Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

08 lutego 2019

Okaleczony kraj. Cenzura w PRL-u

fot. pow

fot. pow

Spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim pozostanie długo w pamięci jego uczestników.

Autor przedstawił złowrogi obraz bezwzględnej machiny cenzorskiej stworzonej na wzór cenzury radzieckiej. Torański zawarł w książce poruszające rozmowy z m.in. Krzysztofem Zanussim, Kazimierzem Orłosiem, Janem Pietrzakiem, ale też z Marcinem Wolskim i Januszem Rolickim. Wyłania się z nich opresyjność mechanizmu kontroli państwa socjalistycznego. Dramatyczna jest historia losów Tomasza Strzyżewskiego, który wywiózł z kraju tajne dokumenty cenzorskie publikowane potem w Europie zachodniej. Za ten czyn groziła mu śmierć. O tym i wielu innych wątkach dot. cenzury w PRL opowiadał zajmująco nasz gość. Torański jeszcze raz przypomniał nam jak bardzo okaleczony został nasz kraj i jakim wielkim darem była dla naszego narodu Solidarność. Spotkanie z Błażejem Torańskim, dzięki jego głębokiej wiedzy i wielkiej erudycji, było tez swoista ucztą intelektualną. Nasz gość wyjechał lecz w naszej bibliotece pozostała jego książka: Knebel – Cenzura w PRL-u. Zapraszamy.

materiał: M. Rzeszowski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  1984, w dniu 08-02-2019 21:54:13 napisał:

  "Wyłania się z nich opresyjność mechanizmu kontroli państwa socjalistycznego". Ciekawe kiedy zaczną pisać książki o "Wyłania się z nich opresyjność mechanizmu kontroli państwa PO-PIS" . ciekawe kiedy wyjdziemy z matrix-u mass mediów POPISU

  odpowiedz

  • 2 (2)

  paweł, w dniu 09-02-2019 07:56:21 napisał:

  Dzisiaj, dzisiaj........ nie masz układów firmy nie rozwiniesz, to co u nas nazywa się administracja od podrzędnego urzędasa poprzez sędziego i prokuratora i policjanta to nadal zwykli ludzie, którzy mają za sobą APARAT władzy z mnóstwem przepisów, które mogą stosować na różne sposoby, człowieka czy przedsiębiorce mogą zniszczyć od tak, pstryknięcie. NIE MA żadnej odpowiedzialności za poczynania tych powyżej. TO JEST WOLNA POLSKA???

  odpowiedz

  • 0 (2)

  o jejku, w dniu 09-02-2019 12:19:08 napisał:

  O czym marzycie,wPolsce nie ma demokracji jest pisokracja!!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Sprawdzanie geometrii kół
Kalkulatory
od 6,90PLN
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Przewóz krajowy
Meble kuchenne
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa domu pod klucz
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)