Dziś mamy 4 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

22 listopada 2019

Skąd się biorą produkty ekologiczne? Dzieci wzięły udział w projekcie

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej #zachęciło grupę Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie do wzięcia udziału w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt.: "Skąd się biorą produkty ekologiczne?".

Na początku dzieci odbyły wycieczkę do sklepu zielarskiego w Szubinie, w celu zaobserwowania produktów ze zdrową żywnością. Pani Danuta Rzeszowska, właścicielka sklepu, propagowała wśród pięcioletnich dzieci produkty ekologiczne. Przedszkolaki rozpoznawały znaczek EKO na opakowaniach różnych towarów. Podczas wycieczki do firmy AKO w Szubinie, dzieci poznały mieszanki piekarskie: posypki, paniery, czyli tak zwaną bułkę tartą przygotowywaną w specjalnych urządzeniach, ogromnych maszynach. Dowiedziały się od Pana Lecha Waleszczyka o cennych wartościach zdrowotnych różnych gatunków mąk. Pani Bogusia pokazała dzieciom, w jaki sposób wysusza się bułkę wcześniej upieczoną, a później zmieloną i transportowaną do worków.

W przedszkolu Promyczki obejrzały film animowany pt.: "Skąd się biorą produkty ekologiczne?". Podczas prelekcji filmu od razu rozpoznały znaczek EKO na produktach, a także miejsca, z których one pochodzą. Kolejnym ważnym krokiem było stworzenie piramidy żywienia i poddanie analizie jej zawartości. Z książki - przewodnika dowiedziały się, w jaki sposób powstaje jedzenie ekologiczne. Zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do stosowania w codziennym życiu razem z rodzicami produktów ekologicznych w celu wyrobienia zdrowego stylu życia. 

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 45 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)