Dziś mamy 22 kwietnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

08 lutego 2019

Okaleczony kraj. Cenzura w PRL-u

fot. pow

fot. pow

Spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim pozostanie długo w pamięci jego uczestników.

Autor przedstawił złowrogi obraz bezwzględnej machiny cenzorskiej stworzonej na wzór cenzury radzieckiej. Torański zawarł w książce poruszające rozmowy z m.in. Krzysztofem Zanussim, Kazimierzem Orłosiem, Janem Pietrzakiem, ale też z Marcinem Wolskim i Januszem Rolickim. Wyłania się z nich opresyjność mechanizmu kontroli państwa socjalistycznego. Dramatyczna jest historia losów Tomasza Strzyżewskiego, który wywiózł z kraju tajne dokumenty cenzorskie publikowane potem w Europie zachodniej. Za ten czyn groziła mu śmierć. O tym i wielu innych wątkach dot. cenzury w PRL opowiadał zajmująco nasz gość. Torański jeszcze raz przypomniał nam jak bardzo okaleczony został nasz kraj i jakim wielkim darem była dla naszego narodu Solidarność. Spotkanie z Błażejem Torańskim, dzięki jego głębokiej wiedzy i wielkiej erudycji, było tez swoista ucztą intelektualną. Nasz gość wyjechał lecz w naszej bibliotece pozostała jego książka: Knebel – Cenzura w PRL-u. Zapraszamy.

materiał: M. Rzeszowski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  1984, w dniu 08-02-2019 21:54:13 napisał:

  "Wyłania się z nich opresyjność mechanizmu kontroli państwa socjalistycznego". Ciekawe kiedy zaczną pisać książki o "Wyłania się z nich opresyjność mechanizmu kontroli państwa PO-PIS" . ciekawe kiedy wyjdziemy z matrix-u mass mediów POPISU

  odpowiedz

  • 2 (2)

  paweł, w dniu 09-02-2019 07:56:21 napisał:

  Dzisiaj, dzisiaj........ nie masz układów firmy nie rozwiniesz, to co u nas nazywa się administracja od podrzędnego urzędasa poprzez sędziego i prokuratora i policjanta to nadal zwykli ludzie, którzy mają za sobą APARAT władzy z mnóstwem przepisów, które mogą stosować na różne sposoby, człowieka czy przedsiębiorce mogą zniszczyć od tak, pstryknięcie. NIE MA żadnej odpowiedzialności za poczynania tych powyżej. TO JEST WOLNA POLSKA???

  odpowiedz

  • 0 (2)

  o jejku, w dniu 09-02-2019 12:19:08 napisał:

  O czym marzycie,wPolsce nie ma demokracji jest pisokracja!!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Makijaż ślubny
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Blacharstwo
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)