Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

05 lipca 2018

Ulga na start i działalność nieewidencjonowana. Nowe przepisy i ułatwienia dla przedsiębiorców

Nowe przepisy, które weszły w życie 30 kwietnia zwalniają niektórych przedsiębiorców z # opłacania przez 6 miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne, a także dają możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji.

Jednak w czasie ulgi nie jesteśmy objęci ubezpieczeniami społecznymi, a w związku z tym nie korzystamy z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – nie mamy prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. A okres, w którym nie opłaca się składek na ubezpieczenie emerytalne, nie jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury oraz renty.

Z ulgi na start mogą skorzystać i przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorcy, którzy:
• podejmą działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie, po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,
• nie będą wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robili dla niego, jako pracownik
w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli przedsiębiorca skorzysta z „ulgi na start”, podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu i na to ubezpieczenie musi opłacać składkę, która w 2018 r. wynosi 319,94 zł.

Gdy przedsiębiorca skorzysta z ulgi na start przez 6 miesięcy lub wcześniej z niej zrezygnuje, może skorzystać z obecnie już istniejącej ulgi, czyli tzw. „małego ZUS”. Oznacza to, że przez następne 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia swojej firmy, będzie mógł opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Przypomnijmy, że mały ZUS od kwietnia 2018 r. wynosi 503,84zł (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 519,28zł (ze składką na ubezpieczenie chorobowe). Z kolei duży ZUS wynosi odpowiednio 1.163,39 zł lub 1.228,70zł.

Działalność nieewidencjonowana - bez wpisu do CEIDG
Nowe przepisy umożliwiają również prowadzenie działalności bez rejestracji, czyli bez wpisywania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeśli zdecydujemy się na działalność nieewidencjonowaną nie musimy opłacać żadnych składek na ubezpieczenia. Jeśli jednak nie spełniamy warunków do prowadzenia takiej działalności (o warunkach przeczytasz na www.biznes.gov.pl) musimy zarejestrować swoją firmę w CEIDG i zgłosić się do ubezpieczeń.

Zanim zdecydujesz się na „ulgę na start”, czy działalność nieewidencjonowaną poznaj ich niekorzystne konsekwencje
W okresie prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, tak jak w okresie korzystania z ulgi na start, nie podlegamy ubezpieczeniom społecznym, a w związku z tym nie korzystamy z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – nie mamy prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Okres „ulgi na start” jak i prowadzenia nieewidencjonowanej działalności nie będzie także uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych lub świadczeń przysługujących członkom naszej rodziny. Nie będzie można również ubiegać się o długoterminowe świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ponieważ nie podlegamy ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, a tym samym ubezpieczeniu wypadkowemu.

materiał: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 12 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (8)

    podatnik, w dniu 05-07-2018 19:31:19 napisał:

    Śmiechu warte!!! Policjant emeryt, prowadził 5 lat nielegalną działalność, on też już wykorzystał swoją ulgę! A teraz robi nie lepiej bo w połowie nie ewidencjonuje swoich przychodów! BO EMERYTURKA SPADNIE!!! PO PROSTU URZĘDNICY PRZYMYKAJĄ OKO NA SWOICH TAKA PRAWDA!!!

    odpowiedz

    • 7 (9)

    Obserwator, w dniu 05-07-2018 20:12:41 napisał:

    W tym kraju chyba nadal najbardziej opłaca się być w tzw. "szarej strefie". Tu paragonu nie dam, tam fuchę robię po godzinach. Niech się fiskus martwi. Smutne -ale prawdziwe.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    tomek, w dniu 06-07-2018 10:39:45 napisał:

    zacznie się wolna amerykanka

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Zenek, w dniu 07-07-2018 10:13:18 napisał:

    Chciał bym założyć działalność na 1/2 etatu po godzinach pracy ,gdyż pracuję w budżecie , a wiecie jaki tu są zarobki szarej strefy . więc chcę sobie dorobić. Jak to zrobić , może ktoś tu poradzi mi to zrobić !!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)