Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

07 kwietnia 2019

Wiele udało się już zrobić. Priorytetem jest jednak posadzenie lasu

fot. archiwum

fot. archiwum

Wszyscy pamiętamy nawałnicę, która przeszła przez powiat nakielski w 2017 roku. W bardzo #dużym stopniu ucierpiały lasy Nadleśnictwa Szubin. Jak obecnie wyglądają? Temat ten omówił na ostatniej sesji Rady Powiatu Nakielskiego nadleśniczy Grzegorz Gust.

Nadleśniczy wspomniał, jak wielkie szkody wyrządziła nawałnica. - W sierpniu 2017 roku ponad 600 tysięcy metrów zostało przewrócone, co stanowi w skali naszego nadleśnictwa ponad 10 procent wszystkich drzew - mówił.

Na terenie nadleśnictwa są miejsca, w których nadal trwają prace przy usuwaniu skutków klęski i tam w dalszym ciągu obowiązuje zakaz wstępu do lasu. - Tam nadal są drzewa poprzewracane, połamane. Ten zakaz wstępu do lasu został wprowadzony w obawie przed nieszczęśliwym wypadkiem w związku z zagrożeniem dla naszych mieszkańców - tłumaczył Gust - Staramy się jak najszybciej te zagrożenia usunąć i mam nadzieję, że w maju, najpóźniej w czerwcu na terenie naszego całego nadleśnictwa zostaną te zakazy wstępu całkowicie już zniesione - dodał.

Ponadto podkreślał, że wiele udało się już zrobić - My w ciągu niespełna półtorej roku zrobiliśmy to, co w normalnych warunkach gospodarczych robiło się przez ponad 5 lat. Staraliśmy się jak najszybciej zagospodarować ten teren z wielu powodów - tłumaczył. Obecnie jednak najważniejszą kwestią dla leśników jest przywrócić las w miejscach, gdzie klęska wyrządziła szkody - To jest dla nas coś, co nam spędza na dzień dzisiejszy sen z powiek, co jest pracą na najbliższych 5, 6, a niejednokrotnie nawet więcej lat - mówił.

W tej chwili leśnicy, poza usuwaniem skutków nawałnicy, zajmują się zagospodarowaniem tych wielkich powierzchni, by posadzić las. Nie jest to jednak tak proste, gdyż w pierwszej kolejności trzeba usunąć m.in. leżące gałęzie. Mimo trudności, w ubiegłym roku udało się posadzić las na ponad 500 ha.

Oceń artykuł: 19 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 08-04-2019 16:39:46 napisał:

    Szkoda że lasach prywatnych nic się nie dzieje...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)