Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

08 marca 2019

Ponowne spotkanie z mieszkańcami. Odstąpienie od realizacji planów

fot. LZ

fot. LZ

Całkiem niedawno w Królikowie zorganizowano nieformalne spotkanie z # urzędnikami i projektantkami planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi – po to, aby mieszkańcy zapoznali się ze wstępnym projektem i mogli zadawać pytania.

W miniony czwartek mieszkańcy spotkali się ponownie – tym razem w celu odstąpienia od realizacji planu.

Sołtys wsi Elżbieta Katafiasz zwołała zebranie na prośbę grupy mieszkańców. Jak się później okazało, o czym powiedziała sołtys, o zebranie prosił Wojciech Włodarczyk – członek rady sołeckiej i przewodniczący stowarzyszenia, którego celem jest walka z przemysłową hodowlą świń w Królikowie. Jak tłumaczy Włodarczyk, zrobiło mu się żal innych gospodarzy, którzy przez obwarowania planu nie będą mogli się rozwijać, choć jak twierdzi, wnioskował o zmianę granic, a nie o odstąpienie od całego planu.

Drugą kwestią, dla której zorganizowano spotkanie, były zmiany w funduszu sołeckim. Przypomnijmy, że mieszkańcy Królikowa przeznaczyli 10 tys. zł na pomoc prawną w walce z tuczarnią. Jak wytłumaczyła sołtys wsi, dowiedziała się w gminie, że pieniędzy nie można przeznaczyć na taki cel, stąd potrzebne są zmiany.

Bogumił Wesołowski z Urzędu Miejskiego w Szubinie wyjaśnił, że plany zagospodarowania przestrzennego robi się z myślą o przyszłości. - Plan dla jednej czy dwóch działek to mijanie się z celem. Planiści zawsze widzą trochę więcej. Co do kosztów, to cena takiego planu jest podobna dla 1 ha i dla 50 ha. W Królikowie dużo działek jest już zainwestowanych, my planujemy także dla pustych terenów, bo i takie są. W tym przypadku przewodnią myślą jest zablokowanie rozwoju świniarni. Po ostatnim spotkaniu na jaw wyszły sprawy, o których nie wiedzieliśmy. To trochę skomplikowało planowanie. Dobrze, że problem wyszedł na tak wczesnym etapie, bo nie chcemy robić rolnikom pod górkę. Teraz mieszkańcy muszą podjąć decyzję, bo planistki i burmistrz czekają na sygnał, co dalej robić – mówił urzędnik.

Po długiej dyskusji przyszedł czas na głosowania. Najpierw – czy odstąpić od sporządzania całego planu zagospodarowania przestrzennego. Tu 19 osób poparło wniosek, od głosu wstrzymało się 6 mieszkańców. Podzielić trzeba było także 10 tys. zł przeznaczone na obsługę prawną. I tak, 5000 zł przeznaczono na remont podłogi na scenie, 1000 zł na doprowadzenie prądu do pomieszczenia gospodarczego, 2500 zł na doposażenie świetlicy wiejskiej, 500 zł na doposażenie OSP Królikowo, 1000 zł na kostkę wkoło wiaty. Za takim podziałem były 24 osoby, jedna wstrzymała się od głosu.

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (9)

  Arkadiusz, w dniu 08-03-2019 15:38:27 napisał:

  Według mnie cały plan zagospodarowania terenu powinien służyć możliwości rozwijania się ważnej inwestycji dla naszego regionu a przede wszystkim naszej wsi jaką jest TUCZARNIA!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (8)

  Tom, w dniu 08-03-2019 15:41:30 napisał:

  Powinnismy zainwestowac w Tucznik. Miejsca pracy wzrosną smród wytrzymamy. Smród to taki cichacz babci

  odpowiedz

  • -6 (6)

  Zozo, w dniu 08-03-2019 15:43:55 napisał:

  Ma Pan rację to taka mała PULA

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Ccc, w dniu 08-03-2019 15:52:23 napisał:

  Skoro wszystkie gminy, miejscowości bronią się przed taką hodowlą,a w Królikowie nie da się nic zrobić to przyjmijmy tutaj wszystkich inwestorów, niech tylko jedna wieś będzie przesiaknieta smrodem.

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Wyspianski, w dniu 08-03-2019 17:48:44 napisał:

  Pani Sołtys i mieszkańcom wioski glosujacym przeciwko planowi zagospodarowania można zacytować "Miałeś chamie złoty róg"Co tez mądrego pani zrobiła?Śmiech na cale województwo.

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Mieszkaniec, w dniu 09-03-2019 02:19:11 napisał:

  I po co był ten krzyk i ubliżanie jeden drugiemu i po co Pani Sołtys górą gratulacje

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  BRAWO!, w dniu 09-03-2019 07:58:18 napisał:

  Mieszkańcy Królikowa , ściągajcie wszelkich inwestorów, budujcie chlewnie bezściółkowe, doskonalicie trafnego wyboru! To się wam opłaci, zwłaszcza Waszym dzieciom!A klimat będzie jak w sanatorium. Gratuluję wyboru!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Xty, w dniu 09-03-2019 10:02:42 napisał:

  Dokładnie. Zapraszamy wszystkich inwestorów. Królikowo wieś rolnicza przyjmie wszystko i wszystkich. Kury, świnie, byki czy słonie...

  odpowiedz

  • -1 (7)

  Rolnik, w dniu 09-03-2019 10:51:53 napisał:

  A nie jest tak przecież to wieś a jak się nie podoba to do miasta i wąchac spaliny a mięsko mleko i jajeczka to się chce jeść gdzie to produkowac wykopać glebokie doły i może pod ziemią ludzie co z wami na wsi zawsze śmierdzialo raz mocniej raz slabiej blokujecie stawianie chlewni na uboczu to gdzie maja chodować a jeść każdy chce

  odpowiedz

  • 0 (0)

  jk, w dniu 09-03-2019 21:11:54 napisał:

  a gdzie jest Wiesław Stepczyński

  odpowiedz

  • 3 (7)

  tylko wspolczuc , w dniu 09-03-2019 22:29:29 napisał:

  a gdzie jest pan Robert K i pani Malgosia ,ktorzy tak sie udzielali i walczyli przed wyborami ,a dzisiaj taka cisza ,a pania Ele wybraliscie znowu choc juz w przeszlej kadencji promowala te smrody bezsciolkowe,no ale po wyborach jest jak bylo ,brawo Krolikowo

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Ggg, w dniu 11-03-2019 07:07:50 napisał:

  Kupię gospodarstwo rolne z budynkami gospodarczymi, najlepiej w centrum wsi.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  Królikowo, w dniu 11-03-2019 17:41:00 napisał:

  Odpowiedzi do Żałoby i po co były te krzyki i ubliżania skoro i tak wybraliście tą samą radną i tą samą Panią Sołtys uważam że to było na myśli Mieszkańca

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  Małgorzata Mielniczak , w dniu 13-03-2019 09:15:54 napisał:

  O rezygnacji z planu zadecydowali Ci (głównie KGW), którzy przyszli na spotkanie, a "nieobecni nie mają racji ", więc komentarze są zbędne. Samo narzekanie, że śmierdzi nie wystarczy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi transportowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Baterie
od 0,90PLN
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Botox
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)