Dziś mamy 28 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2013

Pamiętają o powstaniu

Dariusz Wojciechowski

Dariusz Wojciechowski

Dzisiaj w Muzeum Ziemi Krajeńskiej otwarto wystawę „Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach”.

Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 w Poznaniu, było reakcją na demonstracje niemieckie przeciwko przyjazdowi I.J. Paderewskiego do miasta. Celem powstania wielkopolskiego było uwolnienie Wielkopolski i Pomorza spod władzy niemieckiej. Włączenie Wielkopolski do Polski nastąpiło po podpisaniu traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919.

Z powodu obchodów 94 rocznicy powstania wielkopolskiego w Muzeum Ziemi Krajeńskiej otwarto wystawę pt. „Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach”. Zaprezentowana wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Podczas otwarcia wystawy wszystkich gości przywitał dyrektor muzeum Andrzej Sołtysiak. Na otwarciu wystawy pojawili się przedstawiciele nakielskich placówek kulturalno-oświatowych i samorządów m.in. Starosta Nakielski Tadeusz Sobol, Wicestarosta Andrzej Kinderman, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie Kamila Czechowska, przyjechała również Teresa Bachta, członek Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Bydgoszczy, zastępca burmistrza Nakła Krzysztof Błoński, przedstawiciele rady miejskiej z Nakła, a także przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Mroczy.

Wystawa jest autorstwa Kamili Czechowskiej, Piotra Bembenka i Piotra Adamczewskiego. Zdjęcia pokazują powstanie wielkopolskie w naszym regionie i ludzi, którzy w nim uczestniczyli. Na fotografiach można zobaczyć m.in. Nakło, Kcynię, Gromadno, Łabiszyn, Rynarzewo, Zamość, Szubin, Sadki, Barcin, tereny nadnoteckie 94 lata temu. Wystawę można oglądać do 6 lutego.

Oceń artykuł: 167 174

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zaproszenia
4,00 zł PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Piękna trucicielka. Konwalię należy trzymać z dala od dzieci

Najpierw z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później #pojawiają się drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. Tak rozkwita konwalia majowa, która przyciąga delikatną wonią. Jej piękne, białe kwiaty od wieków są symbolem niewinności. Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)