Dziś mamy 2 lipca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2019

Delegacja na uroczystościach. Marszałkowi towarzyszyli radni

fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oficjalna delegacja województwa kujawsko-pomorskiego, pod przewodnictwem #marszałka Piotra Całbeckiego, złożyła oficjalną wizytę w hrabstwie Fife w Szkocji, gdzie uczestniczyła w uroczystościach związanych z odsłonięciem nagrobka generała Mikołaja Osikowskiego, bohatera wojny bolszewickiej, obrońcy Włocławka w 1920 roku. Generał Osikowski został pośmiertnie odznaczony najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Jest jednym z zapomnianych bohaterów polskiej drogi do niepodległości. Urodził się w 1873 roku w Skierniewicach. Przed 1917 rokiem był oficerem armii rosyjskiej, w 1918 wstąpił do sformowanej we Francji Błękitnej Armii generała Hallera. Podczas wojny bolszewickiej 1920 roku został dowódcą Grupy Dolnej Wisły, która broniła kraju na linii Wisły od Wyszogrodu do Torunia. Po zakończeniu wojny został dowódcą 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a następnie 29 Dywizji Piechoty w Grodnie. W 1923 roku został przeniesiony w stan spoczynku i osiadł w majątku Karaciszki niedaleko Wilna, a potem w Wilnie.

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 zdołał przedostać się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu działań wojennych, jak wielu innych polskich żołnierzy i oficerów na zachodzie, nie mógł wrócić do kraju. Zamieszkał w Szkocji, w Dysart w rejonie Kirkcaldy w hrabstwie Fife. Zmarł w 1950 roku, został pochowany w nieoznaczonym grobie.

Postawienie nowego kamiennego nagrobka i tablicy z nazwiskiem generała na cmentarzu w Kirkcaldy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorami uroczystości - w których wzięli też udział m.in. ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i oficjalny przedstawiciel brytyjskiej królowej w Fife Robert Balfour – byli polski konsul w Edynburgu Ireneusz Truszkowski i przewodniczący rady hrabstwa Fife Jim Leishman.

Marszałkowi Całbeckiemu towarzyszyli w Fife radni województwa Marek Domżała, Robert Malinowski i Rafał Sobolewski.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    komentator, w dniu 28-11-2019 08:22:48 napisał:

    słabo mi jak widzę tych wszystkich urzędasów siedzących w pierwszych ławkach w Kościele. Proponuję, żeby zamienili się miejscami z ministrantami, co by bliżej Boga byli.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Masaż gorącymi kamieniami
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Meble młodzieżowe systemowe
Botox zmarszczki lwie
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)