Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

19 maja 2015

Wojskowi na obozie w Godawach

fot. mjr rez. Jarosław Odrobiński

fot. mjr rez. Jarosław Odrobiński

W dniach 15-16.05.2015r. kadeci klasy wojskowej ITL z ZSP im. prof. #E. Chroboczka w Szubinie, w ramach realizowanego projektu zajęć pozalekcyjnych „Czcić przeszłość - wierzyć w przyszłość. Z wojskiem jest super” uczestniczyli po raz pierwszy, w zajęciach poligonowych na terenie strzelnicy w Godawach.

Dzięki tym zajęciom młodzież wzbogaciła swoją wiedzę z zakresu edukacji wojskowej, oraz nabyła dodatkowe umiejętności praktyczne, takie jak: bytowanie, rozstawianie i zwijanie wojskowych namiotów, walka z zimnem, obcowanie z naturą, spożywanie posiłków w terenie lesistym, toaleta na świeżym powietrzu, elementy survivalu-przetrwania, współdziałanie i współzawodnictwo w drużynie (zespole) w terenie „poligonowym”.

Było to miejsce, gdzie kadeci mogli wykorzystać zdobytą podczas zajęć w szkole wiedzę teoretyczną i umiejętności. Szkoła przetrwania wyzwoliła u młodzieży twórcze i kreatywne postawy, nauczyła ich odpowiedzialności za powierzone zadania, mienie jak również umiejętności działania w grupie rówieśniczej i respektowania norm grupowych. Uczniowie sami musieli przygotować – obrać ziemniaki, sprzątać w namiotach oraz po zakończeniu pobytu, w terenie gdzie odbywał się obóz.

Podczas tych dwudniowych zajęć przy pomocy i wsparciu Instruktorów (Ludzi i dobrej woli z zewnątrz, współpracujących z szkołą): p. Leszka Jaśkowiaka z SKS KALIBER, p. Andrzeja Lipińskiego, mjr. rez. Witolda Błasiaka - członka Harcerskiego Klubu Łączności Bydgoszcz – Łochowo, członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”: Jacka Gralaka, Dariusza Piotrowskiego i Marcina Domańskiego oraz „mundurowych” z PSP JRG w Szubinie zrealizowano nast. przedsięwzięcia i zagadnienia:

- szkolenie strzeleckie (budowa broni kbk AKMS, warunki bezpieczeństwa podczas strzelania, praktyczne składanie i rozkładanie kbk AKMS);
- strzelanie z kbks, kbk AK;
- szkolenie z łączności: alfabet fonetyczny NATO, przepisy korespondencji radiowej, dane takt. – tech. Radiostacji RF-10, nawiązywanie łączności;
- elementy taktyki i maskowania: zasady maskowania się w terenie (teoria), zasady nanoszenia kamuflażu (zajęcia praktyczne);
- zawody użyteczno-bojowe;
- pełnienie warty.

Ponadto mjr rez. Błasiak przedstawił szkolonym w trzech blokach tematycznych nast. zagadnienia:
- Łączność radiowa - zapoznanie kadetów z podstawowymi pojęciami dotyczącymi krótkofalarstwa. Omówiłem ścieżkę prowadzącą do zdobycia pozwolenia radiowego i zostania krótkofalowcem. Kadeci przeprowadzili swoje pierwsze łączności na pasmach fal krótkich z wykorzystaniem transceivera firmy YEASU FT897 mocy 100 W output i ultrakrótkich korzystając z radiotelefonu FT 7800 mocy 50 W. Łącznie przeprowadzono 26 QSO (łączności);

-  Łączność przewodowa - zajęcia opisywały sprzęt niezbędny do wykonania linii przewodowej oraz prowadzenia rozmów telefonicznych. W trakcie zajęcia omówiliśmy budowę; telefonów polowych typu Taj 43 MR, MB 66, AP 82, centrali telefonicznej ŁP10M, zwijaka, bębna oraz przewodu PKL2. W drugiej części zajęć w oparciu o sprzęt telefoniczny Harcerskiego Klubu Łączności "Emiter" z Łochowa zestawiono sieć telefoniczną, która połączyła ośrodek decyzyjny z namiotami, w których przebywała szkoląca się młodzież;

- Terenoznawstwo - wykorzystanie map topograficznych przez pododdziały wojska w czasie działań. Kadeci w trakcie zajęć zostali zapoznani z zasadami tworzenia map topograficznych i sposobem tworzenia nomenklatury map, co umożliwia sprawne i szybkie wyszukanie map opisujących teren, w którym pododdział prowadzi działania. Przypomnienie znaków topograficznych za pomocą, których przedstawione zostały na mapie charakterystyczne elementy terenu. Kolejnym elementem zajęć było zapoznanie kadetów z budową busoli. Słuchacze praktycznie nauczyli się orientować mapę w terenie. Wyznaczać za pomocą busoli azymuty na mapie i przenosić je w teren.

Na zakończenie zajęć, podczas ich omówienia najlepszym uczniom-kadetom w zawodach użyteczno-bojowych i strzelaniu wręczono nagrody rzeczowe ufundowane przez Powiat Nakielski. Byli to: Mikołaj Karaś, Sandra Kasprzak, Mateusz Obremski, Michał Piechowiak, Michalina Olejniczak, Patrycja Wiśniewska i Mateusz Jeżakowski.

Materiał: Koordynator projektu - nauczyciel edukacji wojskowej mjr rez. Jarosław Odrobiński

Oceń artykuł: 31 33

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)