sięgnąć po wiśnie# – owoc, który choć nieco cierpki w smaku, kryje w sobie wiele zdrowotnych właściwości.

(czytaj więcej)
0

Operacyjne leczenie rozwarstwienia aorty. Innowacyjny zabieg w Juraszu

16 czerwca 2025 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza #w Bydgoszczy przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg implantacji stentgraftu MicroPort Endovastec Castor. Pacjentem był 48-letni mężczyzna z ostrym rozwarstwieniem aorty zstępującej, obejmującym tętnicę podobojczykową lewą.

(czytaj więcej)