Dziś mamy 23 stycznia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2019

Podsumowanie cyklu warsztatów. Panie poznały historię sztuki ludowej

fot. pow.

fot. pow.

W środę 10. kwietnia w Gumnowicach odbyło się spotkanie podsumowujące # cykl warsztatów tradycyjnego haftu krajeńskiego i pałuckiego, w ramach którego zajęcia prowadziła p. Aleksandra Agata Minda z Olszewki.

Uczestniczki warsztatów podczas 3 zajęć poznały m.in. historię i tradycję sztuki ludowej Pałuk i Krajny w zakresie haftu, w tym najpopularniejsze motywy, kolory oraz elementy garderoby ozdabiane poszczególnymi wzorami.

Ponadto teorię przekuwały na czyn. W sumie panie wyhaftowały 10 fartuszków krajeńskich oraz 10 fartuszków pałuckich, poświęcając swój czas i energię zachowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego obu regionów.

Podczas ostatniego spotkania uczestniczki zaprezentowały efekty swoich prac, dzieliły się również wrażeniami z warsztatów oraz pomysłami na kolejne działania pozwalające kultywować rodzime tradycje.

Warsztaty tradycyjnego haftu krajeńskiego i pałuckiego zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach inicjatywy Ekomuzeum Doliny Noteci jako odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkanki regionu.

materiał: Monika Żydek 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)