Dziś mamy 19 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

12 maja 2019

Uczniowie wzięli udział w szkoleniu. Kadeci otrzymali wyróżnienia

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 06 – 10 maja br. uczniowie klas wojskowych I i II TL wzięli udział w # szkoleniu z zakwaterowaniem w obozie w warunkach polowych/leśnych.

Miejscem szkolenia była Baza Turystyczna Chorągwi Kujawsko - Pomorskiej ZHP Ośrodek w Pólko koło Koronowa. Kadetom towarzyszyli wychowawcy klas Agnieszka Bubczyk i mjr rez. Jarosław Odrobiński. Organizatorem szkolenia było Centrum Szkolenia Klas Mundurowych na czele z ppor. rez. Łukaszem Nieradko i instruktorem Dawidem.

W pierwszym dniu bytowania zrealizowano następujące przedsięwzięcia: zapoznanie z regulaminem obozu, przepisami bhp, porządkiem dnia i innymi wymogami obowiązującymi w Ośrodku, urządzano bazę noclegową poprzez rozstawianie namiotów, łóżek, szafek oraz zakwaterowanie (rozlokowanie w namiotach). Uczestnicy zbudowali własnoręcznie obozowisko.

Ponadto szkoleni uczniowie otrzymali sprzęt wojskowy typu: hełmy, maski p.gaz, apteczki i pałatki. Następnie odbyło się szkolenie strzeleckie z budowy broni, rozkładanie i składanie kbk AK i kbk AKMS, ładowanie magazynków oraz strzelanie z broni pneumatycznej (wiatrówek).

Kolejnym zagadnieniem szkoleniowym było szkolenie chemiczne - nakładanie odzieży ochronnej, masek i OP-1. Przeprowadzono ćwiczenia rzutu granatami, pierwszy dzień obozu zakończyliśmy nocnym strzelaniem na celność.

Po pierwszym dniu zajęć i atrakcji, noc okazała się również wyczerpująca ze względu na alarm przeciwchemiczny i pełnienie warty na obozowisku (oprócz warty uczniowie pełnili służbę na stołówce w ciągu dnia przy wydawaniu posiłków).

W drugim dniu z samego rana kadeci pod nadzorem instruktorów wyruszyli na praktyczne zajęcia z topografii wojskowej, wyznaczając kierunki geograficzne, orientując mapę, określili własne położenie. Po tych czynnościach wykonali marsz kondycyjny na trasie do miejscowości Nowy Jasiniec, gdzie zdobyli znajdujący się nad malowniczym jeziorem ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego. Razem z trasą powrotną do obozowiska maszerujący pokonali odcinek 14 km.

W godzinach popołudniowych mundurowych podzielono na dwie grupy i przystąpiono do realizacji zajęć z survivalu (rozpalenie ognia za pomocą krzesiwa, następnie przygotowania na ognisku posiłku z kurczaka, dodatkowym zadaniem było zagotowanie wody i zbudowanie schronienia) oraz systemu szkolenia z walki i bezpiecznego posługiwania się bronią.

Kolejny dzień na wyjeździe po czynnościach porannych (pobudce, porannym rozruchu fizycznym i śniadaniu) rozpoczął trening do zbliżających się zawodów użyteczno - bojowych w Bydgoszczy (28 maja br.). Instruktorzy przygotowali dla nich pętlę taktyczną z następującymi zadaniami do wykonania: transport amunicji, strzelanie na celność, rzut granatem i ewakuacja rannego.

Jak się okazało trening był bardzo wyczerpujący. W dalszej części zajęć doskonalono techniki kamuflażu indywidualnego, który został wykorzystany do gry taktycznej. Kadeci musieli odnaleźć w lesie ukrytego strzelca wyborowego, którego ćwiczącym udało się dwukrotnie wykryć. Kolejnym działaniem przygotowanym dla uczniów była gra terenowa paintball. Zostali oni podzieleni na cztery grupy i w lesie pozorowali walkę przy użyciu markerów.

Dzień dla uczniów zakończył się egzaminem pisemnym obejmującym takie zagadnienia jak: budowa broni, teoria strzału, bezpieczeństwo podczas posługiwania się bronią (BLOS - Broń, Lufa, Otoczenie, Spust). Kolejny intensywny dzień szkoleniowy zakończono nocną grą taktyczną w przyległym do ośrodka sektorze leśnym.

W czwartym dniu przeprowadzono szkolenie medyczne podczas którego kadeci poznali techniki ewakuacji rannego z pola walki i uczyli się podstawowych zabiegów ratujących życie (tamowanie krwotoków opaską uciskową i opatrywanie ran opatrunkiem osobistym). Uczniowie przystąpili do egzaminu praktycznego z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią (pistoletem) podczas wykonywania strzelania, kolejnym punktem nauczania, było zagadnienie z taktyki (marsz, ubezpieczenie i szyki w terenie leśnym).

Dodatkowo zrealizowano sprawdzian taktyczny z umiejętności zakładania maski przeciwgazowej na czas oraz ładowanie magazynka amunicją 7,62 mm na czas. Uczniowie również indywidualnie zaliczali zakładanie opatrunku i stazy taktycznej oraz rozkładanie i składanie kbk AK. Do obozu zawitała Pani dyrektor sprawiając miłą niespodziankę.

W czasie pobytu komendant obozu ppor. Łukasz Nieradko wyświetlił film przedstawiający dotychczasowy przebieg szkolenia. Zarówno nasz gość jak i sami uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli przedstawiony materiał filmowy. Często rozlegały się salwy śmiechu gdy wspominano przebyty czas.

W obecności Pani dyrektor organizatorzy wręczyli kadetom dyplomy za ukończenie szkolenia doskonalącego z zakresu walk i bezpiecznego posługiwania się bronią na poziomie podstawowym. Wszyscy uczestnicy ukończyli szkolenie z pozytywnym wynikiem. W wystąpieniu nasz gość podziękował za zaproszenie i miłe przywitanie jak również przedstawienie zarysu prowadzonego szkolenia. Na zakończenie swojej wizyty dyrektor Jaśkowiak zapoznała się z warunkami panującymi w obozie.

W ostatnim dniu pobytu w obozie szkoleniowym Pólko przeprowadzono trening z rzutu granatami (F-1 i RG-42) oraz szkolenie z ewakuacji rannych poprzez MEDEVAC (działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki przez żołnierzy i medyków do obiektów medycznych np. szpitala polowego). Następnie przystąpiono do sprzątania rejonów wewnętrznych i zewnętrznych obozowiska i spakowania się w drogę powrotną do Szubina.

Na ostatniej zbiórce dokonano podsumowania i omówienia efektów szkolenia jak również wręczono podziękowania od szkolonych uczniów i wychowawców dla instruktorów i obsługi ośrodka. Miłą niespodzianką dla naszych uczniów było ufundowanie przez organizatorów nagród rzeczowych dla trzech najlepszych kadetów, zostali nimi:

1 miejsce – Jakub Król z I TL
2 miejsce – Damian Klimek z I TL
3 miejsce – Patrycja Makarońska z II TL

Instruktorzy postanowili wyróżnić również dwoje uczniów, którzy wykazali szczególne zaangażowanie w szkoleniu, byli to Martyna Borowicka i Aleksander Holec z I TL.

Certyfikaty ukończenia szkolenia bojowego w zakresie taktyki, pierwszej pomocy i szkolenia strzeleckiego otrzymali:
Z klasy II TL kadeci: Gracja Gałązka, Daniel Kwiatkowski, Tomasz Jahnke, Patrycja Makarońska, Zuzanna Manikowska, Kacper Tchórzewski i Klaudiusz Zdanowski.

Z klasy I TL kadeci: Martyna Borowicka, Aleksander Holec, Eliza Kalaczyńska, Dawid Konewka, Damian Klimek, Jakub Król, Agata Manikowska, Wojciech Wełniński i Mateusz Wójciak.

Gratulujemy kadetom i serdecznie dziękujemy Organizatorom Centrum Szkolenia Klas Mundurowych.

materiał: Agnieszka Bubczyk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)