Dziś mamy 3 maja 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 kwietnia 2024

Podwodny świat Romana Berendta. Wyjątkowa pasja

fot. powierzone

fot. powierzone

Więcej niż dwa lata spędził #pod wodą 7000 godzin udokumentowanych i o wiele więcej nieoficjalnych. Ratował żołnierzy z zatopionego czołgu, odnajdywał zagubione przedmioty i ludzi. Uczestniczył w akcjach poszukiwawczych tych co zginęli w wodzie. Dzięki niemu osiemdziesiąt sześć rodzin mogło pochować swoich bliskich. Widział pod wodą zatopiony w styczniu 1945 roku statek niemiecki MS Wilhelm Gustlof i wrak polskiego promu Jan Heweliusz. Instruktor płetwonurkowania z certyfikatem międzynarodowym, nurek klasyczny, właściciel prywatnego muzeum Wodnik w Szubinie Roman Berendt.

Jego życie od zawsze związane było z nurkowaniem. Wielokrotnie powtarzał na spotkaniu w szubińskiej bibliotece, że oprócz żony to nurkowanie jest miłością jego życia i pasją, którą dane było mu zapoczątkować jako młody chłopak, w trakcie służby wojskowej. W jednej z akcji poszukiwawczych o mało nie stracił życia. Potem było techniczne pogotowie wodne, gdzie poznał trudy pracy nurka przy naprawie i konserwacji elementów podwodnych elektrowni, zapór i różnych obiektów wojskowych, a nawet gazociągów położonych pod wodą. W wieku dojrzałym pracował jako nurek – strażak by po przejściu na emeryturę stworzyć muzeum ukazujące mało znana historię nurkowania klasycznego, sprzęty, elementy wyposażenia nurkowego, dokumentalne zdjęcia, różne eksponaty związane z jego praca nurek. W trakcie piątkowego spotkania pan Roman ukazał nam nieznany świat. Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania jak urzeczeni słuchali prawie dwie godziny opowieści o podwodnym świecie wybitnego nurka, odważnego, szlachetnego człowieka, który skromnie żyje między nami. Warto odwiedzić jego muzeum na ul. Winnicy w Szubinie. Pan Roman Berendt zaprasza, a my jesteśmy wdzięczni za spotkanie. 

Materiał: Mirosław Rzeszowski

Oceń artykuł: 12 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Model , w dniu 20-04-2024 11:27:32 napisał:

    Najlepszy instruktor jakiego spotkałem . Praktyk z dużym stażem a nie teoretyk gawędziarz . To on mnie zaraził na dobre nurkowaniem i pokazał kierunek myślenia . Pozdrawiam Roman .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa hal
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowione w 1920 r.

3 maja w kościele katolickim obchodzone jest #Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)