Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2018

Polacy marnują miliony ton żywności. Jedzenie nie musi trafiać na śmietnik

W Polsce marnuje się mniej więcej 9 mln ton żywności rocznie. Około 50% – #marnotrawią konsumenci. Reszta przepada podczas produkcji, dystrybucji i transportu jedzenia. Tymczasem prawie 2 mln osób w naszym kraju potrzebuje codziennego wsparcia w postaci żywności. Jak można im pomóc?

Najpotrzebniejsze banki w Polsce?

Jednym ze sposobów jest przekazywanie niewykorzystanego jedzenia do banków żywności – które potrafią je odpowiednio zagospodarować – przez przedsiębiorców. „Banki żywności współpracują z ponad 4 tys. różnych organizacji opiekujących się osobami potrzebującymi. Są to zarówno organizacje pozarządowe zajmujące się osobami starszymi, niepełnosprawnymi, bezdomnymi i dziećmi, jak i placówki samorządowe, np. domy pomocy społecznej, domy dziecka czy świetlice środowiskowe” – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Firmy pomagają

Znaczna część produktów trafiających do banków żywności pochodzi oczywiście od firm z branży spożywczej i branży handlowej. Współpraca stała się intensywniejsza od czasu zmiany ustawy o podatku VAT, która uregulowała przekazywanie darowizn żywności na rzecz potrzebujących: w tej chwili darczyńcy nie są obciążeni żadnymi podatkami, jeśli oddają jedzenie organizacjom pożytku publicznego.

Zamiast na śmietnik – do brzuchów potrzebujących

„Współpracę z Federacją Polskich Banków Żywności rozpoczęliśmy w 2014 r. Natomiast na szerszą skalę zaczęliśmy współpracować w październiku 2016 r. […]. Do banków żywności przekazujemy praktycznie wszystkie produkty spożywcze, poczynając od suchej żywności, przez produkty świeże, wymagające chłodzenia, po mrożonki. Dzięki współpracy z nami bankom żywności udało się zorganizować ok. 6,5 mln posiłków” – informuje Roman Rolbiecki, ekspert ds. operacji w halach w jednej z firm.

Materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    Tralalala, w dniu 05-01-2018 15:16:57 napisał:

    Możliwość oddawania jedzenia przez sklepy i po problemie. Obecnie sklepy, stacje itd maja jedzenie wyrzucać do śmieci. Takie mamy prawo, tak nam nakazuje UE.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    gość, w dniu 05-01-2018 16:12:12 napisał:

    Pracowałem w Niemczech w 2010 r. Lidl 2 dni przed upływem terminu wyrzucali wszystkie produkty ,nawet wędliny hermetycznie zamknięte do wielkiego pojemnika .Wieczorem ludzie wyciągali ,uważam oby wydawać ludziom a nie wyrzucać .

    odpowiedz

    • 0 (2)

    tsa, w dniu 05-01-2018 20:39:45 napisał:

    Tak powinno być .

    odpowiedz

    • 1 (1)

    mieszkaniec , w dniu 06-01-2018 00:05:45 napisał:

    Nie wszyscy wiedzą co to HACCAP , z tego co wiem to TESCO oddawało żywność do banku żywności >.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Pijak codzienny, w dniu 06-01-2018 20:39:37 napisał:

    Jednego to Polacy nie marnują :),trunków alkoholowych, dzisiaj z w monopolowych ruch wieczorem bo duże pozamykane na zdrowie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)