Dziś mamy 9 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

03 stycznia 2019

WIORIN przebadał próbki. W naszym województwie nie stwierdzono GMO

fot.pow

fot.pow

Kontrole upraw pod kątem obecności GMO w 2018r wykonywane były na terenie naszego województwa# przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Realizowane były poprzez: kontrolę materiału siewnego, plantacji nasiennych i plantacji produkcyjnych.

Materiał siewny sprawdzany był przez kontrole dokumentacji towarzyszącej jego obrotowi oraz badania laboratoryjne prób pobranych z poszczególnych partii.  Próby pobrane zostały dla gatunków: kukurydza, rzepak jary i ozimy oraz soja. W woj. kujawsko-pomorskim pobrano 12 prób kukurydzy, 13 prób rzepaku oraz 1 próbę soi. Badania w Centralnym Laboratorium GIORIN w Toruniu nie wykazały modyfikacji genetycznych w badanym materiale siewnym.

Materiał roślinny pochodzący z upraw sprawdzany był u podmiotów prowadzących plantacje produkcyjne/ towarowe. W 2018 r. pracownicy Inspektoratu przeprowadzili 414 kontroli stosowania materiału siewnego kukurydzy. Podczas kontroli pobrano i przesłano do Centralnego Laboratorium w Toruniu 40 próbek materiału roślinnego. Próbki były pobierane w przypadkach stwierdzenia niekompletnych dokumentów zakupu materiału siewnego lub ich braku. W wyniku badań laboratoryjnych nie stwierdzono modyfikacji genetycznych. Inspektorzy wyposażeni w polowe paski testowe ELISA, wykonali 234 testy. Wszystkie dały wynik negatywny. W wyniku kontroli i badań laboratoryjnych nie stwierdzono na terenie woj. kujawsko-pomorskiego stosowania materiału siewnego zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy MON810.

Jesienią 2018 roku prowadzono kontrolę upraw rzepaku ozimego. Na plantacjach pobierane były próby materiału roślinnego, które zostały przekazane do Centralnego Laboratorium i poddane badaniom laboratoryjnym. Inspektorzy WIORIN w Bydgoszczy dokonali 31 kontroli. W żadnej nie stwierdzono modyfikacji genetycznych.

Z uwagi na brak zgłoszeń upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych do Rejestru Upraw GMO prowadzonego przez Ministra Środowiska w roku 2018 nie były przeprowadzane kontrole zgodności prowadzenia uprawy GMO z warunkami, sposobem i terminem prowadzenia danej uprawy GMO określonymi we wpisie do Rejestru Upraw GMO.

materiał: Marcin Wrońskie  Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa

 

Oceń artykuł: 5 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)