Pegaz na Pałukach i Krajnie. Nagrodzono dzieci, młodzież i osoby dorosłe

fot. LK
28 listopada w murach szubińskiej książnicy rozstrzygnięto siódmą edycję #Międzypowiatowego Konkursu Literackiego „Pegaz na Pałukach i Krajnie”. Twórcy literatury w wieku od 15 do 105 lat mogli nadsyłać swoje prace od stycznia do końca września br. Najlepsze z nich zostały umieszczone w książce wydanej przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne.
Rejonowa Biblioteka Publiczna wraz z Szubińskim Towarzystwem Kulturalnym już od siedmiu lat wspiera nieznanych jeszcze autorów prozy, poezji i dramatu. Tegoroczna edycja Pegaza to twórczość przede wszystkim osób dorosłych, ale także dzieci ze szkół podstawowych gminy Szubin. Konkurs ma służyć rozbudzaniu talentów osób amatorsko zajmujących się pisarstwem. Wydawnictwo zawierające nagrodzone prace, to nie tylko forma nagrody i promocji najbardziej utalentowanych amatorów, ale też świadectwo ich kultury literackiej.
- Pracami literackimi możemy się zachwycać, możemy je komentować. Ale taka jest dola autora – musi poddać się weryfikacji czytelnika. Czytając corocznie nadesłane utwory, myślę, że ich poziom jest z roku na rok wyższy – powiedział burmistrz Szubina Artur Michalak, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem. Wicestarosta nakielski Andrzej Kinderman powiedział, że powiat nakielski stara się promować twórczość artystyczną. - Pisanie wierszy, prozy, dramatu nie jest prostym zadaniem. Zwyczajnie potrzeba talentu. Cieszymy się, że możemy wspierać państwa twórczość – mówił.
Wszystkie nadesłane prace, które, jak podkreślano, były na wyrównanym poziomie, oceniło jury polonistek i polonisty: Kinga Gąska, Małgorzata Łaganowska, Katarzyna Barczak, Kamila Niedźwiedzka, Ewa Wesół, Agnieszka Rusin i Piotr Perzyna oraz Mirosław Rzeszowski.
Pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczyli dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie Mirosław Rzeszowski, burmistrz Szubina Artur Michalak i wicestarosta nakielski Andrzej Kinderman.
Nagrodzeni w kategorii prozy zostali: Joanna Biernacka-Kozerewicz (Droga Heleny), Bartłomiej Majcher (Centrum), Aleksandra Osika (Ułamki sekund), Anna Sergott (Judyta), Karolina Szajda (Biały Pan), Maria Wolska (We wszystkim miłość) i Joanna Chmielewska (Dom na sprzedaż).
W kategorii poezji laureatami zostali: Patrycja Bączkowska, Cezary Berdych, Jakub Drychta, Aleksandra Górna, Gabriela Kilińska, Iwona Kuczbańska, Karolina Maciejewska, Marcin Pełka, Tadeusz Szymański, Irena Wosicka, Helena Wyrzykowska, Magdalena Zawadzka.
W kategorii poezji dzieci i młodzieży nagrody otrzymały Klaudia Jakubiak, Joanna Nosal, Joanna Targońska i Nicole Baranek (wszystkie uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze), zaś w kategorii prozy dzieci i młodzieży Julia Tomkowiak (Czarownica), Marcelina Hilscher (Moja historia) i Rozalia Krzemkowska (Daj mi oddech). Nagrodzone dziewczęta to uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie.
Po rozdaniu nagród przyszedł czas na krótkie refleksje nad własną twórczością. Zadanie było współfinansowane przez powiat nakielski, zaś honorowy patronat objął burmistrz Szubina.
Galeria



























































Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!