Dziś mamy 29 czerwca 2022, środa, imieniny obchodzą:

28 marca 2022

Przedszkolaki odwiedziły strażaków. Powstała dziecięca drużyna pożarnicza

fot. pow.

fot. pow.

W piątek, 25 marca „Muchomorki” i „Stokrotki” z# Samorządowego Przedszkola nr 3 w Szubinie udały się do remizy OSP w Szubinie.

Dzieci na miejscu powitał naczelnik Andrzej Prybiński. Dzieci miały okazję poznać krótką historię OSP (stwierdziły, że jest „stara” gdyż ma już 186 lat), obejrzały sprzęty strażackie oraz zasiadły w wozie, którym strażacy jeżdżą na akcje. Jednak największym przeżyciem było zaprezentowanie przez dzieci z grupy „Muchomorki” przysięgi strażackiej. Grupa ta tworzy w tym roku kolejny oddział Dziecięcej Drużyny Pożarniczej w Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Szubinie. Dowódcą w tym roku – za nienaganną postawę, odważne serce i ogromne zaangażowanie w podejmowane czynności związane z DDP otrzymała Basia Piechocka.

A jak to wszystko się zaczęło?.....

Dziecięca Drużyna Pożarnicza powstała we wrześniu 2016 r. w Samorządowym Przedszkolu nr 3, im. Wandy Chotomskiej w Szubinie. Pomysł utworzenia Dziecięcej Drużyny Pożarniczej zrodził się w głowie nauczycielek: Sylwii Szweda, Aleksandry Janiszewskiej oraz Naczelnika OSP Szubin, pana Andrzeja Prybińskiego. Na potrzeby prowadzenia Dziecięcej Drużyny Pożarniczej został stworzony program własny. Treści w nim zawarte opierają się na Wzorcowym Programie Szkolenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i są zgodne z aktualnie obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego
W skład I DDP w roku szkolnym 2016/2017 wchodziło 20 dzieci, w wieku przedszkolnym (z czego 5 posiadała orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego).

Obecnie działania DDP kontynuuje 20 dzieci (z czego 4 posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego). Poprzez zabawę dzieci przygotowują się do dalszej służby w OSP. Dzieci w ciągu całego roku podejmują wiele działań związanych z byciem strażakiem. Każdy rok szkolny witany jest ogniskiem integracyjnym z OSP gdzie wspólne zabawy i rywalizacja w zmaganiach ze sprzętem strażackim, gaszenie ogniska oraz poznawanie wozu bojowego rozpoczynają wspólną przygodę strażacką. Niestety w tym roku szkolnym Covid pokrzyżował plany i spotkanie zostało przełożone na czerwiec. Następnie obowiązkowym punktem jest poznanie remizy strażackiej oraz jej wyposażenia. Dzieci uczestniczą również, w miarę możliwości w życiu starszych druhów, pamiętając o urodzinach jednostki oraz zebraniach z różnych okazji.

Najważniejsze jednak jest ratowanie ludzkiego życia. Okazało się, że nawet takie małe przedszkolaki mogą pomóc drugiej osobie. Naczelnik z druhami z OSP Szubin wprowadzają dzieci w tajniki zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdobytą wiedzą oraz świetnie opanowaną praktyką dzieci z DDP dzielą się ze środowiskiem lokalnym. Podczas pikników i festynów, w których biorą udział przedstawiane są efekty całorocznej pracy. Dzieci z DDP odwiedzają zaprzyjaźnione placówki gdzie uczą innych udzielania pierwszej pomocy.

W styczniu 2017 roku udało się wydać w nakładzie 100 egzemplarzy, książeczkę pt. „ABC pierwszej pomocy”, gdzie w pigułce za pomocą zdjęć i prostych opisów pokazane zostało jak dzieci mogą zareagować w sytuacji zagrożenia życia. Tradycją stał się udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy gdzie zgodnie z hasłem „Dzieci uczą dzieci” uczestnicy programu zachęcają najmłodszych mieszkańców gminy do zapoznania się z powyższą tematyką.

Na efekty tej inicjatywy nie trzeba czekać długo, gdyż mali strażacy potrafią oceniać, odróżniać i rozpoznawać sytuacje niebezpieczne od tych bezpiecznych, posiadają umiejętności z zakresu podstaw musztry, posiadają teoretyczne oraz praktyczne umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Materiał: Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie 

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  mieszkaniec, w dniu 29-03-2022 05:36:20 napisał:

  A OSP w kryzysie uchodźczym nie ma pracy. To adoracja :)

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ambasador Zdnb, w dniu 29-03-2022 20:52:31 napisał:

  To cudownie gdy dzieci mogą realizować swoje marzenia oraz rozwijać swoje pasje. Najnowszy film pt. "Za duży na bajki" opowiada o chłopcu Waldku (Maciej Karaś), który również pragnie osiągnąć swoje marzenia. Film już w kinach i warto zobaczyć go całą rodziną, zapraszamy ;)

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)